Komunikaty PR

Rekuperacja a ogrzewanie. Jak zmniejszyć rachunki w domu?

2023-08-30  |  15:20
Biuro prasowe
Kontakt
Olga Kisiel-Konopka
OKK! PR

ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl

Choć lato w pełni, wielkimi krokami zbliża się jesień, a wraz z nią początek sezonu grzewczego. Rosnące ceny prądu i energii cieplnej oraz prognozy kolejnych podwyżek o bagatela 50% w 2024 roku nie napawają optymizmem. Szukając oszczędności coraz chętniej sięgamy po energooszczędne rozwiązania, które pomogą znacznie obniżyć rachunki nie tyle doraźnie, co na długie lata. Jednym z nich jest rekuperacja – system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Energooszczędne budownictwo a wskaźnik EP

Rosnące ceny prądu i energii cieplnej to tylko jeden z czynników, który sprawia, że coraz więcej Polaków decyduje się na budowę domów energooszczędnych. Polityka klimatyczna Unii Europejskiej oraz obowiązujące od stycznie 2021 zaostrzone przepisy Prawa Budowlanego w Polsce ściśle regulują maksymalne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną zużywaną przez nowopowstające i modernizowane budynki. Określa go tzw. wskaźnik EP, który nie może być większy niż 70 kWh/m² na rok. Podaje on więc wartość rocznego zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną, która jest potrzebna do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, podgrzania wody, a także dostarczenia energii elektrycznej. Wpływa na nią sama lokalizacja budynku, jakość jego izolacji termicznej, użyte materiały budowlane i wielkość przeszkleń oraz rodzaj wentylacji. Będzie ona mniejsza, im bardziej energooszczędne rozwiązania zastosujemy. Stąd nowoczesna wentylacja mechaniczna, czyli system rekuperacji odzyskujący ciepło, ale i panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła, w znaczy sposób obniżają współczynnik EP dla budynku. Specjaliści zgodnie twierdzą, że nawet najlepsza termoizolacja ścian i dachu czy kilkuszybowe okna nie zapewnią nam takiego obniżenia wskaźnika EP, jak sam montaż rekuperacji. I choć na pozór budownictwo energooszczędne jest droższy od tradycyjnego, to inwestycja w rekuperator szybko się zwraca, dzięki m.in. obniżeniu kosztów ogrzewania. Korzystnie też wpływa na stan środowiska i zdrowie mieszkańców, a to wartość bezcenna.

Rekuperacja a koszty ogrzewania

Zasady działania rekuperacji w domu nie są skomplikowane. System odzyskuje energię z wywiewanego powietrza i wykorzystuje ją do ogrzania przefiltrowanego powietrza nawiewanego. W ten sposób budynek jest w stanie odzyskać znaczny procent energii zużytej na ogrzewanie, która w tradycyjnym domu uciekłaby kominami na zewnątrz. Dzięki rekuperacji mechanicznej i odzyskiwaniu utraconej energii z wywiewanego powietrza, dodatkowe oszczędności mogą sięgać nawet 30-60%. To spory zysk dla naszego portfela.

Zauważalne oszczędności można odczuć także na etapie samej budowy. Montaż rekuperacji niweluje potrzebę inwestowania w stawianie drogich kominów do wentylacji grawitacyjnej czy zakupu droższych okien z nawiewnikami i mikrowentylacją. Ponieważ budynek z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła ma blisko o 45% mniejsze zapotrzebowanie na ogrzewanie, niż z wentylacją grawitacyjną, instalacja systemu rekuperacji pozwala na montaż grzejników czy pieca grzewczego o dużo mniejszej mocy. A to także spora oszczędność.

Jaki rekuperator wybrać?

Decydując się na wentylację mechaniczną w domu musimy pamiętać, że jest to system, a więc składa się nie tylko z rekuperatora, który jest jego sercem, ale też szeregu komponentów, które zapewniają przepływ świeżego powietrza w całym domu oraz estetyczny wygląd wnętrz. Ważne jest zatem, by system rekuperacji działał dokładnie tak, jak powinien – z wysoką sprawnością odzysku ciepła, równowagą między nawiewem i wyciągiem, oczyszczając przy tym powietrze z alergenów i smogu oraz zapewniając komfort akustyczny budynku.

