Komunikaty PR

JESIENNA URODA MIASTA: ŁÓDŹ NA EKRANIE, EMOCJE I SPOTKANIA Z TWÓRCAMI

2023-10-11  |  11:00
Biuro prasowe

JESIENNA URODA MIASTA: ŁÓDŹ NA EKRANIE, EMOCJE I SPOTKANIA Z TWÓRCAMI

Łódź na przestrzeni lat rejestrowana kamerami Polskiej Kroniki Filmowej i spotkania z twórczością kolejnych twórców związanych z miastem. W kinie Charlie trwa festiwal „Filmowa Uroda Łodzi. 60/600”. W programie na najbliższe tygodnie znalazły się między innymi rozmowy z Jackiem Filipiakiem, Zbigniewem Wichłaczem czy Hanką Włodarczyk.

 

– Przybliżamy filmową historię naszego miasta, ale też analizujemy jego współczesną tożsamość. Pokazujemy Łódź w filmach w całej jej okazałości, bezpośrednio i symbolicznie, w absolutnie każdym wydaniu – opowiada organizator wydarzenia, Sławomir Fijałkowski i dodaje, że kuratorzy festiwalu – filmoznawczyni Diana Dąbrowska oraz Jarosław Grzechowiak – za cel postawili sobie zaprezentowanie filmowej Łodzi w różnych formach, epokach, obrazach czy wrażliwościach.

W ramach festiwalu, w kinie Charlie, 16 października, zobaczyć będzie można film „Zerwany” w reżyserii Jacka Filipiaka. To opowieść o cierpieniu i tęsknocie za normalnym domem, która porusza serca widzów.  Opowiadając historię chłopca, który w życiu może liczyć tylko na łaskę lub niełaskę innych reżyser tworzy obraz rzeczywistości tzw. dzieci niczyich. W realizacji zdjęć do produkcji wsparł Filipiaka utalentowany operator Bogumił Godfrejow, który w 2002 roku dostał nominację do Oscara za najlepszy film krótkometrażowy „Męska sprawa”. W roli głównej wystąpił Krzyś Ciupa, swój udział w filmie mieli również chłopcy z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Łodzi i wychowankowie domu dziecka.

Pokazowi towarzyszyć będzie spotkanie z reżyserem Jackiem Filipiakiem oraz ekipą filmową, które poprowadzi filmoznawczyni Diana Dąbrowska.

Na środę, 18 października, zaplanowana została projekcja „Requiem” Witolda Leszczyńskiego. Film ten duchem przypomina debiut reżysera z 1967 roku – „Żywot Mateusza”. Znakomitą rolę główną w „Requiem” zagrał Franciszek Pieczka. – To film o urodzie świata, o miłości i śmierci, o czułości i brutalności – mawiał sam reżyser. Po projekcji spotkanie z operatorem Zbigniewem Wichłaczem poprowadzi Michał Dondzik.

Z kolei 24 października to aż dwa spotkania z reżyserką Hanką Włodarczyk i jej twórczością. Podczas pierwszej części, która rozpocznie się o godz. 15.00 będzie można zobaczyć projekcje filmów: „Nie”, „Haji-me”, „Godziny wieczorne” i „Około północy”. Po seansie można wziąć udział w rozmowie z reżyserką. Z kolei druga część, rozpoczynająca się o godz. 19.00, to projekcja filmu „Bluszcz”, a po pokazie nastąpi spotkanie z twórczynią oraz gośćmi, m.in. producentem Zbigniewem Żmudzkim. Obie rozmowy poprowadzi Michał Dondzik.

W czwartek, 26 października, organizatorzy zapraszają na trzecią odsłonę cyklu prezentacji, krótkometrażowych dokumentów wyprodukowanych przez Wytwórnię Filmów Oświatowych w Łodzi. W programie tego wieczoru znajdą się m.in. „Polska Kronika Filmowa nr 47B/59 – Na Piotrkowskiej”, „Polska Kronika Filmowa nr 13/46 – 1 maja, Łódź”, „Jutro. 31 kwietnia – 1 maja 1970” w reżyserii Wojciecha Wiszniewskiego oraz „Śródmieście Łodzi 1972 – kwiecień” Jerzego Matuli. Po seansach spotkanie z reżyserem Matulą poprowadzi Mieczysław Kuźmicki.

Wstęp na wszystkie wydarzenia Festiwalu jest wolny, a ich harmonogram można na bieżąco śledzić na stronie www oraz SoMe należących do Kina Charlie i Łodzi Filmowej.

