Komunikaty PR

Jak dbać o wzrok latem? [EKSPERTKA WYJAŚNIA]

2023-07-11  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Jakub Marcjasz
KOBOLD.

ul. Iłłakowiczówny 19b/12
40-134 Katowice
j.marcjasz|koboldpr.pl| |j.marcjasz|koboldpr.pl
600114162
www.koboldpr.pl
Do pobrania pdf ( 0.08 MB )

Lato nie stanowi przeszkody, aby poddać się operacji usunięcia zaćmy, a sam zabieg nie powinien mieć wpływu na nasze wyjazdowe plany. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach  - mówi lek. okulista chirurg Justyna Krowicka, ordynator kliniki Gemini w Ostrawie, gdzie leczą się polscy pacjenci. 

Zaćma, jak pokazują dane Światowej Organizacji Zdrowia, to najczęstsza przyczyna zaćmy na świecie.  

- Zaćma to zmętnienie naturalnej soczewki oka. Pojawia się przede wszystkim u pacjentów w podeszłym wieku, ale może również występować u ludzi młodych, a nawet u dzieci. Operacja jest jedynym możliwym sposobem wyleczenia zaćmy i poprawy widzenia. W miejsce zmętniałej soczewki – za pomocą specjalnego aplikatora – okulista wkłada nową, elastyczną, odpowiednio zwiniętą, sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową, która już w oku przyjmuje właściwy kształt. Operację zaćmy przeprowadza się ambulatoryjnie. Zabieg trwa kilka minut i jest prawie całkowicie bezbolesny, znieczulenie miejscowe podawane jest w formie kropli i infuzji - opisuje lek. okulista chirurg Justyna Krowicka, ordynator kliniki Gemini w Ostrawie. 

Jak podkreślają specjaliści, zabieg usunięcia zaćmy może być przeprowadzany przez cały rok. Także latem i nie stanowią one przeszkody przed wyjazdem na wakacje, chociaż trzeba pamiętać o kilku zasadach. 

- Po zabiegu – by nie doprowadzić do infekcji oka – trzeba się powstrzymać od dotykania, drapania i tarcia oka. Na spacery należy wychodzić w okularach przeciwsłonecznych, by chronić oko przed zaprószeniem, a także zminimalizować pojawiającą się u niektórych zwiększoną wrażliwość na światło. W pierwszych dniach po operacji widzenie może być zamglone, jednak rekonwalescencja i poprawa widzenia generalnie przebiegają szybko. Zwykle zaleca się, by kontrola pooperacyjna pacjenta miała miejsce do pięciu dni po operacji w przypadku operacji 1 oka - mówi ordynator kliniki Gemini.  

Decyzję co do wakacyjnego wyjazdu najlepiej podjąć po kwalifikacji do zabiegu oraz kontrolnej wizycie po zabiegu, ponieważ oko daje nam najwięcej informacji na temat faktycznego stanu, co zwiększa pewność, że nic nieprzewidzianego się nie wydarzy. 

Rekonwalescencja pooperacyjna jest sprawą indywidualną, uzależnioną od stopnia zaawansowania zaćmy, szybkości gojenia pooperacyjnego, charakteru wykonywanej pracy czy wykonywanej aktywności fizycznej – tłumaczy ordynator kliniki Gemini w Ostrawie. –  Do miesiąca po operacji, należy unikać infekcyjnego otoczenia, zapylonych i zakurzonych pomieszczeń, nie wolno również uczęszczać na basen i do sauny. Po operacji - do około trzech miesięcy - trzeba także zrezygnować z forsowania się, dźwigania i schylania się. Czas powrotu do prowadzenia auta jest też uzgadniany indywidualnie  – mówi lek. okulista Justyna Krowicka.

A co z lotem samolotem, który często związany jest z wakacyjnym wyjazdem?  

- Po większości operacji okulistycznych, tak jest także w przypadku zaćmy, latanie samolotem nie jest niebezpieczne. Warto jednak mieć ze sobą krople do oczu, ponieważ suche powietrze w samolocie może wysuszać oko. Natomiast co najmniej przez miesiąc nie zaleca się podróżowania samolotem po zabiegach, w których śródoperacyjnie użyto powietrza albo innego gazu, tak jak dzieje się na przykład w przypadku leczeniu odwarstwienia siatkówki, ponieważ wówczas wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego w oku może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia wzroku - ostrzega ordynator kliniki Gemini w Ostrawie.

