Komunikaty PR

Opiekun też potrzebuje wakacji

2021-08-16  |  14:00
Kontakt

Weronika Rudecka
MSL Group

Wołoska 9
02-583 Warszawa
weronika.rudecka|mslgroup.com| |weronika.rudecka|mslgroup.com
533533869
www.mslgroup.pl/

W ostatnim czasie coraz częściej zwraca się uwagę na ogromną rolę odpoczynku jako niezbędnego elementu życia, który pozwala na efektywną realizację obowiązków i zachowanie własnego zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Badanie przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia wykazało, że praca 55 godzin lub więcej tygodniowo wiąże się z wyższym ryzykiem niektórych chorób, np. o 35% wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu, niż w przypadku tygodnia pracy trwającego od 35 do 40 godzin[1]. Są jednak obowiązki, od których nie ma wolnego – pełnią je m.in. rodzinni opiekunowie osoby chorej. Tym ważniejsze jest, aby wspierać opiekunów na co dzień i uświadamiać, jak istotne jest korzystanie z odpoczynku. Wakacje to doskonały czas, aby to zrobić. Tylko jak?

Rola opiekuna osoby przewlekle chorej jest bardzo trudna, odpowiedzialna i nieraz wymaga wielu wyrzeczeń.  2/3 opiekunów, aby zapewnić opiekę choremu, musi ograniczyć życie towarzyskie i inne aktywności czasu wolnego[2]. U połowy natomiast konieczne jest zmniejszenie również czasu poświęcanego innym członkom rodziny, a u prawie 30% zmiana trybu pracy lub nauki. Dlatego zadbanie o siły, stan fizyczny i emocjonalny opiekuna są równie ważne, co opieka nad samym pacjentem. Niestety zapominają o tym sami opiekunowie i bardzo często odkładają realizację swoich potrzeb na później. Niechętnie proszą o wsparcie, nie przyznają się do zmęczenia, stresu, a czas wolny nieraz wzbudza w nich wyrzuty sumienia, które nie pozwalają z niego skorzystać.

Podobnie jak w życiu zawodowym, tak i w przypadku roli opiekuna, czas wolny jest integralną częścią dobrego samopoczucia, ale także trwałej produktywności i wysokiej wydajności. Dlatego zawsze powtarzam, że aby być dobrym opiekunem, trzeba także zadbać o samego siebie – mówi Adrianna Sobol, psychoonkolożka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspertka akcji @JestemOpiekunem Fundacji Nutricia. – Opiekunów często nazywa się ukrytymi bądź zapomnianymi pacjentami, ponieważ w wyniku obciążenia opieką, sami zaniedbują swoje zdrowie. Kiedy, jeśli nie w wakacje, powinniśmy uświadamiać więc opiekunów, że także oni – jeśli nie zwłaszcza oni! – zasługują na przerwę. Za budowaniem poczucia, że opiekun ma prawo odpocząć powinny też iść propozycje wsparcia, by oddech był nie tylko piękną teorią i marzeniem, ale miał szansę realizacji – przekonuje. Co zatem zrobić, aby wesprzeć znajomego opiekuna w jego roli i ułatwić podjęcie decyzji o urlopie w letnie dni?            

  1. Zachęcaj opiekuna do odpoczynku w różnej postaci

Na myśl o wakacjach niejeden opiekun drży, wyobrażając sobie długą rozłąkę z podopiecznym i odczuwając strach, że nie będzie odpowiednio zaopiekowany. Tymczasem rozplanować odpoczynek można na różne sposoby. Nie musi to być jeden długi urlop. Weekendowy wypad, aby zobaczyć interesujące zabytki, udział w licznych sezonowych atrakcjach, długi spacer czy całodniowy piknik za miastem – nawet takie krótkie chwile pozwolą się odprężyć i naładować baterie, nie powodując jednocześnie obaw związanych z pozostawieniem pacjenta na dłużej. Dlatego zachęcaj opiekuna do tego, aby korzystał z letnich dni na różne sposoby.

