Komunikaty PR

Odchudzanie - to dopiero początek!

2023-07-01  |  01:00
Biuro prasowe

Odchudzanie - to dopiero początek!

Ile kilogramów udało Ci się schudnąć? – Jeśli policzyć wszystkie próby chudnięcia w życiu, to wyszłoby z pół tony – słyszymy pół żartem, pół serio w kolejnych odcinkach 2. sezonu podcastu JEST GRUBO. Leczenie otyłości to proces, a redukcja masy ciała to dopiero jego początek. W najnowszych odcinkach prowadzące JEST GRUBO – Magdalena Gajda i Małgorzata Wiśniewska, pytają swoich gości m.in. o codzienne trudności z jakimi mierzą się osoby chore na otyłość, którym już udało się schudnąć oraz o to, jak ciężko jest wyjść z błędnego koła tycia i chudnięcia naprzemiennie.

Udało się – kilogramy lecą w dół! I co dalej?

- Nie chcę wrócić do miejsca, w którym kiedyś byłam i ważyć 120 kg – mówi Elżbieta w #16 odcinku podcastu JEST GRUBO, Paulina – bohaterka #17 odcinka przyznaje – Byłam już zakwalifikowana do operacji bariatrycznej, ale z przyczyn losowych po stronie lekarza nie doszła do skutku. Jednak nie poddałam się, postanowiłam zawalczyć o siebie sama. Różne bohaterki, różne historie – ale ten sam cel – redukcja dziesiątków kilogramów i utrzymanie wagi na stabilnym poziomie.  Jak same przyznają, leczenie nadwagi, otyłości to ciężka i nieustająca praca do końca życia, przy wsparciu psychologa, bliskich i rodziny. To również ciągła praca nad zmianą sposobu odżywiania,  jak np. radzenie sobie z apetytem na słodycze i węglowodany. Aż wreszcie, to ogromna dyscyplina aby w gorszych momentach zapanować nad ilością spożywanego jedzenia.  

Operacja bariatryczna vs. dam radę samodzielnie

Decyzja o operacji bariatrycznej często dojrzewa u pacjentów z otyłością przez długie lata. Mimo, że chirurgia bariatryczna jest nowoczesną, efektywną metodą leczenia otyłości, to osoby chore na otyłość mają wątpliwości podyktowane wieloma czynnikami, np. strachem przed powikłaniami pooperacyjnymi lub obawą czy operacja się uda i przyniesie oczekiwane rezultaty. Wątpliwości podyktowane są również przez krytycznie nastawione społeczeństwo i zbyt pochopną ocenę sytuacji osób z otyłością. W chirurgicznym leczeniu otyłości, bardzo ważny jest aspekt psychologii odchudzania – czyli poukładania w głowie całego procesu, w którym początkiem jest operacja, a na dalszym etapie ciągła praca, aby uzyskaną wagę utrzymać. Ludzie myślą, że operacja bariatryczna to pójście na skróty, na łatwiznę, że skoro chcemy schudnąć to powinniśmy się bardzo mocno namęczyć: ćwiczeniami, dietami, głodówkami – tak, aby na całe życie zapamiętać, jak było ciężko i znowu nie przytyć – dodaje Magdalena Gajda, która w przeszłości przeszła operację bariatryczną. Paulina, jedna z bohaterek podcastu zaznacza: Bardzo ważna jest silna motywacja, to już połowa sukcesu. Warunkiem zakwalifikowania do mojej operacji było schudnięcie 7 kg. Udało mi się 14 kg, więc pomyślałam – dam radę sama! U wielu osób chorujących na otyłość III stopnia,  operacja bariatryczna to  terapeutyczna konieczność.  Mimo, że daje spektakularne rezultaty – utrata kilkudziesięciu kilogramów w krótkim czasie – to efekt nie jest dany raz na zawsze. Podobnie jak przy innych metodach redukcji masy ciała – zmianie sposobu żywienia, czy farmakoterapii – operacja bariatryczna jest dopiero początkiem procesu leczenia i kontroli choroby otyłości.  

Wszystkie odcinki podcastu JEST GRUBO  do odsłuchania i zobaczenia na kanałach:

► YouTube - https://www.youtube.com/@jestgrubo3457
► Apple Podcasts - https://podcasts.apple.com/.../jest-grubo/id1650632325
► Spotify - https://spoti.fi/3SneJmP 

► Facebook - https://www.facebook.com/profile.php?id=100086485103618&locale=pl_PL

a także na antenie Radia Płock FM, 88,1 MHz, w niedziele o godz. 18:00 i poniedziałki o godz. 19:00.

