Komunikaty PR

Kampania Złotej Wstążki - poznaj zasady onkoczujności

2023-09-05  |  08:00
Biuro prasowe

We wrześniu Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”, wraz z innymi Onkofundacjami, już czwarty raz organizuje Kampanię “Złotej Wstążki”. Jej celem jest zwiększenie świadomości rodziców, bliskich i lekarzy w zakresie tego, jakie są wczesne symptomy nowotworów dziecięcych, jak je rozpoznać i co robić, kiedy podejrzewamy najgorsze.

 

U każdego wygląda inaczej. Poznaj historie rodzin

 

Gdy Maja zaczęła szkołę, często musiała opuszczać lekcje przez powracające infekcje. Choć jej mama mówi, że nie były ciężkie, to ciągłe osłabienie sprawiało, że dziewczynka musiała zostawać w domu. W tych przeziębieniach nie było nic nietypowego, nawet gorączka nie była wysoka. Początkowe kuracje antybiotykami i syropami pomagały, ale na krótko. Intuicja podpowiadała pani Katarzynie, że z córką dzieje się coś bardziej niepokojącego, dlatego zdecydowała się na szerzej zakrojone testy diagnostyczne.

 

Czujność jej nie zawiodła, choć wyniki okazały się przytłaczające. U Mai zdiagnozowano ostrą białaczkę szpikową.

 

Dominik miał półtora roku, kiedy któregoś poranka rodzina zauważyła na jego pośladku guza wielkości pomarańczy. Poprzedniego wieczoru, kiedy rodzice kąpali syna, nie widzieli żadnej zmiany, podobnie jak podczas nakładania kremu i zakładania pampersa. Natychmiast skonsultowali się z pediatrą, która niezwłocznie odesłała rodzinę do poradni specjalistycznej. Tam chłopcu wykonano testy krwi i badania USG. Markery nowotworowe były w normie, choć, jak powiedzieli pani Ewelinie lekarze, nie zawsze wyklucza to obecność nowotworu.

 

W końcu padła diagnoza - mięsak prążkowanokomórkowy, który pojawia się w mgnieniu oka.

 

Co roku rodzice 1200 dzieci słyszą diagnozę: nowotwór. W niemal 50% rozpoznanych przypadków dotyczy to tych najmłodszych, poniżej piątego roku życia. Wśród nowotworów dziecięcych przeważają białaczka i chłoniaki, na kolejnym miejscu są guzy - w tym guzy mózgu. Ich objawy bywają nietypowe, dlatego tak ważna jest tu intuicja. To rodzic zna swoje dziecko najlepiej. Powinien zwrócić uwagę na niepokojące sygnały i nie bać się drążyć.

 

Słuchaj intuicji. Nowotwór może przyjść znienacka

 

Panią Ewelinę zaniepokoił guz, który pojawił się na ciele dziecka w ciągu nocy.

Pani Katarzyna zwróciła uwagę na częste infekcje córki, sporadyczne krwotoki i siniaki.

Podobne objawy wzbudziły czujność pani Żanety - jej syn dodatkowo wciąż spał i brakowało mu energii.

 

Mamy jednogłośnie zgadzają się, że wnikliwość i nieustępliwość były dla nich kluczowe w drodze do diagnozy. Choć nie wiedziały, czego szukają, instynkt nie pozwalał im odpuścić. Były onkoczujne, zaufały intuicji, że z ich dzieckiem dzieje się coś niedobrego.

 

-      Moja zaborczość i nadgorliwość, aby poszerzyć morfologię, naprawdę popłaciła. Każdej mamie to zalecam - bądź dociekliwa - radzi pani Katarzyna. - Zawsze lepiej dziesięć razy coś sprawdzić, niż o raz za mało - dodaje.

 

-      Proste badanie krwi, podstawa diagnostyki, nie może czekać - mówi pani Żaneta. - Trzeba działać.

 

Wypowiedziane przez bohaterów Kampanii “N*(owotwor)owe Złote Myśli”, stanowiące jeden z jej elementów, mają w zamierzeniu być słowem-radą od rodzica dziecka z chorobą dla rodzica, który dopiero co usłyszał szokującą diagnozę. Bo słowa mają moc.

