Duathlon Tor Poznań po raz szósty na starcie!
Już niedługo wydarzenie, na które czeka wielu z nas: 6 września br. wystartuje przesunięty ze względu na epidemię 6. Duathlon Tor Poznań. Zawody co roku przyciągają zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Sponsorem duathlonu jest Plusssz Elektrolity, marka, która dba o odpowiednie nawodnienie wszystkich sportowców.
Trasa duathlonu ma 23 km i składa się z 5 km biegu, 16 km jazdy na rowerze i 2 km biegu. Zarówno dystanse, jak i warunki na Torze Poznań – równe długie proste – sprzyjają biciu życiowych rekordów, dlatego uczestnicy co roku dają z siebie wszystko, aby pokonać nie tylko rywali, ale również samych siebie. W takiej sytuacji łatwo zapomnieć o prawidłowym nawodnieniu, a przecież wraz z potem organizm wypłukuje cenne elektrolity, czyli składniki mineralne: sód, potas, chlor i magnez, które są odpowiedzialne za regulację naszej gospodarki wodnej.
– Aż trudno sobie wyobrazić że przez wiele lat historii maratońskiej temat picia przed, w czasie i po zawodach nie istniał – mówi Przemysław Walewski, maratończyk z ponad 30-letnim stażem, który ma na swoim koncie medale mistrzostw Polski i tytuły podwójnego mistrza Europy Masters w maratonie, a obecnie redaktor naczelny Portalu WSZYSTKOOBIEGANIU.PL i programu telewizyjnego „Biegaj i Zwiedzaj” – Wręcz uważano, że picie w czasie biegu za bardzo obciąża metabolizm. Przełom nastąpił dopiero w 1969 r., gdy opublikowano wyniki badań przeprowadzonych na uczestnikach biegów ulicznych przez Cyrila Wyndhama i Nicka Strydoma. Odkryli oni, że wewnętrzna temperatura ciała zawodników, u których nastąpiła utrata płynów w wysokości przekraczającej 3 proc. masy ciała, osiąga niebezpieczny poziom. Organizm składa się z ok. 50-60 proc. wody! W 92 proc. woda jest składnikiem osocza krwi, które transportuje tlen do mięśni i usuwa odpady z przemiany metabolicznej – dwutlenek węgla i kwas mlekowy. Im młodszy organizm, tym większy procentowy udział wody w tkankach.
Warto podkreślić, co z pewnością zainteresuje uczestników szóstego Duathlonu Tor Poznań, że uzupełnianie elektrolitów ma wpływ na wynik zawodów! Dlatego trzeba pamiętać, aby zacząć nawadniać się w odpowiednim czasie i nie przegapić momentu, w którym organizm zaczyna potrzebować płynów, aby utrzymać wydolność.
– Elektrolity trzeba uzupełniać na bieżąco, by nie doprowadzić do ich deficytu. W niektórych sytuacjach pogodowych lub treningowych zapotrzebowanie zwiększa się nawet do 100 ml na każdy kilogram masy ciała. Jeżeli nie uzupełnimy tej ilości, bardzo szybko możemy spowodować odwodnienie organizmu. Najbardziej podatna na odwodnienie jest tkanka nerwowa oraz mięśniowa – dodaje Przemysław Walewski, który ma na swoim koncie biegi po Saharze i płaskowyżach Etiopii. – Każdy procent odwodnienia to gorszy wynik końcowy, dopiero przy 2-procentowym odwodnieniu odbieramy sygnał pragnienia (tkanka nerwowa zaczyna nas informować), a wtedy już nie uzupełnimy płynów w krótkim czasie. Tylko 1 procent odwodnienia daje spadek wydolności organizmu aż o jedną trzecią.
Dlatego zarówno przed, w trakcie, jak i po zawodach warto sięgnąć po suplement diety Plusssz Elektrolity + 100% Multiwitamina ze specjalnym zestawem i stężeniem wszystkich najważniejszych elektrolitów (sód, potas, magnez, wapń i chlor), glukozy oraz kompleksem 10 najważniejszych witamin w ilościach zapewniających 100% dziennego zapotrzebowania dla osób dorosłych. Wystarczy rozpuścić w bidonie z wodą tabletkę Plusssz Elektrolity + 100% Multiwitamina, aby ugasić pragnienie, nawodnić organizm i dostarczyć mu elektrolity i witaminy niezbędne w czasie aktywności sportowej. Suplement diety Plusssz Elektrolity + 100% Multiwitamina jest polecany zwłaszcza w czasie intensywnego wysiłku fizycznego, upałów, a także w przypadku odczuwania zmęczenia i znużenia.
Plusssz Elektrolity + 100% Multiwitamina
Suplement diety
Plusssz Elektrolity + 100% Multiwitamina o smaku ananasa i mango zawiera 100% elektro complex - specjalny zestaw i stężenie wszystkich najważniejszych elektrolitów (sód, potas, magnez, wapń i chlor), glukozę oraz kompleks 10 najważniejszych witamin w ilościach zaspokajających dzienne zapotrzebowanie dorosłej osoby (100% dziennych Referencyjnych Wartości Spożycia)*. To produkt polecany w trakcie upałów, podróży, aktywności sportowej, wysiłku umysłowego i pracy fizycznej, po nadmiernym spożyciu alkoholu, kiedy odczuwasz zmęczenie i znużenie. Gasi pragnienie i nawadnia organizm. Zadbaj o uzupełnienie płynów!
* Zalecana dzienna porcja – 4 tabletki.
Cena: ok. 11 zł
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.