Informacje o prowadzących podcast JEST GRUBO:

MAGDALENA GAJDA

Pierwsza, polska Społeczna Rzeczniczka Praw Osób Chorych na Otyłość, Członkini – Założycielka Europejskiej Koalicji na Rzecz Osób Żyjących z Otyłością (European Coalition for People Living with Obesity), międzynarodowa ekspertka ds. choroby otyłości i weight stigma, członkini Rady ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji Osób Chorych na Otyłość w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta. Jedyna Polka ze światową nagrodą „LIVE ON. GIVE ON. Bakken Invitation Award” przyznawaną osobom, które dzięki nowoczesnym technologiom medycznym odzyskały zdrowie, a swoje drugie życie poświęcają pracy społecznej na rzecz osób potrzebujących pomocy. Od dzieciństwa choruje na otyłość – po operacji bariatrycznej w 2010r. (redukcja masy ciała: ze 152 kg do 71 kg). Zawodowo: dziennikarka prasowa i internetowa, specjalistka ds. PR, komunikacji społecznej, CSR i storytellingu. Autorka blisko 4 tysięcy tekstów dziennikarskich. Od 20 lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych.

MAŁGORZATA WIŚNIEWSKA

Dziennikarka medyczna, dyrektor programowy w pierwszej w Polsce telewizji medycznej STUDIOMED TV. Wcześniej reporterka i prezenterka w „Panoramie” TVP. Autorka reportaży oraz programów o problematyce zdrowotnej. Lubi pokazywać możliwości medycyny poprzez historie pacjentów, którzy chcą żyć i realizować swoje marzenia, bez względu na chorobę. Autorka cyklu podcastów we współpracy z Medicover Polska "O zdrowie pytam! " Laureatka wielu nagród dziennikarskich, m. in. Białego Kruka, Złotego Otisa, Lidera Ochrony Zdrowia w Mediach, czy Nagrody Świętego Kamila. Uczy studentów warsztatu dziennikarskiego, budowania materiałów reporterskich oraz występowania przed kamerą. Lubi odkrywać nieznanych bohaterów i miejsca, do których nie każdy ma prosty dostęp.

Kontakt dla mediów:

Klaudia Wendycz, Omega Communication, kwendycz@communication.pl, 660 289 016

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie 4DCenter - Centrum diagnostyczne nowego pokolenia Biuro prasowe
2024-08-02 | 01:00

4DCenter - Centrum diagnostyczne nowego pokolenia

Według badań ARC Rynek, we współpracy z ERHO Hestia, niemal połowa polskiego społeczeństwa korzysta z prywatnej służby zdrowia. Tylko co czwarty Polak (24 proc.) dobrze ocenia
Zdrowie Wirusowe zapalenie wątroby – jak się przed nim chronić?
2024-08-01 | 13:27

Wirusowe zapalenie wątroby – jak się przed nim chronić?

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) stanowi jedno z najpoważniejszych zagrożeń zdrowotnych współczesnego świata. W wyniku zakażeń wirusami hepatotropowymi każdego roku miliony
Zdrowie Wymiana doświadczeń i dobrej energii, czyli Zjazd Różowych Patroli
2024-08-01 | 13:00

Wymiana doświadczeń i dobrej energii, czyli Zjazd Różowych Patroli

Ambasadorki profilaktyki działające jako lokalne oddziały Różowych Patroli zjechały się z całej Polski w konkretnym celu – wymiany doświadczeń i wzajemnego inspirowania się

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Zdrowie

Nauka

Zła dieta może powodować obniżenie nastroju i zdolności poznawczych. Naukowcy potwierdzają związek żywienia z neurochemią

Jedzenie niezdrowej żywności może prowadzić do zmian w mózgu, związanych z depresją i zaburzeniami lękowymi. Obniżeniu mogą też ulec zdolności poznawcze. Do takich wniosków doszli naukowcy z Wielkiej Brytanii, obserwując skany mózgów pacjentów z różnymi nawykami żywieniowymi. Uwidocznione zostały zmiany w neuroprzekaźnikach i objętości istoty szarej u osób, które mają złą dietę, w porównaniu z tymi, które stosują dietę śródziemnomorską. Badacze wciąż poszukują potwierdzenia mechanizmów, które sprawiają, że jedzenie ma taki wpływ na kondycję ośrodkowego układu nerwowego. Jedna z koncepcji zakłada powiązanie ich z nieprawidłowościami w mikrobiocie jelitowej.

Handel

Z programów lojalnościowych w sklepach korzysta 85 proc. Polaków. Ważne są dla nich promocje, personalizowane oferty i zbieranie punktów na nagrody

Przy wyborze sklepu stacjonarnego Polacy zwracają uwagę na dogodną lokalizację, duży wybór produktów i atrakcyjne ceny. Istotne są dla nich również programy lojalnościowe, z których korzysta już 85 proc. konsumentów, a 40 proc. decyduje się na zakupy właśnie ze względu na oferowane w nim rabaty – wynika z badania SW Research na zlecenie sieci Carrefour. Przyszłością rozwoju takich programów są spersonalizowane oferty, które pomagają klientom oszczędzać pieniądze na produktach kupowanych przez nich najczęściej. W taką stronę swoją platformę rozwija również Carrefour. Ostatnio sieć połączyła siły z programem Payback, przez co zasięg programu lojalnościowego zwiększył się do 10 mln klientów.