Komunikaty PR

Pacjenci razem mówią o hemofilii. Wspólne spotkania to „Dialog Pokoleń”

2022-09-29  |  13:58
Biuro prasowe

Zakończył się cykl spotkań „Dialog Pokoleń”, wydarzenie organizowane przez Instytut LB Medical dla Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię, na którym spotkali się chorzy w różnym wieku, by porozmawiać o swoich potrzebach i wspólnie wypracować postulaty dotyczące leczenia chorych na hemofilię. Podczas warsztatów pacjenci nie tylko szukali wspólnych mianowników, niezależnie od wieku i doświadczeń, ale również integrowali się jako społeczność hemofilików w Polsce.

 

Celem warsztatów „Dialog Pokoleń” była integracja młodych pacjentów ze starszymi chorymi ze Stowarzyszenia. Dzięki temu pacjenci poznali dwie, zupełnie różne perspektywy życia z hemofilią. Bardzo ważne jest zaangażowanie młodych pacjentów w działania Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię i wspólne – międzypokoleniowe – dążenie do realizacji postulatów środowiska i zaspokojenia potrzeb wszystkich pacjentów. Młodzi pacjenci mają zupełnie inne doświadczenia, perspektywy i potrzeby niż osoby w wieku dojrzałym chorujące na hemofilię. Różni ich dostęp do opieki medycznej, która w wielu regionach kraju nie funkcjonuje dobrze. Ze względu na postęp naukowy oraz lepszy dostęp do leczenia niż starsze pokolenie, inaczej mogą planować wejście w dorosłość, kształcenie, karierę, decyzje o założeniu rodziny.

Każdy z pięciu warsztatów prowadzony był przez innego eksperta, oraz miał inną tematykę. Warsztaty prowadzili: psycholog, eksperci komunikacji medycznej, dziennikarka zdrowotna, trener, wykładowca akademicki, a także fizjoterapeuta oraz chory na hemofilię sportowiec i pasjonat sportów sylwetkowych.  Nawiązywanie i budowanie relacji jest nieodłącznym elementem życia. Istota relacji to wzajemny szacunek i empatia, zarówno w kontaktach rodzinnych, szkolnych czy urzędowych. Umiejętności te są niezwykle ważne, zwłaszcza podczas rozmów z interesariuszami systemu ochrony zdrowia.

Sport w hemofilii? To możliwe!

Chorzy na hemofilię mogą mieć trudności z wykonywaniem niektórych aktywności fizycznych, jednak dzięki warsztatom poszerzyli wiedzę o bezpiecznych formach aktywności. Sport integruje i wzmacnia więzi, nawet jeśli uczestniczymy w nim „tylko” kibicując swojej drużynie. Dla wielu osób to właśnie doświadczenie choroby motywuje szczególnie do aktywności fizycznej i pokonywania przeszkód. Podczas warsztatów hemofilicy dowiedzieli się, jak bezpiecznie realizować sportowe pasje.

 

Warsztaty bardzo mi się podobały, dały mi możliwość by się spotkać ze znajomymi i poznać nowe osoby, które są ze mną połączone chorobą, czyli hemofilią. Różni eksperci przekazali swoją wiedzę i doświadczenie, które na pewno wykorzystamy by razem ze Stowarzyszeniem walczyć o lepsze leczenie hemofilii. Cieszę się, że miałem też możliwość w końcu spotkać się z kolegą chorym na hemofilię, z którym rozmawialiśmy on-line od dwóch lat i aż do warsztatów nie mieliśmy okazji się spotkać” – Dominik Tadej, uczestnik warsztatów „Dialog Pokoleń”.

