Baja Hail, mocne otwarcie rajdów! Najlepszy z Polaków drugi na mecie!
W Arabii Saudyjskiej wystartowała Baja Hail, przedostatnia runda Pucharu Świata w rajdach Baja. Na jej starcie stawiła się światowa czołówka zawodników cross-country. Największą niespodziankę już pierwszego dnia, 11 grudnia, sprawił Konrad Dąbrowski, syn dakarowego weterana i trzykrotnego Mistrza Świata w rajdach cross-country Marka Dąbrowskiego. Najszybszemu Polakowi w stawce, ścigającemu się w barwach DUUST Rally Team, udało się przekroczyć linię mety na drugim miejscu, zaraz po Adrienie van Beverenie. Z kolei trzeci na mecie zameldował się Mishal Alghuneim.
Trasa pierwszego etapu była wyboista, z licznymi nawigacyjnymi pułapkami, a wielu zawodników spotkały kłopoty techniczne. Mimo tego 19-letni Konrad Dąbrowski cieszył się jazdą.
- Pierwszy odcinek Baja Hail jest za mną. Był to bardzo przyjemny etap po piaskowych drogach. Nawigacja bywała trudna, ale godziny spędzone z Jackiem Czachorem zrobiły swoje i udało mi się odnaleźć właściwą drogę – mówi Konrad Dąborwski. - Sytuacja nie należy do najłatwiejszych, bo całe zaplecze techniczne jest w drodze na Dakar. Muszę więc jechać z rozwagą, by niczego nie uszkodzić. Potencjalna awaria i ograniczony dostęp do części zamiennych może wykluczyć mnie z dalszej rywalizacji – dodaje Konrad Dąbrowski.
Baja Hail, składająca się z dwóch rajdów (10-12 i 14-16 grudnia) została „rzutem na taśmę” dodana do tegorocznego, bardzo okrojonego kalendarza Pucharu Świata FIA w Rajdach Baja jako jego ostatnie dwie rundy. Jednak wielu czołowych zawodników, w tym m.in. ubiegłoroczny zwycięzca Dakaru Carlos Sainz czy 13-krotny triumfator terenowego klasyka Stephane Peterhansel, przyjechało do Hail przede wszystkim w ramach treningu przed Rajdem Dakar. Jego trasa będzie przebiegać m.in. właśnie w tych okolicach, co Baja Hail. Obsada tego rajdu jest więc iście dakarowa.
W sobotę zawodnicy zmierzą się z drugim oesem rajdu Baja Hail 1, który będzie liczył 275,54 km. Konrad Dąbrowski jednak już na pierwszym etapie pokazał, że jest w stanie powalczyć o najwyższe miejsca.
To kolejna niespodzianka tego roku, której jesteśmy świadkiem za sprawą Konrada Dąbrowskiego. Niedawno ukończył na trzecim miejscu swój debiut w rajdach Baja w Portalegre, zdobył trzecie miejsce w Pucharze Świata FIM Baja (junior), a także mistrzostwo Polski cross-country w kategorii juniorów.
Jego osiągnięcia w tym roku pozwalają z nadzieją spoglądać na start w zbliżającym się wielkimi krokami Rajdzie Dakar, gdzie będzie najmłodszym zawodnikiem z Polski.
fot. materiały prasowe Baja Hail / Duust
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.