Bezpłatna akcja – oznakuj rower. W maju i czerwcu w Magnolia Park
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
Już jutro można oznakować rower w Magnolia Park. Warto, bo to skuteczny sposób na odstraszenie złodzieja i ułatwienie poszukiwania roweru w razie jego zaginięcia. W akcji biorą udział policjanci z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, którzy do tej pory oznakowali blisko 17 500 jednośladów.
Wrocław rowerową stolicą Polski? Prawie. W rankingu „Top 9 rowerowych miast Polski” zajął drugie miejsce, ustępując Warszawie tylko o 2 punkty w ogólnej klasyfikacji. Potencjał Wrocławia mierzy się w kilometrach tras – ponad 1100, a kolejne są w budowie. Cel jest jasny: ma być coraz wygodniej. A także bezpieczniej, dlatego rowerzyści są zachęcani do znakowania pojazdów.
Oznakuj swój rower
Do tego został stworzony policyjny program prewencyjny – „Twój rower – Twoja własność”. Po raz kolejny przyłącza się do niego Magnolia Park. W dniach 21 maja i 4 czerwca w godzinach od 12.00 do 17.00 pod centrum handlowym (przy wejściu od ul. Legnickiej) będzie można bezpłatnie oznakować rower. – Codziennie widzimy, jak wiele osób przyjeżdża do nas rowerem. Sezon w pełni. Pogoda sprzyja. Dodatkowo, z uwagi na pandemię, wiele osób przesiadło się na jednoślady. To dobry moment na zadbanie o bezpieczeństwo roweru. Wszystkich zapraszamy do udziału w bezpłatnym znakowaniu – zachęca Joanna Sawośko-Duda z Multi Poland, dyrektor centrum handlowego Magnolia Park. – Do tego nasza infrastruktura dla rowerzystów wciąż się powiększa, do ich dyspozycji jest już kilkadziesiąt stojaków rowerowych, a kolejne są w planie – dodaje.
Akcja znakowania odbędzie się z udziałem policjantów z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. Policja namawia do udziału w niej, mimo że zgłoszeń o kradzieży rowerów przyjmuje coraz mniej (spadek o 20% w pierwszej połowie 2020 roku w porównaniu do pierwszej połowy roku 2019). Dlaczego warto? Gdy rower jest oznakowany, a informacje o nim są w bazie, wiadomo, kto jest jego właścicielem. Łatwiej go zwrócić, gdy zostanie odnaleziony po kradzieży.
Naklejka rejestracyjna na ramę
Jak przebiega znakowanie? Najpierw trzeba wypełnić krótki formularz. Dane są z niego przenoszone do policyjnej bazy wraz z nadanym numerem identyfikacyjnym roweru. Ten sam numer jest wypisywany na ramie przy pomocy tzw. tajnopisu. Dzięki temu cyfry są niewidoczne na pierwszy rzut oka. Następnie na ramie umieszczana jest „naklejka rejestracyjna”, potwierdzająca, że rower został oznakowany. „W ten sposób jednoślad stanie się o wiele mniej atrakcyjny dla potencjalnego złodzieja” – czytamy na stronie Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.
Przygotuj rower
Kolejne ważne pytanie: czy można oznakować każdy rower? Nie każdy. Nadają się tylko rowery, którymi można bezpiecznie dla siebie i innych uczestników ruchu poruszać się po drodze. Rower powinien być wyposażony:
- z przodu – w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
- z tyłu – w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające,
- w co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
- w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
Akcja znakowania pod Magnolia Park może być pretekstem do zakupu niezbędnych akcesoriów, a nawet nowego roweru. – Osoby, które potrzebują dodatków lub zamierzają przesiąść się wiosną na nowy model, mogą od razu zapoznać się z szeroką ofertą sklepów Decathlon, Martes Sport czy Intersport. Nowy rower będzie można oznaczyć od razu po zakupie – zauważa Joanna Sawośko-Duda.
Policja przypomina, że rowery można znakować w każdym wrocławskim komisariacie policji, a także w komisariatach powiatu wrocławskiego. Wrocławscy funkcjonariusze na przestrzeni lat oznakowali już blisko 17,5 tys. jednośladów.
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.