Komunikaty PR

Okulary przeciwsłoneczne – obowiązkowe nie tylko latem!

2021-11-25  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt

Karolina M. Rutkowska
Lensomai Communication

Nowy Świat 60
00-357 Warszawa
kmrutkowska1|gmail.com| |kmrutkowska1|gmail.com
572506965
https://www.linkedin.com/in/karolina-m-rutkowska

Okulary przeciwsłoneczne są w sezonie letnim nieodłącznym elementem stylizacji, chroniąc najcenniejszy zmysł, jaki mamy przed ostrymi promieniami słońca. Brak takiego zabezpieczenia może być przyczyną powstawania chorób narządu wzroku. Nie każdy z nas jednak zdaje sobie sprawę, że okulary przeciwsłoneczne powinniśmy nosić się przez cały rok ze względu na szkodliwy wpływ na nasze oczy promieniowania UV.

Jesień to czas, kiedy chowamy w zakamarkach szafy elementy garderoby, które służyły nam w letnim sezonie. Podczas gdy płaszcze, kurtki i cieplejsze obuwie stają się codziennością, to nadal nie ma wśród nas pełnego przekonania, że okulary przeciwsłoneczne należy traktować jako pełnoprawny, obowiązkowy element stylizacji również i w okresie jesienno - zimowym. Pamiętajmy jednak, że powód noszenia ich w tym czasie niesie za sobą przede wszystkim aspekt zdrowotny!

Zadbajmy o ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB

Duża część użytkowników okularów przeciwsłonecznych wraz z nadejściem października i listopada oddelegowuje swoje patrzałki na zimowy letarg. Czy słusznie? Absolutnie nie! Pomimo mniejszego natężenia światła w tym okresie związanego z położeniem słońca (które świeci niżej), ochrona wzroku jest równie ważna, co latem. Mimo tego, że dni są krótsze, a ilość słońca zdecydowanie mniejsza niż w czasie wakacji, eksperci radzą, aby dbając o zdrowe oczy okulary przeciwsłoneczne nosić zawsze przy sobie.

Słońce, pod którego jesteśmy wpływem, jest źródłem szkodliwego dla naszych oczu promieniowania UVA i UVB, którego obecność jest niezależna od pór roku. Mimo tego, że oczy wyposażone są w mechanizmy obronne, stanowiące naturalną ochronę przed słońcem w postaci np. odruchu mrużenia, zwężania źrenic, to zarówno latem jak i zimą ekspozycja na UVA i UVB jest niebezpieczna. Promieniowanie to jest czynnikiem powstawania w wyniku licznych reakcji metabolicznych w organizmie tzw. wolnych rodników. To one uaktywniają procesy starzenia się oczu i mają związek z powstawaniem licznych chorób narządu wzroku.

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać?

Dlatego warto chronić wzrok dobrymi okularami słonecznymi wyposażonymi w odpowiednie filtry. Unikajmy także nabywania okularów niewiadomego pochodzenia w miejscach innych niż salony optyczne. Pomimo niskiej, kuszącej ceny bywa, że takie produkty nie posiadają filtrów ochronnych. Ciemne szkła, pozbawione ochronnego filtru powodują rozszerzenie źrenic, które absorbują jeszcze większą ilość światła słonecznego, a wyniku tego mogą powodować uszkodzenie struktur oka. Wybierając okulary, należy zwróć uwagę na to, czy posiadają odpowiedni atest (CE), który potwierdza, że obecność filtrów ochronnych. Poza letnim sezonem doskonale sprawdzą się okulary z nieco jaśniejszą soczewką. Dobrym rozwiązaniem są także okulary z polaryzacją. Skutecznie chronią oczy, ponieważ lepiej niż zwykłe soczewki odbijają światło słoneczne. Tego typu okulary szczególnie polecane są dla kierowców, osób uprawiających sporty zimowe, ale także sprawdzą się w czasie zimowych spacerów.

Ochrona oczu, a białe szaleństwo

Kiedy spadnie utęskniony „biały puch” – promieniowanie UV oprócz tego, że dociera do naszych oczu bezpośrednio ze słońca, odbija się także od powierzchni śniegu. W tym wypadku obecność okularów przeciwsłonecznych (czy też gogli narciarskich) z powłoką UV powinna być niezbędna. Tym bardziej, kiedy przebywamy w górach, gdzie na ok 3000 m.n.p.m. ilość promieniowania UV dociera do naszych oczu ze zdwojoną siłą! Także amatorom zimowych sportów – warto dać przekaz, aby wybór odpowiednich sportowych okularów czy gogli potraktowali z równą uwagą, co wiązań czy butów narciarskich. Optyka okularowa nie próżnuje również i w tej przestrzeni. Gogle narciarskie z możliwością korekcji wzroku? Dlaczego nie!

