Ćwiczysz? Regeneruj się!
Na czym powinna się opierać regeneracja? Na lekkim, ograniczonym wysiłku, właściwej diecie, suplementacji (gdy jest konieczna), odpowiedniej ilości snu – a najlepsze rezultaty osiągniemy łącząc te elementy ze specjalistycznymi zabiegami, skutecznie wspomagającymi osoby aktywne. Ze specjalnego pakietu dla sportowców można skorzystać w Centrum Terapii Studio Sante.
Konsekwencje przetrenowania
Niezależnie czy treningi mają charakter zawodowy, czy amatorski – każda aktywna osoba nie może zapomnieć o regeneracji. Prawidłowa regeneracja nie oznacza oczywiście biernego odpoczynku przed telewizorem – to czas i czynności, dzięki którym mięśnie ulegają regeneracji, a zasoby energetyczne w organizmie są odbudowywane. Brak regularnej i odpowiedniej regeneracji prowadzić może do tzw. przetrenowania, gdy mięśnie szybciej się męczą i pojawiają się w nich stany zapalne. Mogą pojawiać się wówczas bóle mięśni i stawów, większa podatność na kontuzje, a nawet osłabienie odporności. Postępy treningowe wyhamowują, a motywacja spada.
Postaw na regenerację
Regeneracja to klucz do sukcesu dla każdego trenującego. Jedną z jej korzyści jest tzw. superkompensacja, gdy każda regeneracja podnosi parametry organizmu ponad stan wcześniejszy, co pozwala osiągać coraz lepsze wyniki. Sportowcy mogą korzystać z bardzo szerokiego wachlarza możliwości odnowy biologicznej. Doskonałe rezultaty przynosi saunowanie, fizjoterapia i oczywiście masaże, które pozwalają zniwelować ograniczenia sprawności i napięcia mięśniowe, przywracając ciału sprawne funkcjonowanie. W regeneracji nie może zabraknąć odpowiedniej diety. Warto zrezygnować z wysoko przetworzonej żywności, ze sztucznymi konserwantami i zbędnymi dodatkami. W jadłospisie muszą się znaleźć produkty z pełnowartościowym białkiem (duży ich wybór można znaleźć w linii Go On oraz Go On Protein), węglowodanami złożonymi, witaminami i minerałami. Ponadto, nie można oszczędzać na … śnie. Odpowiednio długi i dobrej jakości sen jest niezbędny w regeneracji.
Pierwszy krok - diagnostyka
Niezastąpione rezultaty przyniosą odpowiednie zabiegi, a celem takiej terapii jest szybsza regeneracja i w efekcie osiąganie kolejnych sukcesów sportowych. Specjalistyczne terapie dla sportowców są przeprowadzane w Centrum Terapii Studio Sante. Pierwszym krokiem jest tu diagnostyka. W Centrum Terapii można skorzystać z nowoczesnej, bezinwazyjnej i niezwykle szybkiej metody diagnostycznej, jaką jest analiza VIEVA. Jest to komputerowa analiza organizmu, działająca na zasadzie biofeedbacku, w oparciu o komórkowy rezonans biologiczny. Badanie aparatem VIEVA daje wgląd w stan organizmu na poziomie komórkowym i dostarcza precyzyjnych informacji o ponad 130 parametrach zdrowia, takich jak m.in. niedobory witamin, mikroelementów, aminokwasów; zanieczyszczenie organizmu toksynami, pestycydami, metalami ciężkimi; stan poszczególnych układów. VIEVA to niezastąpione narzędzie diagnostyczne dla sportowców, którzy potrzebują szybkiej i dokładnej informacji o niedoborach pokarmowych, stanie narządów, zakwaszeniu, nawodnieniu i natlenieniu.
„Legalny doping” i inhalacje
Diagnostyka pozwala wybrać dostosowaną do indywidualnych potrzeb opcję działania terapeutycznego. Najlepsze efekty daje terapia łączona. Specjaliści z Centrum Terapii Studio Sante rekomendują terapię urządzeniem BEMER, która nie bez powodu określana jest mianem „legalnego dopingu”. To niezwykle nowoczesna i dogłębnie przebadana terapia naczyniowa, usprawniająca zaburzone mikrokrążenie w całym organizmie. Skuteczna stymulacja ponad 100 000 kilometrów naczyń krwionośnych daje znakomite efekty, które doceni każdy sportowiec. Zapewnia m.in. lepsze dotlenienie organizmu, wsparcie funkcji serca, bardziej efektywne rozprowadzanie i wchłanianie składników odżywczych, skuteczniejsze odprowadzanie szkodliwych produktów przemiany materii, regenerację kości, zrównoważenie gospodarki kwasowo-zasadowej. Krótko można to określić jako pobudzenie własnych, regeneracyjnych sił organizmu. Korzystne oddziaływanie terapii BEMER występuje już po kilku minutach. Podczas tego zabiegu można równolegle korzystać z innego, również przynoszącego nieocenione korzyści osobom aktywnym – czyli inhalacji wodorem cząsteczkowym. Wdychanie mieszanki wodoru i tlenu w optymalnej proporcji: 66,66% wodoru oraz 33,33% tlenu to nowoczesna i skuteczna terapia holistyczna. Wodór molekularny (cząsteczkowy) to najskuteczniejszy antyoksydant, który niweluje stany zapalne na poziomie komórkowym, tym samym przedłuża żywotność komórek. Od wielu lat jest wykorzystywany w sporcie wyczynowym, gdyż regeneruje tkanki, poprawia wydolność organizmu (zwłaszcza układu oddechowego, nerwowego i mięśniowego), obniża zakwaszenie organizmu. Z terapii powinni skorzystać sportowcy, którzy stoczyli walkę z Covid-19 – inhalacje wodorem mogą stanowić wsparcie w leczeniu tej choroby oraz zapewnić szybszy powrót do formy po jej przebyciu.
Regeneracja to zdrowszy organizm, lepsze samopoczucie i satysfakcja z kolejnych sukcesów sportowych. Warto zatem zadbać, by była ona jak najbardziej efektywna – tak, by organizm był gotowy na kolejne wyzwania.
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.