Wszyscy natomiast powinniśmy dbać o oczy podczas wakacyjnych wojaży. W letnich miesiącach ważna jest ochrona wzroku przed negatywnym wpływem słońca, piasku, czy sinic i bakterii znajdujących się w wodzie. Wszystkie te czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia stanu zapalnego oczu. Warto zauważyć, że intensywne promienie słoneczne dłuższej perspektywie mogą przyczyniać się do powstawania zaćmy, a wyjątkowo do uszkodzenia siatkówki. 

- Jeśli oczy są wystawione na działanie promieniowania UV przez długi czas, powierzchnia spojówki i rogówki może ulec uszkodzeniu. Może to prowadzić do zapalenia rogówki lub spojówki, co bardzo często objawia się uczuciem „piasku pod powiekami”, pieczeniem i zaczerwienieniem oka i powiek ostrzega lek. okulista Justyna Krowicka.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: KOBOLD.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie 4DCenter - Centrum diagnostyczne nowego pokolenia Biuro prasowe
2024-08-02 | 01:00

4DCenter - Centrum diagnostyczne nowego pokolenia

Według badań ARC Rynek, we współpracy z ERHO Hestia, niemal połowa polskiego społeczeństwa korzysta z prywatnej służby zdrowia. Tylko co czwarty Polak (24 proc.) dobrze ocenia
Zdrowie Wirusowe zapalenie wątroby – jak się przed nim chronić?
2024-08-01 | 13:27

Wirusowe zapalenie wątroby – jak się przed nim chronić?

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) stanowi jedno z najpoważniejszych zagrożeń zdrowotnych współczesnego świata. W wyniku zakażeń wirusami hepatotropowymi każdego roku miliony
Zdrowie Wymiana doświadczeń i dobrej energii, czyli Zjazd Różowych Patroli
2024-08-01 | 13:00

Wymiana doświadczeń i dobrej energii, czyli Zjazd Różowych Patroli

Ambasadorki profilaktyki działające jako lokalne oddziały Różowych Patroli zjechały się z całej Polski w konkretnym celu – wymiany doświadczeń i wzajemnego inspirowania się

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Zdrowie

Nauka

Zła dieta może powodować obniżenie nastroju i zdolności poznawczych. Naukowcy potwierdzają związek żywienia z neurochemią

Jedzenie niezdrowej żywności może prowadzić do zmian w mózgu, związanych z depresją i zaburzeniami lękowymi. Obniżeniu mogą też ulec zdolności poznawcze. Do takich wniosków doszli naukowcy z Wielkiej Brytanii, obserwując skany mózgów pacjentów z różnymi nawykami żywieniowymi. Uwidocznione zostały zmiany w neuroprzekaźnikach i objętości istoty szarej u osób, które mają złą dietę, w porównaniu z tymi, które stosują dietę śródziemnomorską. Badacze wciąż poszukują potwierdzenia mechanizmów, które sprawiają, że jedzenie ma taki wpływ na kondycję ośrodkowego układu nerwowego. Jedna z koncepcji zakłada powiązanie ich z nieprawidłowościami w mikrobiocie jelitowej.

Handel

Z programów lojalnościowych w sklepach korzysta 85 proc. Polaków. Ważne są dla nich promocje, personalizowane oferty i zbieranie punktów na nagrody

Przy wyborze sklepu stacjonarnego Polacy zwracają uwagę na dogodną lokalizację, duży wybór produktów i atrakcyjne ceny. Istotne są dla nich również programy lojalnościowe, z których korzysta już 85 proc. konsumentów, a 40 proc. decyduje się na zakupy właśnie ze względu na oferowane w nim rabaty – wynika z badania SW Research na zlecenie sieci Carrefour. Przyszłością rozwoju takich programów są spersonalizowane oferty, które pomagają klientom oszczędzać pieniądze na produktach kupowanych przez nich najczęściej. W taką stronę swoją platformę rozwija również Carrefour. Ostatnio sieć połączyła siły z programem Payback, przez co zasięg programu lojalnościowego zwiększył się do 10 mln klientów.