Organizatorem festiwalu, który trwać będzie do listopada, jest Fundacja Miasto Kultury. Wydarzenie otrzymało dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji PZU.

Organizowany przez fundację „Miasto kultury” festiwal „Filmowa Uroda Miasta. 60/600” to pierwsze przedsięwzięcie powstającego Hubu Kultury Kina Charlie.

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, środków Fundacji PZU oraz sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

 

Partnerzy projektu: WFDiF, Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi, Fuzja, Veolia

Partnerzy medialni: Radio Eska, Łódź zwana pożądaniem

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Film Mały przedsiębiorca. Jak pomóc dziecku nabrać wiatru w żagle? Biuro prasowe
2024-07-23 | 01:00

Mały przedsiębiorca. Jak pomóc dziecku nabrać wiatru w żagle?

Stan psychiczny polskich dzieci i młodzieży w Polsce stale się pogarsza – według badań NFZ z 2021r. na depresję chorowało 2% dzieci w wieku 6-12 lat oraz aż 20% w grupie
Film Fundacja Avalon partnerem społecznym filmu „Drużyna A(A)”
2024-07-22 | 11:00

Fundacja Avalon partnerem społecznym filmu „Drużyna A(A)”

Czwórka alkoholików i dwie cysterny spirytusu do przeszmuglowania w słusznej sprawie. Co może pójść nie tak? Odpowiedź widzowie poznają już 20 września, gdy
Film IGRZYSKA OLIMPIJSKIE NA ARTE.TV
2024-07-18 | 01:00

IGRZYSKA OLIMPIJSKIE NA ARTE.TV

W piątek, 26 lipca, rozpoczną się wyczekiwane XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Ta największa i najbardziej prestiżowa impreza sportowa odbywa się co cztery lata i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Handel

Z programów lojalnościowych w sklepach korzysta 85 proc. Polaków. Ważne są dla nich promocje, personalizowane oferty i zbieranie punktów na nagrody

Przy wyborze sklepu stacjonarnego Polacy zwracają uwagę na dogodną lokalizację, duży wybór produktów i atrakcyjne ceny. Istotne są dla nich również programy lojalnościowe, z których korzysta już 85 proc. konsumentów, a 40 proc. decyduje się na zakupy właśnie ze względu na oferowane w nim rabaty – wynika z badania SW Research na zlecenie sieci Carrefour. Przyszłością rozwoju takich programów są spersonalizowane oferty, które pomagają klientom oszczędzać pieniądze na produktach kupowanych przez nich najczęściej. W taką stronę swoją platformę rozwija również Carrefour. Ostatnio sieć połączyła siły z programem Payback, przez co zasięg programu lojalnościowego zwiększył się do 10 mln klientów.

Handel

Co jedenasta osoba na świecie głoduje, a jednocześnie gwałtownie przybywa ludzi otyłych. Dużym problemem jest marnowanie żywności

W 2023 roku głodowało 733 mln ludzi, a ponad 2,3 mld zmagało się z umiarkowanym bądź poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, czasami nie jedząc przez cały dzień lub dłużej. Z powodu ostrego niedożywienia każdego roku umiera około miliona dzieci – pokazuje nowy raport „Stan bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia na świecie”, opracowany przez pięć wyspecjalizowanych agend ONZ. Z publikacji wynika, że w walce z głodem i niedożywieniem świat cofnął się o kilkanaście lat, do poziomu notowanego w latach 2008–2009. – System żywnościowy potrzebuje głębokich, strukturalnych zmian, ponieważ w tej chwili jest zorientowany na maksymalizację zysków, a nie wyżywienie ludzi – wskazują eksperci.

Media

Rafał Zawierucha: Trzeba być do zawodu aktora w jakimś stopniu powołanym. Nie można jednak mówić ludziom, jak mają żyć, na kogo głosować i co jeść

Zdaniem Rafała Zawieruchy, żeby zostać aktorem, trzeba poczuć w sobie powołanie do wykonywania tego zawodu, mieć talent i charyzmę, ale też być świadomym tego, że niesie on ze sobą wiele trudności i niełatwych decyzji. Na dobrą rolę i na sukces trzeba ciężko zapracować, ale sława jest ulotna, konkurencja duża i szybko można zostać zapomnianym. Artysta sądzi też, że nawet zdobywając dużą popularność i będąc na szczycie, nie wolno się wywyższać, uważać się za wyrocznię i dyktować innym, co mają robić i jak żyć.