A co z modą podczas słoty lub mrozu?

Spoglądając na modowe trendy pod kątem analizy koloru, najprościej będzie zwrócić uwagę na barwy charakterystyczne dla zimowego krajobrazu: śnieżnobiały, kobaltowy, fuksja, szmaragdowy, różowy, kolor gorzkiej czekolady czy czarny. Warto zatem sprawdzić, które z wymienionych barw harmonizują z naszym typem urody. Zima, to także obok koloru inne atrybuty stylizacji. W przypadku okularów szczególną uwagę należy zwrócić na upodobanie sobie przez tą porę roku połysku, biżuteryjności i ekstrawagancji. Odważne kształty opraw, oversize'y oraz wykorzystanie w okularowym wizerunku srebra, pereł, białego złota czy nawet diamentów to jak najbardziej właściwa droga.

Mimo aspektów modowych należy za wszelką cenę pamiętać o praktycznym wymiarze okularów przeciwsłonecznych. Szafirowe i bogato zdobione minimalistyczne okulary nie będą przecież wdzięcznym rozwiązaniem w terenach wysokogórskich o dużej ekspozycji słońca. Dlatego zdrowe oczy ponad wszystko!

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Lensomai Communication
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Moda Garderoba kapsułowa z barwą czerwonej pomarańczy według C&A. Biuro prasowe
2024-10-03 | 08:00

Garderoba kapsułowa z barwą czerwonej pomarańczy według C&A.

Kolekcja C&A "Capsule Wardrobe" to starannie dobrany wybór ponadczasowych elementów garderoby, takich jak swetry i kardigany, dopasowane spodnie oraz eleganckie
Moda MAŁGORZATA SZUMOWSKA W JURY FASHION FILM FESTIVAL!
2024-10-02 | 15:00

MAŁGORZATA SZUMOWSKA W JURY FASHION FILM FESTIVAL!

MAŁGORZATA SZUMOWSKA W JURY FASHION FILM FESTIVAL! DO KOŃCA NABORU ZOSTAŁY DWA TYGODNIE   Zostały już tylko dwa tygodnie na zgłoszenie filmów do Fashion Film Festival
Moda Powrót do biura w wielkim stylu z SHEIN
2024-09-30 | 12:00

Powrót do biura w wielkim stylu z SHEIN

Wraz z nadejściem nowego sezonu pojawiają się trendy, które łączą elegancję z komfortem, pozwalając na tworzenie swobodnych, ale jednocześnie profesjonalnych stylizacji. Od

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Qczaj: Alkohol niszczył moją rodzinę i moje dzieciństwo. Produkty z jego zawartością nie mogą być na wyciągnięcie ręki dla dzieci

Trener nie kryje oburzenia sprzedawaniem alkoholu w opakowaniach, które do złudzenia przypominają tubki z musem owocowym dla dzieci. Chodzi bowiem o zdrowie i bezpieczeństwo najmłodszych. Qczaj ze swojego doświadczenia wie, jak szybko można wpaść w uzależnienie, dlatego jest przeciwny promowaniu i reklamowaniu alkoholu. Sam od ponad dwóch lat z całych sił walczy o wytrwanie w trzeźwości. Z ostatnich informacji wynika, że w obliczu narastającej krytyki producent alkotubek, zdecydował się wycofać je ze sklepów i wstrzymać ich produkcję.

Żywienie

David Gaboriaud: Żabie udka i ślimaki są dla turystów. Francuzi nie jedzą ich codziennie, sam jadłem je trzy razy w życiu

Według Davida Gaboriauda przy ocenie kuchni francuskiej Polacy często kierują się stereotypami i wśród najbardziej popularnych wymieniają żabie udka i ślimaki. Jego zdaniem nic bardziej mylnego, ponieważ ten kraj ma niezwykle bogatą i tętniącą życiem kulturę kulinarną. Smakosze mają do wyboru wiele smacznych i często bardzo łatwych do przygotowania dań. Ale żeby poznać te smaki, trzeba pojechać do różnych regionów, nie tylko bazować na paryskich restauracjach.

Problemy społeczne

Seniorzy oczekują od miast oferty dla siebie. To mogłoby przeciwdziałać ich izolacji społecznej

70 proc. mieszkańców miast wskazuje, że samotność to jedna z głównych przyczyn złego stanu psychicznego – wynika z badania Kantar Polska przeprowadzonego dla Grupy LUX MED. Z takim stwierdzeniem zgodziło się ponad 80 proc. osób w najstarszej grupie wiekowej, co może oznaczać, że to one najczęściej zmagają się z takim problemem. Eksperci widzą tutaj dużą rolę dla miast – oferta różnych inicjatyw czy darmowa pomoc psychologiczna dla seniorów mogłyby pomóc w poprawie ich dobrostanu psychicznego.