Komunikaty PR

Jak zadbać o bezpieczeństwo finansowe dzieci?

2021-06-30  |  01:00
Biuro prasowe
  • Aż 94 proc. nastolatków wiedzę na temat zarządzania finansami czerpie od rodziców[1].
  • Odpowiedzialna postawa rodziców w tej kwestii uczy dzieci właściwych nawyków, które w przyszłości pomogą im w zarządzaniu własnymi budżetami.
  • Eksperci Związku Przedsiębiorstw Finansowych przygotowali kilka wskazówek, które pomogą rodzicom we wprowadzaniu pociech w świat finansów.

 

Pierwszą styczność z pieniędzmi dzieci zazwyczaj mają po rozpoczęciu nauki w szkole. Wtedy też uczą się gospodarować otrzymanymi od rodziców drobnymi na zakupy w szkolnym sklepiku, a na matematyce zaczynają rozwiązywać zadania rachunkowe. Jednak to nie szkoła, a rodzice mają największy wpływ na naukę dzieci z zakresu zarządzania finansami.

W kwestii finansów młodzież polega przede wszystkim na rodzicach

Z raportu PISA na temat edukacji finansowej nastolatków wynika, że tylko 34 proc. z nich informacje na ten temat czerpie od pedagogów. Zdecydowana większość, bo aż 94 proc. wskazała na rodziców.

- To ogromna odpowiedzialność, ale i szansa, by przekazać pociechom najlepsze wzorce. Rodzice powinni pamiętać, że dzieci to świetni obserwatorzy. Dlatego pokazujmy im właściwe zachowania. Nie unikajmy odpowiedzialności, tłumaczmy najważniejsze zjawiska i wybory. To od rodziców w dużej mierze zależy, jak ich dzieci będą zarządzały swoimi finansami w przyszłości – mów Artur A. Trzebiński, Doradca ZPF.

Eksperci Związku Przedsiębiorstw Finansowych, zaangażowani w projekt Windykacja? Jasna sprawa! przygotowali kilka wskazówek dla rodziców, w jaki sposób mogą uczyć dzieci odpowiedzialności finansowej.

Odpowiedzialność finansowa w 3 krokach

  1. Nawyk oszczędzania przez odkładanie
  2. Wspólne planowanie budżetu
  3. Spłacanie zadłużenia

Nauka oszczędności i edukacja

Kiedy dziecko zaczyna otrzymywać od rodziców kieszonkowe, powoli uczy się odpowiedzialności za swój budżet. Pomocna w tej kwestii może okazać się oczywiście skarbonka, ale niezbędna jest także rozmowa na temat oszczędzania. Warto poświęcić chwilę, by wyjaśnić dziecku, że zaoszczędzone pieniądze może przeznaczyć na coś bardziej wartościowego i pomóc mu wyznaczyć cel odkładania pieniędzy. Jego osiągnięcie nie tylko da wiele satysfakcji, będzie też bezcenną lekcją wytrwałości i oszczędności. Większe dzieci warto angażować we wspólne planowanie budżetu, by mogły uczyć się właściwych nawyków.

Bardzo ważne jest także podejście rodziców do własnych, ewentualnych problemów finansowych. Prowadząc ze sobą rozmowy na tego typu tematy należy pamiętać, że dzieci chłoną wiedzę przez obserwację. Rodzice są dla nich wzorem, który mogą kopiować w dorosłym życiu. Stąd warto nauczyć dzieci właściwych zachowań w relacji z instytucjami finansowymi, np. by dokładnie czytać umowy przed ich podpisaniem, a w razie wystąpienia zadłużenia, nie unikać kontaktu z wierzycielem lub reprezentującą go firmą windykacyjną.

Nie zapominajmy także o dorosłych dzieciach

Wbrew pozorom, rodzice mają wpływ na finanse także dorosłych już dzieci. Problemy finansowe mogą dotyczyć każdego, jednak nie zawsze otwarcie umiemy rozmawiać o tym nawet z bliskimi. Unikanie w gronie rodzinnym rozmów o kłopotach finansowych, może dawać poczucie, że problemu nie ma. Tymczasem może to przysporzyć więcej zmartwień i to również naszym dzieciom. Szczerość w temacie ewentualnych problemów finansowych, a zwłaszcza o opóźnieniach w spłacie zadłużeń może uchronić je np. przed dziedziczeniem długów.

Jeżeli rodzice są szczerzy w kwestii posiadanych zadłużeń, to po ich śmierci spadkobiercy są świadomi, że np. dziedziczona nieruchomość obciążona jest długami. Przyjmą więc spadek z dobrodziejstwem inwentarza – czyli pomniejszony o wartość długów, a nie w całości. W ten sposób unikną wzięcia na swoje barki sporego zobowiązania. Najlepiej jednak zawczasu oszczędzić im tego typu dylematów, spłacając wszelkie zadłużenia na bieżąco lub szukając rozwiązania z wierzycielem.

 

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Windykacja? Jasna Sprawa! (WJS) to projekt edukacyjny zapoczątkowany przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych oraz firmy członkowskie, które działają na rynku obrotu wierzytelnościami. Kampania ma na celu edukowanie konsumentów na temat zaciągania zobowiązań, regulowania zadłużenia oraz praw konsumenckich związanych z windykacją należności.

 

Strona kampanii: www.wjs.zpf.pl

 


[1] Badanie PISA na temat edukacji finansowej nastolatków, przeprowadzone pod auspicjami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD)

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba Biuro prasowe
2024-12-23 | 01:00

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Klocki LEGO dla młodych odkrywców! Zestaw Lwiątko Simba to doskonały sposób na przybliżenie najmłodszym przygód „Króla Lwa”. Dzieci od 6 roku życia
Dziecko Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
2024-12-20 | 11:00

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

W okresie świątecznym polski producent fotelików samochodowych, firma Avionaut, zaangażował się w akcję charytatywną na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. W ramach
Dziecko Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
2024-12-20 | 10:10

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa

Edukacja sensoryczna, choć często postrzegana jako zabawa, ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju dziecka. Żłobki i przedszkola, które świadomie wprowadzają aktywności stymulujące

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Transport

Blokady alkoholowe w samochodach mogą pomóc w walce z problemem pijanych kierowców. Co roku w Polsce doprowadzają do śmierci 150–200 osób

1881 osób zginęło na polskich drogach w 2024 roku, z tego 154 w wyniku wypadku spowodowanego przez pijanego kierowcę – wynika z danych Komendy Głównej Policji. W całej Unii Europejskiej rocznie w wypadkach śmierć ponosi około 20 tys. ludzi, a problem nietrzeźwych kierowców pozostaje jednym z największych wyzwań przy realizacji Wizji Zero, czyli redukcji do zera liczby ofiar na drogach. Wśród propozycji, które mogłyby pomóc w walce z tym problemem, jest obowiązkowa instalacja blokad alkoholowych w autach.

Teatr

Daniel Olbrychski: Praca mnie konserwuje, gdybym nie grał, tobym się błyskawicznie zestarzał. Walczę, żeby widzowie nie dostrzegali na scenie mojej osiemdziesiątki

Daniel Olbrychski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych swojego pokolenia. W dorobku ma wiele znakomitych ról i już od dawna mógłby odcinać kupony od sławy, ale jak podkreśla – nie zamierza rezygnować z pracy. Z przyjemnością przyjmuje kolejne propozycje zawodowe i mierzy się z nowymi rolami, bo dzięki takiej aktywności nie czuje upływającego czasu. Za trzy tygodnie artysta będzie świętował okrągłe urodziny.