Komunikaty PR

INVICTA: możemy przeprowadzić nawet 8000 testów na dobę

2020-12-09  |  09:29
Biuro prasowe
Kontakt
Karolina Matysek
Personal PR

Grunwaldzka 44
80-241 Gdańsk
karolina.matysek|personal-pr.pl| |karolina.matysek|personal-pr.pl
+ 48 880 887 363
personal-pr.pl/

Epidemiolodzy są zgodni, że najlepszym sposobem walki z pandemią jest testowanie na szeroką skalę. Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA dzięki automatyzacji procesu diagnostycznego oraz zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych, są w stanie przeprowadzić nawet 8000 badań na koronawirusa w ciągu 24 h. Ta liczba to średnio 20%* wszystkich testów, realizowanych w Polsce przez dobę.

Wykonywanie jak największej liczby testów na COVID-19 pozwala odzwierciedlić stan epidemii i podjąć odpowiednie działania, szczególnie w obecnym momencie, gdy dynamika nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem istotnie przyspieszyła i o zachorowaniach dobowych otrzymujemy raporty w dziesiątkach tysięcy, zaś o zgonach –w setkach. Eksperci twierdzą, że testowanie objawowych pacjentów, to jedynie wierzchołek góry lodowej. Jak wynika z danych zawartych w nowych rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, zdecydowana większość chorych (80proc.) przechodzi zakażenie SARS-CoV-2 w sposób bezobjawowy lub skąpoobjawowy. Istnieje zatem spora grupa osób, która może być nosicielem wirusa, a nie jest tego świadoma. Dlatego tak istotny jest rozwój możliwości diagnostycznych, a konkretniej mówiąc zwiększenie przepustowości laboratoriów i liczby wykonywanych testów oraz upowszechnienie możliwości testowania na własną rękę.

Jaki test wybrać?

Laboratoria zwykle wykonują dwa rodzaje testów na COVID-19: genetyczne oraz serologiczne. Testy genetyczne wykrywają obecność RNA wirusa, a serologiczne pozwalają na znalezienie jego przeciwciał. Testy genetyczne są znacznie droższe od serologicznych. Warto jednak wiedzieć, że tylko test genetyczny jest w stanie dać jednoznaczny wynik dotyczący zakażenia. Testy serologiczne skupiają się bowiem na wykrywaniu przeciwciał wytworzonych przez zakażony organizm, ale ich obecność można potwierdzić dopiero po upływie od 5 do 21 dni, od momentu wystąpienia objawów. Natomiast po około 5-7 dniach od zakażenia, możliwe jest wykrycie RNA wirusa SARS-CoV-2 w badaniu genetycznym. W tym celu stosowana jest metoda Real-Time PCR, potwierdzona przez Światową Organizację Zdrowia.

Automatyzacja procesów diagnostycznych

Medyczne Laboratorium Diagnostyczne INVICTA od ponad 15 lat specjalizuje się
w diagnostyce genetycznej. Posiada największe laboratorium genetyczne na Pomorzu. Dzięki wysokiej robotyzacji procesów diagnostycznych, laboratorium jest w stanie wykonać 8000 testów na dobę. –  Widoczny w Polsce wzrost zakażeń skłonił nas do wprowadzenia zmian w działaniu laboratorium i wprowadzenia robotyzacji i automatyzacji w procesie diagnostyki. Medyczne Laboratorium Diagnostyczne INVICTA dysponuje wysokiej jakości sprzętem, dzięki temu jesteśmy w stanie przebadać aż do 8 tysięcy próbek na dobę – mówi Agnieszka Staniszewska, rzecznik prasowy  INVICTA.

Dzięki wysokiej przepustowości laboratorium pacjenci mogą z dnia na dzień umówić się na test i już po 24 godzinach otrzymać wynik. To bardzo ważna informacja szczególnie dla osób pracujących. System działa bowiem w taki sposób, ze pacjent zostaje objęty kwarantanną automatycznie przy zleceniu przez lekarza, badania na COVID-19. Dla wielu osób oznacza to niemożność wykonywania zawodu i odcięcie części dochodu.  

Jakość i  bezpieczeństwo badań

Badania molekularne realizowane przez Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA umożliwiają wykrycie nawet do dwóch kopii wirusa w próbce. Wysokospecjalistyczne testy pozwalają jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć aktywne zakażenie. Zespół ponad 70 naukowców i diagnostów laboratoryjnych dba o najwyższe standardy jakościowe wykonywanych badań oraz pracuje nad swoim wkładem naukowym do świata diagnostyki laboratoryjnej. W INVICTA opracowaliśmy nasz zestaw pobraniowy, który dezaktywuje wirusa w probówce i jednocześnie utrwala jego RNA. Dzięki temu możemy bezpiecznie pobrać wymaz z gardła i nosa od pacjenta. Badanie molekularne realizujemy w oparciu o metodę rtPCR, zgodnie z protokołem rekomendowanym przez WHO. Z każdą próbką wykonywane są kontrole wewnątrzlaboratoryjne, potwierdzające integralność oraz poprawność oznaczenia podczas całego procesu badania, jest to tzw. kontrola ciągła w serii jednoczesnej – tłumaczy mgr Dominika Drzewiecka, diagnosta laboratoryjny w Laboratorium Biologii Molekularnej INVICTA.

Warto dodać, że laboratorium bierze udział w międzynarodowych kontrolach jakości dla ośrodków testujących w kierunku COVID-19, zaś wyniki testów zostały potwierdzone przez uznane organizacje, w tym PZH, a stosowane testy posiadają międzynarodowy certyfikat CE IVD.

Testy na COVID-19 w INVICTA –  bezpłatnie ze skierowaniem lub odpłatnie

Medyczne Laboratorium Diagnostyczne INVICTA wykorzystując swój zakres możliwości diagnostycznych, wykonuje testy bezpłatnie na podstawie skierowania od lekarza pierwszego kontaktu oraz odpłatnie (bez skierowania), oferując jedną z niższych cen rynkowych. – Nasze laboratorium współpracuje również z innymi laboratoriami znajdującymi się w całej Polsce. Poza wymazami pobranymi  w naszych własnych punktach, do laboratorium trafiają również wymazy pobrane od pacjentów w szpitalach. Wysoka przepustowość laboratorium daje gwarancję szybkiej i efektywnej współpracy z naszym laboratorium, które tworzy zespół wysoko wykwalifikowanych ekspertów, naukowców, diagnostów laboratoryjnych oraz lekarzy genetyków – mówi Agnieszka Staniszewska, rzecznik prasowy  INVICTA.

* średni dzienny wynik z ostatnich 4 tygodni na przestrzeni listopada 2020 roku

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Personal PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie Biuro prasowe
2025-05-08 | 17:00

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Kampania edukacyjna „Sto żyć. ALS” Stowarzyszenia Dignitas Dolentium przedstawia poruszającą historię Barbary Gołubowskiej, pacjentki z SOD1-ALS. Stwardnienie zanikowe
Zdrowie Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy
2025-03-26 | 19:00

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt,
Zdrowie Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
2025-03-12 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Z apelem o jak najszybsze uchwalenie przepisów, zgodnie z którymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejąłby wypłatę zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.

Ochrona środowiska

Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.

Moda

Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.