Komunikaty PR

Najlepszy moment na wykończenie domu. Dlaczego teraz?

2023-07-20  |  01:00
Biuro prasowe

Ceny materiałów budowlanych wciąż rosną – wynika z najnowszych danych rynkowych. Zmniejszony popyt na kredyty hipoteczne i koniunktura w budownictwie na minusie nie wpłynęły znacząco na obniżenie kosztów budowy domu. Zdaniem ekspertów – teraz to najlepszy moment, by rozpocząć wykończenie budynków mieszkalnych. Dlaczego? W perspektywie długoterminowej ceny materiałów będą rosnąć w szybszym tempie niż dotychczas, spadnie natomiast dostępność ekip budowlanych, m.in. ze względu na zwiększony popyt na termomodernizację budynków. Warto zadbać także o jakość materiałów i o odpowiednie zabezpieczenie domu przed włamaniem.

 

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, koniunktura w budownictwie wciąż jest na minusie. Co to znaczy? Wiele firm boryka się ze spadkiem liczby zamówień, wysokimi kosztami zatrudnienia pracowników, a także rosnącymi cenami materiałów budowlanych lub niedoborem surowców. Niepewna sytuacja na rynku to dobry moment dla inwestorów indywidualnych na wykończenie domu. Dlaczego? W prognozie długoterminowej ceny materiałów mają rosnąć w szybszym tempie niż dotychczas. Obecnie ich wzrost notowany jest średnio na 5 proc. rok do roku[1].

 

Kupuj, zanim ceny ponownie nie wzrosną

Dlaczego warto teraz zabrać się za wykończenie domu? Wzrost cen w maju br. był nieco niższy niż w kwietniu br. Statystyki pokazują, że wybrane grupy produktów drożeją w wolniejszym tempie. I tak np. te z obszaru ściany i kominy zdrożały o 0,4 proc., a oświetlenie i elektryka o 3 proc. rok do roku. Najszybciej rosną ceny wapna i cementu, bo aż o 31 proc.

 

 Osoby, które zdecydowały się na budowę domu powinny wykorzystać obecną sytuację rynkową i zadbać o wykończenie budynku. Niepewność w branży budowlanej powoduje, że warto już teraz kupować materiały i szukać odpowiednich ekip do wykonania kompleksowego wykończenia naszego domu. Poza tym lato to czas, gdy nie jesteśmy narażeni na niekorzystne warunki atmosferyczne, zatem prace przebiegają sprawniej -  dni są dłuższe, co daje więcej czasu na wykonywanie prac budowlanych. Dodatkowo, większa ilość naturalnego światła sprawia, że prace wykończeniowe są łatwiejsze.

 

Nie oszczędzaj na materiałach

Wykończenie domu to ogromne wyzwanie. Zdaniem ekspertów warto zadbać o materiały wysokiej jakości. Dlaczego? Te są zwykle bardziej trwałe i wytrzymałe niż ich tańsze odpowiedniki. Wybierając trwałe materiały zyskujemy pewność, że będą one odporne na codzienne zużycie, ścieranie, uszkodzenia mechaniczne i inne czynniki, które mogą wpływać na ich wygląd i funkcjonalność.

 

 - Warto postawić na ponadczasowe materiały, które posłużą nam latami. Obecnie w trendzie wnętrzarskim króluje drewno. To materiał, który reguluje wilgotność powietrza, a także stanowi izolację akustyczną i termiczną. Ponadto zapewnia przytulny wygląd wnętrzom. Na topie jest nie tylko aranżacja ścian, ale również okien z wykorzystaniem tego materiału. W przypadku osłon okiennych często wykorzystywane są żaluzje drewniane i bambusowe, które mogą być stosowane zarówno na małych oknach, jak i dużych przeszkleniach.  – wyjaśnia Agnieszka Laskowska, Product Manager w firmie Anwis.

 

Nie zapomnij o ochronie swojego domu

Eksperci podkreślają także, iż podczas wykańczania budynku należy zadbać o jego ochronę. Koniecznością jest inwestycja w solidne, antywłamaniowe drzwi, dobrej jakości okna, a także rolety.

