Komunikaty PR

Ślub w zgodzie z naturą: eko-inspiracje na wyjątkowy dzień?

2023-08-25  |  01:00
Biuro prasowe

Czy ślub może być „ekologiczny”? Oczywiście! Coraz więcej osób decyduje się na organizację przyjęcia weselnego mając na uwadze aspekty środowiskowe. W jaki sposób zorganizować eko-wesele? Wystarczy podjąć kilka drobnych kroków, by przyczynić się do niwelowania śladu węglowego! Przedstawiamy sprawdzane praktyki.

Świadomość ekologiczna Polaków rośnie z roku na rok. Prawie połowa z nas deklaruje, że zmieniłaby styl życia na bardziej eko, nawet kosztem własnej wygody. Polacy twierdzą, że są także skłonni do wyrzeczeń, by chronić naszą planetę [1]. Nowe nawyki konsumentów widoczne są także w branży ślubnej. Duże ilości plastiku, marnowanie żywności czy drukowane zaproszenia ślubne – to powoli przeszłość. Co jest teraz na topie i jak zorganizować eko wesele?  

Zacznij od odpowiedniego stroju i dodatków

Istotne jest wybranie elementów stroju i dodatków, które nie będą syntetyczne. Podczas zakupu sukni ślubnej czy garnituru należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostało uszyte ubranie. Coraz częściej para młoda decyduje się także na wypożyczenie strojów lub kupienie takich z „drugiej ręki”. To nie tylko ekologiczne rozwiązanie, ale także ekonomiczne.

Do Polski wkracza również nowa moda. Coraz więcej panien młodych prosi panie obecne na ślubie o oddanie sukienek do organizacji non profit po weselu. W ten sposób można wspierać uboższe rodziny, których nie stać na zakup sukienki na studniówkę dla córki.

Warto także sięgnąć po ekologiczną biżuterię, która będzie stanowiła doskonały dodatek do stroju, np. kolczyki z naturalnymi piórkami.

Wybierając obrączki, zadbaj o to, by kamienie i metale pochodziły od sprawdzonego sprzedawcy. Eksperci polecają, by zweryfikować, czy ten wspiera uczciwe praktyki pracy. A może zamiast nowego kompletu biżuterii postaw na komplet vintage i pożycz go od babci? Unikalną biżuterię znajdziesz także na targach staroci.

Wybierz eko miejsce na wesele

Jeśli chcemy zredukować ślad węglowy, należy wybrać miejsce na wesele, które da taką możliwość. Idealnie sprawdzą się pensjonaty w górach. Goście mogą dojechać do hotelu jednym autobusem i tym samym zredukować ilość spalin wydzielanych do atmosfery. Transport grupowy jest bardziej ekologiczny niż gdy każdy dojeżdża własnym samochodem.

Świeże powietrze czy możliwość wypoczynku na łonie natury to kolejne plusy pensjonatów w górach.

 – Pary młode coraz chętniej wybierają miejsca zlokalizowane w sercu gór. Oferują one piękne krajobrazy, które stanowią niesamowite tło dla ceremonii ślubnej i przyjęcia. Przepiękne widoki, zielone lasy, jeziora oraz ośnieżone szczyty tworzą romantyczną i magiczną atmosferę – mówi Joanna Hoc-Kopiej, Dwór Korona Karkonoszy, butikowego dworku położonego w Karkonoszach. – Organizacja kilkudniowego wesela w obiekcie, który dysponuje także miejscami noclegowymi, to ekologiczne rozwiązanie, ponieważ goście nie muszą korzystać z samochodów czy autokaru, by pokonać drogę z sali weselnej do innego hotelu.  

Pary doceniają bliskość natury i wybierają miejsca na ślub, które są zgodne z ich wartościami ekologicznymi. Warto także sprawdzić, czy dany pensjonat posiada własnej produkcji wybory i gdzie się zaopatruje w jedzenie.

 – Kluczową kwestią jest zrezygnowanie z plastikowych talerzyków czy papierowych słomek. Tradycyjna zastawa i metalowe słomki są bardziej ekologiczne niż jednorazowe naczynia – dodaje Hoc-Kopiej.

Zrezygnuj z drukowanych zaproszeń

Co jeszcze zrobić, by nasze wesele było eko? Jedną z metod jest rezygnacja z zaproszeń dla gości w klasycznej formie. Zamiast drukować, wystarczy przygotować wersję elektroniczną i wysłać ją na maila. W ten sposób zaoszczędzimy czas i pieniądze. Jeśli koniecznie chcemy mieć drukowane zaproszenia – wybierzmy takie z ekologicznego papieru. Na rynku jest wiele firm, które specjalizują się w ekologicznym druku.

Jakie jeszcze działania podejmować? Na pewno warto wybrać naturalnego ozdoby, kosztem tych jednorazowego użytku.