Dobrym wyborem będzie cichy rekuperator VASCO SILENT VENTILATION z inteligentnie zaprojektowanym systemem łatwych w montażu i tłumiących dźwięk kanałów Easy Flow oraz estetycznymi anemostatami montowanymi w suficie. Można nim sterować z poziomu smartfonu, a odpowiednie czujniki CO2 oraz wilgotności dbają o zdrowy mikroklimat w całym budynku. Decydując się na zakup całego systemu VASCO otrzymujemy kompleksową obsługę, objętą 6-letnią gwarancją oraz projekt techniczny jego instalacji. Montaż zaś wykonywany jest przez autoryzowanego instalatora, który odpowiada także za program corocznych przeglądów.  Wszystko to zapewnia mieszkańcom świeże i zdrowe powietrze, przy wyraźnym zmniejszeniu zapotrzebowania na energię do ogrzewania domu, a przez to rachunków.

Więcej informacji o VASCO Group na stronie: www.vasco.eu

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OKK! PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Oaza spokoju na Żoliborzu Biuro prasowe
2024-07-31 | 16:20

Oaza spokoju na Żoliborzu

Żoliborz, jedna z najbardziej urokliwych dzielnic Warszawy, stała się idealnym miejscem  do zamieszkania dla trzyosobowej rodziny oraz psa. Właściciele bardzo cenią sobie wygodę i
Dom Architektoniczne inspiracje ze świata arch. Magdaleny Federowicz-Boule
2024-07-31 | 13:50

Architektoniczne inspiracje ze świata arch. Magdaleny Federowicz-Boule

Podróże są nieodłącznym elementem zarówno życia zawodowego, jak i prywatnego architektki Magdaleny Federowicz-Boule, założycielki wielokrotnie nagradzanej pracowni
Dom Vileda wprowadza nową linię suszarek Ultimate – styl i funkcjonalność w jednym
2024-07-31 | 09:30

Vileda wprowadza nową linię suszarek Ultimate – styl i funkcjonalność w jednym

Kultowe suszarki w stylowym, czarnym kolorze Firma Vileda, znana z dostarczania nowoczesnych rozwiązań ułatwiających domowe obowiązki, wprowadza nową, wyjątkową linię suszarek do

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Zdrowie

Nauka

Zła dieta może powodować obniżenie nastroju i zdolności poznawczych. Naukowcy potwierdzają związek żywienia z neurochemią

Jedzenie niezdrowej żywności może prowadzić do zmian w mózgu, związanych z depresją i zaburzeniami lękowymi. Obniżeniu mogą też ulec zdolności poznawcze. Do takich wniosków doszli naukowcy z Wielkiej Brytanii, obserwując skany mózgów pacjentów z różnymi nawykami żywieniowymi. Uwidocznione zostały zmiany w neuroprzekaźnikach i objętości istoty szarej u osób, które mają złą dietę, w porównaniu z tymi, które stosują dietę śródziemnomorską. Badacze wciąż poszukują potwierdzenia mechanizmów, które sprawiają, że jedzenie ma taki wpływ na kondycję ośrodkowego układu nerwowego. Jedna z koncepcji zakłada powiązanie ich z nieprawidłowościami w mikrobiocie jelitowej.

Handel

Z programów lojalnościowych w sklepach korzysta 85 proc. Polaków. Ważne są dla nich promocje, personalizowane oferty i zbieranie punktów na nagrody

Przy wyborze sklepu stacjonarnego Polacy zwracają uwagę na dogodną lokalizację, duży wybór produktów i atrakcyjne ceny. Istotne są dla nich również programy lojalnościowe, z których korzysta już 85 proc. konsumentów, a 40 proc. decyduje się na zakupy właśnie ze względu na oferowane w nim rabaty – wynika z badania SW Research na zlecenie sieci Carrefour. Przyszłością rozwoju takich programów są spersonalizowane oferty, które pomagają klientom oszczędzać pieniądze na produktach kupowanych przez nich najczęściej. W taką stronę swoją platformę rozwija również Carrefour. Ostatnio sieć połączyła siły z programem Payback, przez co zasięg programu lojalnościowego zwiększył się do 10 mln klientów.