 

  1. Przekonaj opiekuna, że najmłodsi też mogą pomóc

Przerwa od szkoły to czas, kiedy dzieci mają dużo wolnego czasu i rodzice nieraz stają na głowie, aby w wartościowy sposób im go zapełnić. Zaangażuj więc je w pomoc w opiece. Do obowiązków opiekuna należy mnóstwo rzeczy – także zwyczajne spędzanie czasu z pacjentem, walka z nudą i stymulacja intelektualna. Pokaż mu, że niektóre z nich mogą w skuteczny sposób wykonywać również młodzi pomocnicy! Starsze dzieci mogą poczytać chorej babci lub dziadkowi książkę, zagrać w grę, a młodsze zrobić teatrzyk albo pokaz swoich ulubionych zabawek. Poza radością pacjenta i odciążeniem opiekuna może to być cenne doświadczenie, uczące dzieci wrażliwości, uczynności i empatii.

 

  1. Pokaż opiekunowi dostępne rozwiązania

Masz w wakacje więcej wolnego czasu? Opiekunowi brakuje go czasami nawet na szukanie wsparcia. Dlatego wyręcz go i sprawdź dostępne rozwiązania, które ułatwią mu sprawowanie opieki, a także nauczą, jak zadbać o własne potrzeby, w tym potrzebę do wypoczynku. Z inicjatywy Fundacji Nutricia powstał szereg materiałów i działań specjalnie dla opiekunów, takich jak poradnik dla opiekunów czy profil @JestemOpiekunem na Instagramie. Oprócz wsparcia emocjonalnego i możliwości wymiany doświadczeń z innymi opiekunami znajduje się tam wiele merytorycznych porad m.in. w takich obszarach, jak pomoc psychologiczna czy żywienie medyczne, którego zastosowanie może nie tylko poprawić samopoczucie pacjenta oraz wspomagać leczenie, ale również odciążyć opiekuna w codziennej opiece nad chorym. Warto zapytać o nie lekarza.

 

  1. Zaproponuj przejęcie roli opiekuna

Przeszkodą w zdecydowaniu się na wakacje bywa ilość obowiązków, z jaką mierzą się opiekunowie. Zastanów się, czy przez kilka dni swojego urlopu dasz radę wyręczyć opiekuna w części z nich lub zastąpić go choćby na weekend. Można też zarządzić naradę rodzinną i ustalić, kto i ile czasu może spędzić z pacjentem. Z pomocą może przyjść zatrudnienie profesjonalnego wsparcia – na przykład zawodowego opiekuna lub pielęgniarki, którzy zapewniliby pomoc w trudniejszych procedurach medycznych.

Więcej informacji na www.zywieniemedyczne.pl i @JestemOpiekunem.

***

O kampanii „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”

 

Kampania edukacyjna „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą” ma na celu budowanie świadomości na temat żywienia medycznego jako integralnego elementu opieki zdrowotnej oraz wsparcie pacjentów i ich opiekunów w procesie leczenia. Od pierwszej edycji zrealizowanej w 2016 działania obejmowały edukację na temat wsparcia żywieniowego w chorobie nowotworowej. W kolejnych latach kampania została poszerzona o aktywności dedykowane neurologii, a także dotyczące żywienia dojelitowego przez specjalny dostęp do przewodu pokarmowego (bezpośrednio do żołądka lub jelita) z uwzględnieniem różnych jednostek chorobowych, w których jest ono stosowane.

 

Inicjatywa została powołana w 2016 roku przez firmę Nutricia. Od V edycji realizowana jest przez Fundację Nutricia.

 

Kampanię od początku powstania wspiera wiele towarzystw naukowych i organizacji pacjentów. 

 

www.zywieniemedyczne.pl

 

O Fundacji Nutricia

 

Fundacja Nutricia została powołana w 1996 r. przez firmę Nutricia Polska Sp. z o.o. Od początku swojej działalności Fundacja podnosi świadomość na temat roli żywienia, początkowo angażując się m.in. w edukację żywieniową w okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka. Od 2019 r. misją Fundacji Nutricia jest edukacja o roli żywienia na różnych etapach życia człowieka. Swoje działania Fundacja kieruje do dzieci i rodziców, pacjentów oraz ich bliskich, przedstawicieli środowiska medycznego, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych. Fundacja prowadzi ogólnopolskie programy edukacyjne, takie jak: „1000 pierwszych dni dla zdrowia” czy kampania „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”. Realizuje także ogólnopolski konkurs grantowy, umożliwiając naukowcom prowadzenie badań naukowych z zakresu żywienia człowieka.