 - Rolety antywłamaniowe to nie tylko zabezpieczenie dla mieszkańców domu. Dają one także termoizolację na wysokim poziomie. Założenie odpowiednich rolet daje ogromne oszczędności, gdyż ograniczają one opłaty związane z chłodzeniem domu latem oraz jego ogrzewaniem zimą.  – wymienia Agnieszka Laskowska, Product Manager w firmie Anwis.

 

Budowa domu to decyzja długoterminowa, zatem trudno oszacować, jakie będą koszty zakupu materiałów za kilka miesięcy czy lat. Warto skorzystać z obecnej koniunktury i już teraz rozpocząć wykończenie wymarzonego domu.

 


[1] Dane Grupy PSB

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Oaza spokoju na Żoliborzu Biuro prasowe
2024-07-31 | 16:20

Oaza spokoju na Żoliborzu

Żoliborz, jedna z najbardziej urokliwych dzielnic Warszawy, stała się idealnym miejscem  do zamieszkania dla trzyosobowej rodziny oraz psa. Właściciele bardzo cenią sobie wygodę i
Dom Architektoniczne inspiracje ze świata arch. Magdaleny Federowicz-Boule
2024-07-31 | 13:50

Architektoniczne inspiracje ze świata arch. Magdaleny Federowicz-Boule

Podróże są nieodłącznym elementem zarówno życia zawodowego, jak i prywatnego architektki Magdaleny Federowicz-Boule, założycielki wielokrotnie nagradzanej pracowni
Dom Vileda wprowadza nową linię suszarek Ultimate – styl i funkcjonalność w jednym
2024-07-31 | 09:30

Vileda wprowadza nową linię suszarek Ultimate – styl i funkcjonalność w jednym

Kultowe suszarki w stylowym, czarnym kolorze Firma Vileda, znana z dostarczania nowoczesnych rozwiązań ułatwiających domowe obowiązki, wprowadza nową, wyjątkową linię suszarek do

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Zdrowie

Nauka

Zła dieta może powodować obniżenie nastroju i zdolności poznawczych. Naukowcy potwierdzają związek żywienia z neurochemią

Jedzenie niezdrowej żywności może prowadzić do zmian w mózgu, związanych z depresją i zaburzeniami lękowymi. Obniżeniu mogą też ulec zdolności poznawcze. Do takich wniosków doszli naukowcy z Wielkiej Brytanii, obserwując skany mózgów pacjentów z różnymi nawykami żywieniowymi. Uwidocznione zostały zmiany w neuroprzekaźnikach i objętości istoty szarej u osób, które mają złą dietę, w porównaniu z tymi, które stosują dietę śródziemnomorską. Badacze wciąż poszukują potwierdzenia mechanizmów, które sprawiają, że jedzenie ma taki wpływ na kondycję ośrodkowego układu nerwowego. Jedna z koncepcji zakłada powiązanie ich z nieprawidłowościami w mikrobiocie jelitowej.

Handel

Z programów lojalnościowych w sklepach korzysta 85 proc. Polaków. Ważne są dla nich promocje, personalizowane oferty i zbieranie punktów na nagrody

Przy wyborze sklepu stacjonarnego Polacy zwracają uwagę na dogodną lokalizację, duży wybór produktów i atrakcyjne ceny. Istotne są dla nich również programy lojalnościowe, z których korzysta już 85 proc. konsumentów, a 40 proc. decyduje się na zakupy właśnie ze względu na oferowane w nim rabaty – wynika z badania SW Research na zlecenie sieci Carrefour. Przyszłością rozwoju takich programów są spersonalizowane oferty, które pomagają klientom oszczędzać pieniądze na produktach kupowanych przez nich najczęściej. W taką stronę swoją platformę rozwija również Carrefour. Ostatnio sieć połączyła siły z programem Payback, przez co zasięg programu lojalnościowego zwiększył się do 10 mln klientów.