 

-      Tak jak we wrześniu dzieci wracają z wakacji i dzielą się wspomnieniami z przyjaciółmi, tak rodzice dzieci leczonych onkologicznie „wracają z długiej podróży” i dzielą się myślami i radami na wagę złota. Historie naszych bohaterów i ich refleksje dotyczące istoty uważności na początku drogi i podczas kolejnych zmagań z chorobą będzie można przeczytać i obejrzeć na stronie internetowej i mediach społecznościowych kampanii - mówi Anna Apel, Prezes Zarządu Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”.

 

Bądźmy onkoczujni i uważni

 

We wrześniu Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”, wraz z innymi Onkofundacjami w kraju, aktywizuje i uświadamia środowisko lekarzy pediatrów, rodziców i bliskich dzieci - tych, którzy mają możliwość najszybszej reakcji na zmiany.

 

-      Współpraca całego środowiska pozwoli dotrzeć do jeszcze większej liczby osób, dzięki czemu stworzymy silną i zaangażowaną społeczność, która będzie ukierunkowana na zapewnienie każdemu choremu dziecku i nastolatkowi w Polsce kompleksowego wsparcia, zrozumienia i szansy na skuteczne wyleczenie - wyjaśnia Anna Apel, Prezes Zarządu Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”.

 

Załóż złotą wstążkę i bądź onkoczujny!

“Złota wstążka” symbolizuje solidarność z dziećmi chorymi na nowotwór oraz zwraca uwagę na wyzwania onkologii dziecięcej. Diagnozę “Pani/pana dziecko ma nowotwór” poprzedza okres symptomów, które powinny zaniepokoić rodziców. W szerzeniu wiedzy na temat pierwszych oznak nowotworów dziecięcych ma pomóc strona kampanii www.zlotawstazka.pl. Jej celem jest stanie się podręczną encyklopedią dla rodziców i lekarzy. Dzięki zestawieniu merytorycznych materiałów przygotowanych przez Fundację „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” we współpracy z Fundacją Pomocy Dzieciom z Chorobami Nowotworowymi oraz Fundacją Ronalda McDonalda, pod redakcją portalu onkologia-dziecieca.pl ma szansę wesprzeć potrzebujących w sytuacji podejrzenia nowotworu.

 

Jej ważnym przesłaniem jest “Nie czekaj - zbadaj swoje dziecko”.

 

-       Ze społecznego punktu widzenia niezwykle istotna staje się wrażliwość otoczenia bliskiego dzieciom na wczesne objawy choroby - mówi prof. dr hab. n. med. Jan Styczyński, Konsultant Krajowy w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej. - By propagować wiedzę i ułatwić informowanie społeczeństwa, zaadoptowaliśmy akronim „ONKOLOGIA”, w którym poszczególne litery odpowiadają różnym objawom. Dla przykładu, trzy O oznaczają: obrzęki, osłabienie i obniżenie masy ciała; N wskazuje na nudności i wymioty; K to krwawienia; G to gorączka, a I to infekcje. Ten skrót ma za zadanie wzmóc czujność rodziców i lekarzy - im wcześniej wykryjemy nowotwór, tym większe szanse na jego skuteczne wyleczenie - dodaje prof. Styczyński.

 

-      Ja zwracam szczególną uwagę na asymetrię objawów - mówi prof. dr hab. n. med. Bernarda Kazanowska, zastępca lekarza kierującego w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. - Jeśli u dziecka występują powiększone węzły chłonne, które nie tylko długo nie reagują na antybiotyki, ale dodatkowo występują tylko po jednej stronie, to jest to wskazaniem do pogłębienia diagnostyki. Podobnie jest z bólami stawów i kości, jeśli dziecko skarży się na nie dłuższy czas i również tylko jednostronnie. Choć niektóre nowotwory, na przykład te występujące w miednicy czy jamie brzusznej, rozwijają się powoli, to i one w końcu będą skutkować bólami. Niezmiernie ważne jest, żeby lekarz pediatra miał czas na przeprowadzenie wywiadu i zbadanie całego chorego, nawet, jeśli zajmie to kilka wizyt. W pierwszej kolejności wykluczamy bowiem inne, bardziej oczywiste diagnozy. Nowotwór jest na samym końcu listy podejrzanych, ale wciąż na tej liście jest- dodaje prof. Kazanowska.