www.fundacjanutricia.pl

 


[1] https://www.who.int/news/item/17-05-2021-long-working-hours-increasing-deaths-from-heart-disease-and-stroke-who-ilo

[2] Badanie „Opiekunowie osób chorych neurologicznie i onkologicznie” zrealizowane przez SW Research na zlecenie Nutricii Medycznej w dniach 23.02-05.03.2018; próba reprezentatywna ze względu na wiek, płeć, wielkość miejscowości, n=303, ankieta internetowa CAWI

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Psychologia Jak zrobić z cytryn lemoniadę? NeuroGrafika jako sposób na szczęśliwe życie. Biuro prasowe
2024-05-09 | 17:00

Jak zrobić z cytryn lemoniadę? NeuroGrafika jako sposób na szczęśliwe życie.

Z problemami jedni radzą sobie lepiej, inni gorzej, ale generalnie każdy – świadomie lub podświadomie stara się poznać sposoby na ich pokonywanie. W poszukiwaniu rozwiązań i
Psychologia BRAK ZDJĘCIA
2024-04-16 | 09:00

Jak przygotować się do trudnej rozmowy w pracy i nie tylko?

Trudne i emocjonalnie wymagające rozmowy są elementem codzienności każdego człowieka, spotykamy się z nimi zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Chociaż zwykle uznawane za niewygodne, to najczęściej spełniają kluczową
Psychologia BRAK ZDJĘCIA
2024-04-15 | 01:00

PTTPB o projekcie regulującym zawód psychoterapeuty

W Polsce brakuje prawnego uregulowania zawodu psychoterapeuty, co prowadzi do braku jednolitych standardów w środowisku dotyczących uprawnień i praktyk związanych z tym zawodem. Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Artur Barciś: Odkąd mieszkam na wsi, znam dużo więcej sąsiadów, niż kiedy mieszkałem w bloku. W miastach poznawanie ludzi nie bardzo nas interesuje

W spektaklu „Barabuum!” wyreżyserowanym przez Artura Barcisia pewna para postanawia zainteresować się życiem swoich sąsiadów i bliżej ich poznać. Ta znajomość z czasem przeradza się jednak w zupełnie nieoczywistą relację. Aktor podkreśla, że choć jest to historia z przymrużeniem oka, to jednak powinna zachęcić do przemyśleń. Jego zdaniem warto pokonać nieśmiałość i otworzyć się na nowe znajomości. Jak przyznaje, on sam prywatnie utrzymuje dobre kontakty ze swoimi sąsiadami i każda z tych osób wnosi do jego życia coś wartościowego.

Gwiazdy

Rafał Zawierucha: Nie ma nic piękniejszego w życiu niż posiadanie dziecka. Uwielbiam wracać do domu do moich cudownych dziewczyn i spędzać z nimi czas

Aktor niedawno został ojcem i jak zapewnia, doskonale czuje się w domowych pieleszach przy żonie i córeczce. Dużą radość sprawia mu opieka nad maleństwem i pomoc ukochanej w codziennych czynnościach. Teraz stara się więc tak układać swój zawodowy grafik, by jak najwięcej czasu spędzać z rodziną.

IT i technologie

Mobilne USG umożliwia dokładniejszą diagnostykę na miejscu wypadku. Z tym sprzętem jeździ coraz więcej karetek w Polsce

Badanie ultrasonograficzne jest podstawą diagnostyki w medycynie, a aparat USG znajduje się już na wyposażeniu każdego szpitala. Dzięki rozwojowi technologii urządzenia te doczekały się także mobilnej wersji, która jest łatwa w transporcie, a jednocześnie zachowuje wysokiej jakości obraz. Ten sprzęt jest coraz częściej wyposażeniem karetek ratunkowych. – W ramach umowy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy Philips dostarczył 155 takich mobilnych ultrasonografów do 90 stacji ratownictwa w całej Polsce – mówi Michał Szczechula z Philips. Teraz ratownicy szkolą się z ich obsługi.