  – W obecnych czasach wybór kwiatów na ślubny stół jest niezwykle zróżnicowany i zależy przede wszystkim od gustu pary oraz ogólnej estetyki dekoracji – zauważa Joanna Hoc-Kopiej. –  Trendy w zakresie kwiatów na ślubnych stołach zmieniają się sezonowo. Na przykład wiosną i latem modne są jasne kolory, takie jak pastele i żywe odcienie, podczas gdy jesienią mogą dominować ciepłe, głębokie tonacje. Na pewno żywe kwiaty lepiej wpiszą się w ekologiczne wesele niż plastikowe ozdoby.

Ekspertka radzi także, by wykorzystać sezonowość. A co zrobić z żywymi, ciętymi kwiatami po imprezie? Można oddać je osobom, które uprawiają ziemię i wykorzystają rośliny na kompostownik. Dobrym pomysłem na jest także zakup roślin doniczkowych takich, jak palmy czy juki – po weselu można zabrać je do domu i hodować.

Nie marnuj jedzenia

Kwestią, o którą powinniśmy szczególnie zadbać, jest rodzaj serwowanych posiłków i odpowiedni dobór porcji. Warto dodać pozycje wegańskie i wegetariańskie, by pokazać gościom, jak smaczna i różnorodna może być ta kuchnia. Tradycyjne śledzie świetnie imituje dobrze przyprawiona i przesmażona cukinia, zaś smak mięsa zapewnia wędzona papryka.

Należy pamiętać, by nie marnować jedzenia. Posiłki serwowane bezpośrednio na talerzu wyglądają apetycznie, ale niejednokrotnie porcje są za duże. Warto zatem postawić na szwedzki stół. Wówczas goście wybierają to, na co w danej chwili mają ochotę.

Ekologiczne wesele nie musi być drogie – wystarczy skorzystać ze sprawdzonych sposobów, by zaoszczędzić pieniądze, cieszyć się cudownym przyjęciem, a jednocześnie zadbać o naszą planetę.

 


[1] Barometr Providentu

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Oaza spokoju na Żoliborzu Biuro prasowe
2024-07-31 | 16:20

Oaza spokoju na Żoliborzu

Żoliborz, jedna z najbardziej urokliwych dzielnic Warszawy, stała się idealnym miejscem  do zamieszkania dla trzyosobowej rodziny oraz psa. Właściciele bardzo cenią sobie wygodę i
Dom Architektoniczne inspiracje ze świata arch. Magdaleny Federowicz-Boule
2024-07-31 | 13:50

Architektoniczne inspiracje ze świata arch. Magdaleny Federowicz-Boule

Podróże są nieodłącznym elementem zarówno życia zawodowego, jak i prywatnego architektki Magdaleny Federowicz-Boule, założycielki wielokrotnie nagradzanej pracowni
Dom Vileda wprowadza nową linię suszarek Ultimate – styl i funkcjonalność w jednym
2024-07-31 | 09:30

Vileda wprowadza nową linię suszarek Ultimate – styl i funkcjonalność w jednym

Kultowe suszarki w stylowym, czarnym kolorze Firma Vileda, znana z dostarczania nowoczesnych rozwiązań ułatwiających domowe obowiązki, wprowadza nową, wyjątkową linię suszarek do

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Zdrowie

Nauka

Zła dieta może powodować obniżenie nastroju i zdolności poznawczych. Naukowcy potwierdzają związek żywienia z neurochemią

Jedzenie niezdrowej żywności może prowadzić do zmian w mózgu, związanych z depresją i zaburzeniami lękowymi. Obniżeniu mogą też ulec zdolności poznawcze. Do takich wniosków doszli naukowcy z Wielkiej Brytanii, obserwując skany mózgów pacjentów z różnymi nawykami żywieniowymi. Uwidocznione zostały zmiany w neuroprzekaźnikach i objętości istoty szarej u osób, które mają złą dietę, w porównaniu z tymi, które stosują dietę śródziemnomorską. Badacze wciąż poszukują potwierdzenia mechanizmów, które sprawiają, że jedzenie ma taki wpływ na kondycję ośrodkowego układu nerwowego. Jedna z koncepcji zakłada powiązanie ich z nieprawidłowościami w mikrobiocie jelitowej.

Handel

Z programów lojalnościowych w sklepach korzysta 85 proc. Polaków. Ważne są dla nich promocje, personalizowane oferty i zbieranie punktów na nagrody

Przy wyborze sklepu stacjonarnego Polacy zwracają uwagę na dogodną lokalizację, duży wybór produktów i atrakcyjne ceny. Istotne są dla nich również programy lojalnościowe, z których korzysta już 85 proc. konsumentów, a 40 proc. decyduje się na zakupy właśnie ze względu na oferowane w nim rabaty – wynika z badania SW Research na zlecenie sieci Carrefour. Przyszłością rozwoju takich programów są spersonalizowane oferty, które pomagają klientom oszczędzać pieniądze na produktach kupowanych przez nich najczęściej. W taką stronę swoją platformę rozwija również Carrefour. Ostatnio sieć połączyła siły z programem Payback, przez co zasięg programu lojalnościowego zwiększył się do 10 mln klientów.