Komunikaty PR

Jak być bardziej eko podczas wakacji i produkować mniej odpadów?

2023-11-29  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Alina Geniusz-Siuchnińska
Inntu

ul. Traugutta 115C
80-226 Gdańsk
alina.geniusz|inntu.pl| |alina.geniusz|inntu.pl
531 150 022
www.inntu.pl

Dane Eko Doliny mówią wprost – w lipcu i w sierpniu ilość przyjmowanych odpadów jest większa niż średnia miesięczna. Może to się wiązać z wakacyjnymi aktywnościami mieszkańców regionów, które obsługuje spółka, ale również z turystami, którzy odwiedzają Gdynię i okolicę. Letnie wyjazdy to często większa ilość generowanych odpadów. Jednak jest kilka prostych sposobów na to, aby produkować ich mniej.

Liczby nie kłamią. Ilości przyjętych odpadów w lipcu i w sierpniu przez Eko Dolinę, spółce obsługującej mieszkańców Gdyni i okolicy, są wyższe od średniej miesięcznej, która wynosi 17 tys. ton. Szczególnie to widać w sierpniu – w roku 2023 w tym miesiącu przez bramy zakładu wjechało 19,1 tys. ton odpadów.

Wzrost ilości przyjmowanych odpadów dotyczy zarówno odpadów zmieszanych komunalnych, jak i selektywnie zbieranych odpadów z tworzyw sztucznych. Ponadto pojawiają się duże ilości odpadów zielonych (trawa, liście, gałęzie) oraz wzrasta masa odpadów budowlanych.

Każdy z nas może wpłynąć na zmniejszenie ilość produkowanych odpadów. I wcale nie potrzeba do tego rewolucyjnych działań. Oto kilka wskazówek, które pomogą być bardziej ekologicznym, między innymi podczas wakacyjnego spędzania wolnego czasu.

Urlop w duchu less waste

Lato i wakacje to dla wielu z nas okres wypoczynku, urlopu i wyjazdów. W tym czasie warto pamiętać o ekologicznych nawykach, które stosujemy na co dzień. To jest proste także poza miejscem zamieszkania.

Unikaj jednorazowych produktów:

  • Kawa na stacji benzynowej? Proszę bardzo! Ale najlepiej w swoim wielorazowym kubku. Przy okazji możesz nieco zaoszczędzić – niektóre stacje oferują zniżki za zakup kawy do swojego kubka.
  • Zabieraj ze sobą materiałową torbę. Użyjesz jej wiele razy i nie wyprodukujesz niepotrzebnych odpadów. Przyda się i na zakupy, i na spakowanie wakacyjnych akcesoriów.
  • Własna butelka zawsze z Tobą, czyli używaj swoich bidonów lub butelek. Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego w roku 2022 99,7% Polaków miało dostęp do karnówki zdatnej do picia. A więc – bidony w dłoń i pijmy wodę z kranu na zdrowie!
  • Jednorazowe sztućce, słomki, serwetki? Na to też jest sposób. Do wspomnianej już materiałowej torby zapakuj komplet sztućców (możesz kupić lekkie z dobrej jakości plastiku, które posłużą przez wiele lat) i bawełnianą ściereczkę. Co ze słomką? Zapewniamy, że napoje smakują tak samo – nieważne, czy pijesz je przez słomkę, czy nie.

Segreguj odpady. Wakacje nie zwalniają z obowiązku segregowania odpadów. Nawet na plaży. Jeśli w miejscu, w którym przebywasz, nie ma odpowiednich pojemników do segregacji odpadów – warto zabrać śmieci ze sobą i poprawnie je posegregować przy odpowiednich pojemnikach.

Kupuj lokalnie. I odpowiedzialnie. A przy okazji zadbaj o jakość pamiątek. Z wakacyjnego wyjazdu możesz przywieźć ciekawe pamiątki, które nie są tanim, chińskim plastikiem. Wspieraj lokalnych artystów lub pomyśl o pamiątkach, które będą przydatne, np. kuchenne ściereczki czy skarpetki z motywem regionu, który odwiedzasz.

Wybieraj transport zbiorowy. Zamiast wypożyczać auto – wybierz rower miejski, autobus, tramwaj, metro. Dzięki temu zaoszczędzisz, będziesz bardziej eko i często lepiej poznasz okolicę, w której odpoczywasz. Jeśli planujesz urlop w Polsce, spróbuj na wakacje dojechać pociągiem. To bardziej ekologiczny środek transportu niż samochód. A poza tym – nie stoisz w korkach.

Sposoby na ekologiczny piknik

Organizowanie pikników to świetny sposób na spędzenie czasu na łonie natury. I wcale nie trzeba wyjeżdżać, aby tego doświadczyć. Aby piknik przebiegał w duchu less waste, zastosuj kilka trików:

  1. Zabierz ze sobą naczynia wielokrotnego użytku. Zamiast plastikowych talerzy i sztućców, weź naczynia ze swojej kuchni, z których korzystasz na co dzień. To samo dotyczy serwetek – zabierz z domu bawełniane ściereczki.
  2. Pakuj jedzenie w pojemniki, które masz w domu. Nie używaj do tego jednorazowych torebek.
  3. Przygotuj napoje w domu. Dla amatorów ciepłych trunków – weź termos z kawą lub herbatą. Domową lemoniadę możesz przetransportować w bidonach lub w słoikach po passacie czy przecierach pomidorowych.
  4. Wyjście na piknik to doskonała okazja do przejrzenia zawartości lodówki. Zwiędnięte warzywa (np. papryka, cukinia, cebula, marchewka) idealnie nadają się na szaszłyki. Z resztki obiadowego makaronu możesz zrobić pyszną i pożywną sałatkę. A do pochrupania lepsze będą jabłka niż słone przekąski zapakowane w plastik.
  5. Zadbaj o poprawną segregację odpadów. Idąc na piknik, weź ze sobą worek na śmieci. To, co musisz wyrzucić, posegreguj po powrocie przy domowym pojemniku na odpady.

