Komunikaty PR

Niezapomniany Dzień Dziecka z ekozabawami i w zgodzie z naturą!

2021-05-31  |  16:10
Biuro prasowe

Zbliża się wyczekiwany przez wszystkie maluchy Dzień Dziecka. W tym roku wykorzystajmy go również do zainspirowania naszych pociech tematami związanymi z ekologią i  potrzebami środowiska. To dobry moment, by połączyć przyjemne z pożytecznym i pokazać dziecku, że życie w zgodzie z naturą może być przyjemne, ciekawe i pożyteczne. Oto parę pomysłów na edukacyjne zabawy ekologiczne. Niech w tym roku Dzień Dziecka będzie naprawdę wyjątkowy!

– Wyjaśnianie kwestii dotyczących ekologii warto zacząć już od najmłodszych lat, ponieważ rola dzisiejszych dzieci w przyszłej ochronie środowiska jest nie do przecenienia. Jak dowodzi doświadczenie największego w Polsce, bezpłatnego programu edukacyjnego na temat ekologii dla dzieci przedszkolnych i uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, najlepsze efekty zapewnia robienie tego poprzez zabawę. Dzień Dziecka to wspaniały pretekst do wkroczenia z maluchami do fascynującego świata przyrody i pokazania im, jak można się bawić i spędzać czas w zgodzie z naturą. Dzięki temu w przyszłości naturalne stanie się dla nich dokonywanie takich wyborów, które nie krzywdzą środowiska, a przy tym dają dodatkowe korzyści, bo życie w zgodzie z naturą przekłada się na oszczędzanie pieniędzy czy profity dla zdrowia płynące z aktywnego spędzania czasu na łonie przyrody – podkreśla Marcin Kostrzyński, przyrodnik i autor cyklu „Marcin z lasu”.

Pracowita pszczółka

Pszczoły odpowiadają za zapylanie roślin, które stanowią ponad 1/3 naszej codziennej diety. Dlatego są tak ważne dla rolnictwa i produkcji żywności. W samej Europie od zapylania przez pracowite owady uzależnionych jest ponad 4000 odmian warzyw. Gdyby zniknęły, oznaczałoby to katastrofę ekologiczną dla świata, dlatego tak istotne jest, aby o nie dbać. W Dzień Dziecka znajdźmy z maluchem kawałek zaniedbanego trawnika pod domem, przekopmy go i wysiejmy na nim łąkę z gotowej mieszanki nasion. Możemy też włożyć do ziemi sadzonki z pojemników. Dzięki różnorodności gatunków kwiatów pszczoły miodne i dzikie zapylacze dostaną bogatą i długotrwałą bazę pokarmową. Teraz wystarczy już tylko wytłumaczyć „pracowitej pszczółce”, dlaczego kwiaty są takie ważne w ekosystemie, i obserwować wzrost naszej własnej łąki.

Pomysłowy karmnik

Na pewno z zajęć w szkole albo z programu „Zrób to sam” Adama Słodowego pamiętamy, jak zbudować karmnik. W ten wyjątkowy Dzień Dziecka pokuśmy się o stworzenie ekokarmnika z recyklingu. W sieci znajdziemy mnóstwo tutoriali, jak zrobić np. karmnik dla ptaków z butelki PET, wytłoczek po jajkach, a nawet klocków LEGO! Pamiętajmy, że w sezonie ciepłym ptasia dieta powinna być lżejsza niż zimą, dlatego do karmnika wkładajmy rozdrobnione ziarna owsa, nasiona słonecznika, łagodny starty ser, namoczone rodzynki lub owoce. Nie zapominajmy też o postawieniu dla ptaków miseczki z wodą, która zaspokoi ich pragnienie lub zapewni im ochłodę w gorące dni. Możemy też zrobić poidełko dla pszczół – wystarczy na dno podstawki od doniczki wysypać keramzyt i wlać wodę – dzięki temu owady nie zamoczą się, pijąc.

Bliskie spotkania z naturą

Pozwólmy dziecku eksplorować przyrodę – bez ograniczeń, ale pod naszą kontrolą i zwracając uwagę, by było to bezpieczne. Powiedzenie „brudne dziecko to szczęśliwe dziecko” sprawdza się w 100 procentach! Bliski kontakt z przyrodą wzmacnia empatię wobec świata roślin i zwierząt oraz pozwala poczuć, że jesteśmy częścią środowiska naturalnego. W tym specjalnym dniu niezapomnianym doświadczeniem będzie wspólny spacer po lesie z najważniejszym towarzyszem przygód, czyli nami! A jeśli do tego dodamy jeszcze ekoolimpadę, frajda gwarantowana! Zbudujmy tor przeszkód na leśnej polanie, dodajmy do tego ciekawostki, które ukryjemy pod kamieniem, a w nagrodę wręczmy maluchowi przygotowaną niespodziankę.

