Samodzielne dzieci mają łatwiej
Maluchy, które są w miarę „samoobsługowe”, łatwiej adaptują się w przedszkolu i bez problemów wdrażają w szkolne obowiązki. W jaki sposób nauczyć je samodzielności i przygotować do nauki pisania dowiemy się z artykułu dostępnego na bezpłatnej platformie dla nauczycieli zmalujmyrazem.pl.
Autorka, Marta Żurawska, nauczycielka wychowania przedszkolnego, kładzie w nim nacisk na cierpliwe i konsekwentne wdrażanie dzieci w podstawowe codzienne obowiązki i czynności już od najmłodszych lat, i wkraczanie do pomocy tylko w sporadycznych przypadkach. To naprawdę procentuje w przyszłości: dzieci nauczone samodzielności mają bowiem lepszą samoocenę, są pewne siebie i niezależne, osiągają lepsze wyniki w nauce.
Nauka samodzielności obejmuje jedzenie, ubieranie, sprzątnie oraz podejmowanie pierwszych małych decyzji.
- Samodzielne jedzenie, czyli trzymanie i posługiwanie się sztućcami, ćwiczy koordynację oko-ręka i przygotowuje do prawidłowego trzymania narzędzia pisarskiego. Gryzienie, zwłaszcza twardych produktów, rozwija aparat mowy.
- Samodzielne ubieranie to nauka łączenia przyczyny ze skutkiem (ubrałeś się za lekko = zmarzłeś) oraz odkrywanie własnego ciała. Zapinanie guzików, rzepów, zamków czy wreszcie wiązanie butów doskonale ćwiczy małą motorykę.
- Samodzielne sprzątanie oznacza dla dzieci bezpieczną rutynę i wyciszenie, uczy systematyczności, ćwiczy spostrzegawczość oraz rękę – od barku po palce.
- Samodzielne podejmowanie decyzji uczy określania własnych potrzeb i ponoszenia konsekwencji własnych czynów, wzmacnia też pewność siebie.
Każda aktywność – rysowanie, szkicowanie, kolorowanie, modelowanie z plasteliny itp., która sprzyja doskonaleniu motoryki małej, bezpośrednio przekłada się na kreatywność i rozwój dziecka. To właśnie wszechstronna edukacja młodego człowieka stanowiła inspirację do stworzenia platformy Zmalujmy Razem – bezpłatnej skarbnicy wiedzy i materiałów dydaktycznych dla nauczycieli przedszkolnych i wczesnoszkolnych.
https://zmalujmyrazem.pl/samodzielnosc-jako-gotowosc-do-nauki-pisania-i-czytania
Dostęp do materiałów jest bezpłatny – wystarczy się zarejestrować!
Zmalujmy Razem Przyszłość na e-platformie: www.zmalujmyrazem.pl.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.