 

Od 32 lat nieprzerwanie pomagają dzieciom z nowotworami

 

Fundacja otacza opieką dzieci i nastolatków z chorobą nowotworową oraz ich rodziny na każdym etapie leczenia. Umożliwia dostęp do światowych osiągnięć onkologii dziecięcej i najnowszych metod leczenia. Świadczy wsparcie psychologiczne, pedagogiczne i socjalne. Działa na rzecz Ozdrowieńców. Prowadzi i finansuje badania naukowe, granty doktorskie. We współpracy z Polskim Towarzystwem Onkologii i Hematologii Dziecięcej współtworzy ogólnopolską bazę nowotworów dziecięcych. Buduje społeczną świadomość problematyki chorób nowotworowych u dzieci i nastolatków, w tym podczas akcji i kampanii takich, jak Kampania „Złotej Wstążki”.

 

Patronat honorowy nad tegoroczną edycją Kampanii „Złotej Wstążki” objęli:

❖    Minister Zdrowia - Katarzyna Sójka.

❖    Rzecznik Praw Pacjenta - Bartłomiej Chmielowiec.

❖   ​​Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia - Filip Nowak.

❖    Prezydent Wrocławia - Jacek Sutryk.

❖    Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie 4DCenter - Centrum diagnostyczne nowego pokolenia Biuro prasowe
2024-08-02 | 01:00

4DCenter - Centrum diagnostyczne nowego pokolenia

Według badań ARC Rynek, we współpracy z ERHO Hestia, niemal połowa polskiego społeczeństwa korzysta z prywatnej służby zdrowia. Tylko co czwarty Polak (24 proc.) dobrze ocenia
Zdrowie Wirusowe zapalenie wątroby – jak się przed nim chronić?
2024-08-01 | 13:27

Wirusowe zapalenie wątroby – jak się przed nim chronić?

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) stanowi jedno z najpoważniejszych zagrożeń zdrowotnych współczesnego świata. W wyniku zakażeń wirusami hepatotropowymi każdego roku miliony
Zdrowie Wymiana doświadczeń i dobrej energii, czyli Zjazd Różowych Patroli
2024-08-01 | 13:00

Wymiana doświadczeń i dobrej energii, czyli Zjazd Różowych Patroli

Ambasadorki profilaktyki działające jako lokalne oddziały Różowych Patroli zjechały się z całej Polski w konkretnym celu – wymiany doświadczeń i wzajemnego inspirowania się

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Zdrowie

Nauka

Zła dieta może powodować obniżenie nastroju i zdolności poznawczych. Naukowcy potwierdzają związek żywienia z neurochemią

Jedzenie niezdrowej żywności może prowadzić do zmian w mózgu, związanych z depresją i zaburzeniami lękowymi. Obniżeniu mogą też ulec zdolności poznawcze. Do takich wniosków doszli naukowcy z Wielkiej Brytanii, obserwując skany mózgów pacjentów z różnymi nawykami żywieniowymi. Uwidocznione zostały zmiany w neuroprzekaźnikach i objętości istoty szarej u osób, które mają złą dietę, w porównaniu z tymi, które stosują dietę śródziemnomorską. Badacze wciąż poszukują potwierdzenia mechanizmów, które sprawiają, że jedzenie ma taki wpływ na kondycję ośrodkowego układu nerwowego. Jedna z koncepcji zakłada powiązanie ich z nieprawidłowościami w mikrobiocie jelitowej.

Handel

Z programów lojalnościowych w sklepach korzysta 85 proc. Polaków. Ważne są dla nich promocje, personalizowane oferty i zbieranie punktów na nagrody

Przy wyborze sklepu stacjonarnego Polacy zwracają uwagę na dogodną lokalizację, duży wybór produktów i atrakcyjne ceny. Istotne są dla nich również programy lojalnościowe, z których korzysta już 85 proc. konsumentów, a 40 proc. decyduje się na zakupy właśnie ze względu na oferowane w nim rabaty – wynika z badania SW Research na zlecenie sieci Carrefour. Przyszłością rozwoju takich programów są spersonalizowane oferty, które pomagają klientom oszczędzać pieniądze na produktach kupowanych przez nich najczęściej. W taką stronę swoją platformę rozwija również Carrefour. Ostatnio sieć połączyła siły z programem Payback, przez co zasięg programu lojalnościowego zwiększył się do 10 mln klientów.