Jak ćwiczyć, by schudnąć?
Regularne ćwiczenia to nieodłączny element zdrowego trybu życia. Zdrowa dieta połączona z ćwiczeniami to klucz do sukcesu. Jednak może się okazać, że popełniamy błędy, które sprawiają, że na efekty trzeba czekać znacznie dłużej lub co gorsza – nie nadchodzą one nigdy. Co warunkuje wypracowanie idealnej sylwetki? Co zrobić, by nasze wysiłki nie poszły na marne?
Zacznij od diety!
Osoby rozpoczynające swoją przygodę z chudnięciem często zapominają, jak duże znaczenie ma odpowiednia dieta. Możemy ćwiczyć codziennie i wylewać z siebie siódme poty, ale nasz wysiłek spełznie na niczym, jeśli nie dostarczymy organizmowi odpowiedniej dawki kaloriii i mikroelementów. Podstawą odpowiedniej diety jest zachowanie prawidłowych proporcji trzech podstawowych źródeł energii, czyli węglowodanów, tłuszczu i białka. Jeśli nie do końca wiemy jak zapanować nad tym co zjadamy i jakie są tego wartości odżywcze - z pomocą przychodzą różnego rodzaju kalkulatory dostępne w internecie, które po wpisaniu produktu i gramatury wyliczą to wszystko za nas. To bardzo proste i poradzi sobie z tym naprawdę każdy. Jedno jest pewne – utrzymanie tych wartości w ryzach pomoże nam nie tylko przy odchudzaniu, ale będzie też dobrym początkiem w zdrowym odżywianiu.
Popularny trening cardio
To jeden z najskuteczniejszych treningów, który przychodzi na myśl, jeśli chcemy zgubić zbędne kilogramy. A czym polega? Taki trening ma za zadanie przyspieszyć pracę serca i pobudzić krążenie krwi. W efekcie czego dotleniają się nasze tkanki i przyspiesza metabolizm. Jednak by cały proces był skuteczny, powinniśmy kontrolować swoje tętno podczas wykonywania ćwiczeń. Dla osób początkujących może to być 60% tętna maksymalnego, a dla zaawansowanych 80%. Możecie zadać sobie pytanie: skąd mam wiedzieć jakie jest moje tętno maksymalne? Istnieje bardzo prosty sposób, by to obliczyć - wystarczy, że od liczby 220 odejmiemy nasz wiek i gotowe. Później wystarczy obliczyć z tego odpowiednią ilość procentów i dojdziemy do tego, jakie powinno być nasze tętno podczas ćwiczeń cardio. A co jest takim treningiem? Może to być bieganie czy nawet ćwiczenia znalezione w internecie – ważne jest by podczas ćwiczeń dużo się ruszać i po prostu się trochę zmęczyć.
Interwały – czym są i dlaczego są skuteczne?
Kiedy oczekujemy szybkich efektów, ale mamy mniej czasu, to doskonale sprawdzi się trening interwałowy. Taki trening możemy zrobić w 20 minut, a efekty będą takie same, lub lepsze od treningu, który będzie trwał 40 minut czy godzinę. Jak to działa? Wszystko opiera się na zmiennej intensywności ćwiczeń – jedna część wysiłku (krótsza) jest mocno natężona i poddajemy ciało maksymalnym obrotom, a druga to normalny czas ćwiczeń. Taki trening możemy zrobić na przykład jeżdżąc na rowerze. Wystarczy, że będziemy przeplatać intensywność wykonywania tych aktywności. Na przykład 5 sekund jazdy na maksymalnych obrotach i 10 sekund normalnej jazdy. Taki trening sprawia, że spalamy tkankę tłuszczową jeszcze po treningu. Dzieje się tak, ponieważ rozgrzane podczas ćwiczeń mięśnie potrzebują czasu, by się uspokoić. A w tym czasie nasz organizm ma bardzo podkręcony metabolizm i dalej spala tłuszcz. Dlatego efekty takich ćwiczeń są zauważalne znacznie wcześniej niż po klasycznych jednostajnych treningach.
Uzupełnij swoją dietę, by osiągnąć jeszcze lepsze wyniki
Jeśli już uporządkujemy dietę i zaczniemy ćwiczenia, możemy pokusić się o dodatkowe wsparcie, które pomoże nam w odchudzaniu. W tej roli doskonale sprawdzi się SHAPE CODE® Slim Shake. To produkt, który oparty jest na zastrzeżonej formule SLENDACOR® ,która składa się z trzech ekstraktów roślinnych: z kłącza kurkumy (Curcuma longa), z liści curry (Murraya coenigii) oraz z liści moringi olejodajnej (Moringa oleifera). Rośliny te są znane od setek lat, a połączenie ich ze sobą, ma udowodnione klinicznie działanie sprzyjające utracie masy ciała. Poza efektem utraty zbędnych kilogramów, SHAPE CODE między innymi wspiera pracę przewodu pokarmowego i funkcje mikroflory jelitowej. Dodatkowo dba o gospodarkę lipidową i węglowodanową organizmu oraz procesy metaboliczne i trawienne. Co więcej pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy i cholesterolu we krwi. To właściwa propozycja dla wszystkich tych, którzy marzą o szczupłej sylwetce i poszukują wsparcia dla rozsądnej diety.
Oczywiście pamiętajmy o tym, że rozsądek jest najważniejszy. Zdrowa dieta to zbilansowana dieta, nie taka, która ma 1000 kcal, ani taka, która każe nam jeść od dzisiaj samą kapustę. Podobnie z ćwiczeniami – pamiętajmy na jakim etapie jesteśmy - jeśli dopiero zaczynamy, to nie rzucajmy się na głęboką wodę z codziennymi ćwiczeniami, a małymi krokami zmieniajmy swój styl życia – na przykład wprowadźmy zasadę 10 tysięcy kroków dziennie i ćwiczenia trzy razy w tygodniu po 20 minut. Z czasem możemy je intensyfikować, ale na wszystko przyjdzie odpowiednia pora. No i najważniejsze – efekty, które pozostaną z nami na dłużej, to takie, na które musimy chwilę zaczekać. Nie sztuką jest schudnąć 5 kg w miesiąc i przytyć w trzy miesiące kolejne 6 kg. Sztuką jest stracić 1 kg miesięcznie i utrzymać to przez lata. To co, gotowi na wyzwanie – odchudzanie?
https://myduolife.com/
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.