Powyższe pomysły to tylko nieliczne przykłady tego, jak każdy z nas może ograniczyć produkcję odpadów również latem. Ekologiczne nawyki warto stosować zawsze, bez względu czy jesteśmy na urlopie, czy spędzamy wakacje w domu.

O spółce Eko Dolina

Spółka Eko Dolina jest zakładem komunalnym zajmującym się gospodarką odpadami, w tym ich bezpieczną utylizacją.

Eko Dolina rozpoczęła działalność w 2003 roku. Zakład przyjmuje i przetwarza odpady od blisko pół miliona mieszkańców z Gminy Miasta Gdyni, Gminy Wejherowo, Gminy Miasta Sopot, Gmina Miejskiej Rumia, Gminy Miasta Reda, Gmina Miasta Wejherowo, Gmin Luzino, Szemud, Kosakowo.

Na terenie zakładu wytwarzany jest w procesie kompostowania biomasy certyfikowany nawóz organiczny o szerokim zastosowaniu, dostępny do zakupu przez mieszkańców.

Jednym z obszarów działalności zakładu jest również aktywność proekologiczna obejmująca inicjatywy edukacyjne dla mieszkańców, skupiające się na potrzebie i właściwym sposobie segregacji odpadów.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Inntu
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Przesądy ślubne, czyli sposoby na udane małżeństwo Biuro prasowe
2024-07-30 | 15:00

Przesądy ślubne, czyli sposoby na udane małżeństwo

Trwa sezon na śluby, celebracje i uroczystości, podczas których wyznajemy sobie miłość na dobre i na złe. Od wieków w te ważne dni ulegamy przesądom i wierzeniom,
Styl życia Highway to Lidl, czyli zrób zakupy w sklepie Lidl Polska na Pol’and’Rock
2024-07-30 | 14:30

Highway to Lidl, czyli zrób zakupy w sklepie Lidl Polska na Pol’and’Rock

Już 1 sierpnia startuje długo wyczekiwany Pol'and'Rock Festival – święto muzyki, wolności i nieskrępowanej zabawy! To tutaj rockowe riffy będą rozbrzmiewać na najwyższych
Styl życia Dzień Długu Ekologicznego. Od 1 sierpnia świat żyje „na kredyt”
2024-07-30 | 11:47

Dzień Długu Ekologicznego. Od 1 sierpnia świat żyje „na kredyt”

Dzień Długu Ekologicznego został ustanowiony przez fundację Global Footprint Network. Przy jego obliczaniu bierze się pod uwagę zużycie paliw kopalnych (gazu, ropy, węgla), wody, gleby,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Sport

Siatkówka z coraz większym wsparciem sponsorów. Największe firmy inwestują nie tylko w drużyny narodowe, ale i ligowe kluby

Polska liga siatkówki jest jednym z chętniej oglądanych w Polsce wydarzeń sportowych. W ubiegłym sezonie spotkania w fazie zasadniczej przyciągnęły do hal ponad pół miliona osób, a średnia oglądalność meczów ligowych wzrosła do ponad 84 tys. Sukcesy sportowe i zainteresowanie widzów przekładają się na coraz większe zaangażowanie sponsorów, także w siatkówkę ligową. Stołeczny zespół siatkarzy Projekt Warszawa pozyskał nowego sponsora tytularnego – została nim PGE Polska Grupa Energetyczna.

Sport

Coraz mniej Polaków ćwiczy regularnie przez brak czasu i motywacji. To może pogłębiać problemy ze zdrowiem psychicznym

Ludzie, którzy w ciągu całego życia są aktywni fizycznie, zapadają na niektóre nowotwory co najmniej o 25 proc. rzadziej niż osoby mało aktywne. Mniejsze jest też u nich ryzyko wystąpienia chorób serca czy cukrzycy. Mimo świadomości dobroczynnego wpływu aktywności fizycznej tylko co czwarty Polak podejmuje ją regularnie przez minimum 30 minut dziennie, zgodnie z rekomendacjami WHO – wynika z raportu Medicover „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2023”. Brak ruchu najczęściej wynika z braku czasu i motywacji, ale może być także efektem poważniejszych problemów ze zdrowiem psychicznym. Eksperci dowodzą, że może jednocześnie te problemy pogłębiać, co tworzy błędne koło. Duża może być rola pracodawców, by zachęcać pracowników do aktywności fizycznej.

Moda

Luna: Bardzo mocno przeżyłam swój występ na Eurowizji. Nie do końca potrafię kontrolować emocje i często po prostu wygrywają łzy

Wokalistka czuje się zaszczycona tym, że mogła reprezentować nasz kraj na tegorocznej Eurowizji w Szwecji i jak zapewnia, był to milowy krok w jej karierze. Jej zdaniem najważniejsza nie jest bowiem sama wygrana, ale możliwość zaprezentowania się szerokiemu gronu odbiorców. I choć bardzo przeżyła brak awansu do finału konkursu, to miło wspomina swój udział w tym wydarzeniu. Udało jej się zdobyć nowe doświadczenia i nawiązać wiele cennych muzycznych znajomości.