Ciekawostki ekologiczne

  • Czy wiesz, że aby wytworzyć tonę papieru, trzeba ściąć aż 17 drzew, a recykling stosu gazet o wysokości 125 cm umożliwia uratowanie jednej 6-cio metrowej sosny? Dlatego oprócz tego, by nie wyrzucać śmieci w lesie czy parku, należy też pamiętać o ich segregowaniu w domu. W ten sposób przyczyniamy się do ochrony kolejnych drzew przed ścięciem.
  • Z 700 aluminiowych puszek można wyprodukować rower! Dlatego tak ważne jest, abyśmy segregowali odpady. Dzięki temu trafią do miejsca, gdzie będą mogły zostać ponownie przetworzone. Jeśli przed wyrzuceniem do śmieci dodatkowo zgnieciemy plastikowe butelki czy kartony, zajmą mniej miejsca i więcej ich zmieści się do pojemnika.
  • Na meblach, książkach czy opakowaniach warto szukać symbolu FSC®, który oznacza, że powstały z drewna certyfikowanego, pochodzącego z lasów zarządzanych odpowiedzialnie, a pozyskiwanie zasobów leśnych nie przekracza poziomu, po którym ich odnowienie byłoby niemożliwe.
  • Trawnik najlepiej podlewać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, gdy jest najchłodniej – to pozwoli zredukować straty wody powstałe w wyniku jej odparowania. Warto też zbierać deszczówkę, którą będziemy mogli podlewać rośliny.

Te i inne inspirujące ciekawostki oraz dodatkowe zabawy i bezpłatne materiały edukacyjne znajdziesz na www.przyjacielenatury.pl, stronie programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, który już od 14 lat uświadamia naszym dzieciom, jak ważne jest dbanie o naszą wspólną planetę.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Dzień Chłopaka, czyli idealna okazja do obdarowania chłopców w każdym wieku! Biuro prasowe
2024-09-25 | 14:25

Dzień Chłopaka, czyli idealna okazja do obdarowania chłopców w każdym wieku!

Zbliżający się Dzień Chłopaka (30.09) to idealny moment na podarowanie przemyślanego prezentu bliskiej nam osobie. Wybierając upominek dla chłopca, warto pomyśleć o tym, aby nie
Dziecko Familijne sponsorem podcastu „Co powie Tata? – opowieści o pozytywnym ojcostwie
2024-09-24 | 15:05

Familijne sponsorem podcastu „Co powie Tata?" – opowieści o pozytywnym ojcostwie

Marka Familijne została sponsorem drugiego sezonu podcastu Onetu pt. „Co powie Tata?”, który porusza temat relacji ojców z dziećmi. W nowej serii, liczącej 10
Dziecko Rewolucja w edukacji - konferencja Zareggiuj Się by BLISKO
2024-09-23 | 16:20

Rewolucja w edukacji - konferencja Zareggiuj Się by BLISKO

Edukacja wciąż tkwi w schematach z XIX wieku, podczas gdy współczesny świat, napędzany przez rewolucję AI, stawia przed nami zupełnie nowe wyzwania. Już od żłobków i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Konsument

Rośnie zapotrzebowanie na dietetyków. Przekłada się to na rozwój kierunków studiów związanych z żywieniem

Ostatnie lata przyniosły duży rozwój kierunków studiów związanych z żywieniem człowieka i dietetyką. Zapotrzebowanie na ekspertów w tych dziedzinach rośnie przede wszystkim ze względu na większą świadomość społeczną na temat wpływu diety na zdrowie i życie. A Polacy wciąż najbardziej ufają poradom żywieniowym właśnie ze strony lekarzy i dietetyków. Nowe kadry są potrzebne także producentom żywności i placówkom edukacyjnym, np. do prowadzenia edukacji zdrowotnej, nowego obowiązkowego przedmiotu w szkołach, a także w rozwoju dziedziny sprofilowanego żywienia.

Psychologia

Piotr Zelt: Tygodniowo udaje mi się przejechać na rowerze 250–300 kilometrów. Bardzo fajnie to czyści głowę i jest to forma medytacji sportowej

Aktor z dumą przyznaje, że robi niesamowite wyniki na rowerze szosowym. Nie wyobraża już sobie życia bez dwóch kółek i w każdą trasę wyjeżdża spokojny, bo umie sam naprawić większość usterek. Piotr Zelt preferuje aktywny styl życia, bo jak podkreśla – sport pomaga mu zachować dobrą kondycję, pozwala pozbyć się stresu i poprawia samopoczucie. Od wielu lat uprawia windsurfing, narciarstwo alpejskie, a także gra w hokeja.