Osoby z hemofilią podczas warsztatów dzielili się swoimi doświadczeniami i potrzebami. Pacjenci wypracowali wspólne, następujące postulaty:

  • Dobre leczenie chorych na hemofilię - czyli kontynuacja Narodowego Programu Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne. Ten Program to zapewnienie elementów optymalnego leczenia hemofilii i pokrewnych skaz krwotocznych, takich jak personalizowana profilaktyka czy dostawy domowe leków dla dzieci i pacjentów dorosłych.
  • Powstanie ośrodków kompleksowej opieki medycznej dla dorosłych chorych. Ośrodków, które zapewniają dorosłym chorym kompleksową opiekę medyczną jest zbyt mało, co wydłuża czas oczekiwania pacjenta na konsultację lekarską. Dodatkowo, bardzo często pacjenci muszą dojeżdżać wiele kilometrów by otrzymać leki i potrzebną pomoc.
  • Kontynuacja personalizowanej profilaktyki dla osób dorosłych. Efekty leczenia pediatrycznego, dzięki którym młodzi chorzy mogą być równie aktywni jak ich zdrowi rówieśnicy, niestety często zostają zaprzepaszczone, gdy chory kończy 18 lat i wkracza w system ochrony zdrowia jako dorosły pacjent. Brak optymalnego leczenia w późniejszym wieku sprawia, że jakość zdrowia i życia chorego diametralnie spada oraz zaprzepaszczone są wyniki dotychczasowego leczenia.
  • Rejestr chorych. Stworzenie go jest ważne między innymi pod kątem lepszego zarządzania budżetem przeznaczonym na leczenie tej grupy chorych.
  • Dostawy domowe leków pozwalają chorym na lepsze funkcjonowanie w życiu społecznym i zawodowym. Wielu chorych zmaga się z niepełnosprawnością i ma problem z poruszaniem się. Odbieranie i transport leków dla tej grupy pacjentów bywa wyzwaniem.
  • Dostęp do wykwalifikowanej opieki fizjoterapeutycznej jest niezbędny, by chorzy mogli lepiej funkcjonować, doświadczać mniejszego bólu i zachować aktywność fizyczną.

Obecnie dobiega końca Narodowy Program Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne, który został wdrożony na lata 2018-2023. Pacjenci zabiegają, by Program ten był kontynuowany, od niego zależy ich zdrowie i życie.

Chorzy na hemofilię potrzebują przede wszystkim dobrego leczenia, czyli właśnie kontynuacji Narodowego Programu Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne. Niezbędne jest, by powstały kolejne ośrodki kompleksowej opieki medycznej dla dorosłych chorych. Warto, aby osoby dorosłe również miały dostęp do personalizowanej profilaktyki. Następnie, by wiedzieć ile jest pacjentów chorych na hemofilię, w tym na jej typy oraz na pokrewne skazy krwotoczne, potrzebny jest rejestr chorych, o który zabiegamy. Ważnym dla pacjentów aspektem leczenia są dostawy domowe leków. Dostawy te poprawiają jakość życia chorych. Wielu, zwłaszcza starszych pacjentów ma problemy z poruszaniem się, zatem dostawy te poprawiają jakość ich życia. Pacjenci powinni mieć dostęp do kompleksowej opieki medycznej, w tym również do dobrej opieki fizjoterapeutycznej” – prof. Paweł Łaguna, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii, Hematologii Dziecięcej, Transplantologii Klinicznej i Pediatrii.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Zrób sercu przysługę tego lata Biuro prasowe
2025-07-17 | 14:00

Zrób sercu przysługę tego lata

Wolny czas, plaża, grill, rower – lato to czas odpoczynku i przyjemności. To również świetny czas, by nadrobić zaległości zdrowotne, szczególnie te związane
Zdrowie Geny mają znaczenie – szybka diagnostyka może zmienić życie z ALS
2025-07-16 | 09:00

Geny mają znaczenie – szybka diagnostyka może zmienić życie z ALS

– Według aktualnych zaleceń każdy pacjent z diagnozą stwardnienie zanikowe boczne (ALS/SLA) powinien mieć wykonane badania genetyczne – mówi dr hab. n. med. Maria
Zdrowie Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”
2025-07-01 | 11:00

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Kampania „Rany pod kontrolą” ogłasza start ogólnopolskiego badania ankietowego, mającego na celu poznanie codziennych wyzwań i potrzeb farmaceutów związanych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo

Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.

Infrastruktura

Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.

Farmacja

Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.