Komunikaty PR

Jak przygotować rower na zimę?

2021-11-30  |  07:00
Biuro prasowe
Do pobrania zdjęcie ( 0.23 MB )

Krótkie dni, spadające temperatury i nieprzewidywalne warunki, oznaczają dla niektórych rowerzystów przejście ich jednośladu w stan hibernacji i schowanie go aż do wiosny. Inni zaś nie rezygnują z jazdy rowerem w chłodniejsze miesiące. Jak pokazało badanie wykonane na zlecenie Centrum Rowerowego, robi tak aż 46,4% Polaków[1]. Jak zatem zadbać o rower w okresie zimowym?

Przed dłuższym przechowywaniem naszego jednośladu należy go odpowiednio przygotować. Po pierwsze zadbajmy o jego czystość i sprawdźmy go pod kątem uszkodzeń mechanicznych, a w razie potrzeby oddajmy do serwisu. Po drugie nie zapomnijmy o konserwacji. Smarowanie zapobiega korozji, a także chroni części ruchome przed nadmiernym zużyciem i na dłuższą metę ma kluczowe znaczenie dla dobrych osiągów roweru.

Aby sprzęt był bezpieczny, należy go odpowiednio przygotować do zimowania. Pierwszą czynnością jest porządne umycie roweru. Najlepiej zrobić to za pomocą dedykowanego sprzętu: szczotek i gąbek, a także specjalnych środków. Nie powinniśmy używać myjek ciśnieniowych, ponieważ woda pod dużym ciśnieniem może wypłukać smar z łożysk. Kolejny etap to wyczyszczenie napędu. Usuwamy resztki smaru z brudem z łańcucha, kasety i tarcz mechanizmu korbowego oraz kółeczek przerzutki. Całość wycieramy do sucha, a na łańcuch nanosimy cienką warstwę oleju lub smaru. Jeśli do roweru mamy zamontowane akcesoria elektroniczne np. licznik czy lampki, powinniśmy wyjąć z nich baterie mówi Marcin Danielak, ekspert z Centrumrowerowe.pl.

Wybór odpowiedniego miejsca do przechowywania roweru ma kluczowe znaczenie dla utrzymania go w gotowości na wiosnę. Wahania temperatury oraz wysoka wilgotność mają negatywny wpływ na działanie komponentów. Tak samo długie odziaływanie promieni słonecznych może negatywnie wpływać zarówno na gumowe opony, jak i lakierowane powierzchnie, dlatego jeśli trzymamy rower w miejscu, gdzie jest wystawiony na słońce, warto zabezpieczyć go odpowiednią folią lub pokrowcem.

Idealnym miejscem na przezimowanie roweru jest ogrzewane pomieszczenie. Niektóre części wykonywane są ze stali, która w połączniu z wilgocią może korodować. Jeśli nie mamy specjalnego lokum, możemy rower powiesić na ścianie w domu. Dziś bez problemu można kupić uchwyty, które zmienią jednoślad w element wystroju mieszkania. Powinniśmy unikać balkonu, z uwagi na wilgoć. A przechowując rower w piwnicy warto zabezpieczyć go przed kradzieżą – dodaje Marcin Danielak.

Pamiętajmy, aby zadbać o opony podczas snu zimowego. Powinny być one napompowane. Sprawdzajmy raz w miesiącu ciśnienie w kołach. Gdyby nasz jednoślad stał przez dłuższy czas na oponach bez powietrza, gumowy materiał mógłby ulec degradacji.

Tak, jazda zimą jest możliwa

Przy odpowiednim przygotowaniu przejażdżka na rowerze może być przyjemnym i satysfakcjonującym doświadczeniem przez cały rok. Uważa tak coraz więcej z nas. Jak pokazały wyniki badania wykonanego na zlecenie Centrum Rowerowego[2], aż 46,4% Polaków nie chowa swojego jednośladu na zimę. O czym należy pamiętać, szykując się na wycieczki w chłodne dni? Stan i funkcjonalność dwóch kółek są tak samo istotne dla bezpieczeństwa i przyjemności z jazdy, jak odpowiednia odzież, a także światła, zwiększające naszą widoczność na drodze. Oto najważniejsze rzeczy, o które powinniśmy zadbać, aby jak najlepiej wykorzystać zimowy sezon rowerowy:

1. Błotniki, opony, smary, konserwacja

Błotniki są ważne podczas zimowej jazdy – bez nich pokryjemy się mokrym, brudnym rozbryzgiem z opon. Zabezpieczają one przed brudem także części roweru, przedłużając żywotność komponentów.

Do jazdy jesienno-zimowej warto wyposażyć rower w błotniki, najlepiej te pełne. One chronią nas najdokładniej i zapewniają większy komfort. Jazda zimą naraża rower na kontakt z wilgocią, błotem i śniegiem. Aby straty były jak najmniejsze, warto stosować specjalny smar na trudne warunki. Jest on gęstszy od letniego i trudniej wypłukuje się z ogniw. Zanim nasmarujemy łańcuch, najpierw musimy go wyczyścić. Zabiegi te należy powtarzać za każdym razem, gdy warstwa brudu przekroczy stan krytyczny. Nie tylko łańcuch wymaga wsparcia: należy również smarować inne części jak m.in. stery, suport, piasty, wolnobieg czy czopy hamulca – mówi Marcin Danielak, ekspert z Centrumrowerowe.pl

Opony stosowane latem mogą być nieco za cienkie na trudne warunki. Intensywny deszcz często zmywa wiele zanieczyszczeń na drogę, co zwiększa ryzyko ich przebicia. Warto więc rozważyć zmianę na komplet szerszych opon– o większej wytrzymałości i bardziej wyraźnym bieżniku. Ciśnienie powinno być niższe, niż to stosowane latem. Zabiegi te zwiększą przyczepność z podłożem, co przełoży się na krótszą drogę hamowania.

Jazda w błocie pośniegowym i śniegu oznacza kontakt roweru ze słoną, brudną wodą, co z czasem może powodować korozję i uszkodzenia. Pamiętajmy więc, aby umyć nasz jednoślad, a przynajmniej wytrzeć go lub wypłukać, po każdej jeździe. Regularnie przeglądajmy i sprawdzajmy jego stan techniczny, zwłaszcza monitorując, czy klocki hamulcowe nie są zużyte, ponieważ deszczowa pogoda może być dla nich szczególnie wymagająca.

2. Światła – przygotuj się, by widzieć i być widzianym

Najważniejszą rzeczą jest zadbanie o bezpieczeństwo. Jesienią i zimą zmrok zapada bardzo szybko, dlatego dobry zestaw świateł jest niezbędny. Sprawi on, że będziemy dostrzegalni z dużej odległości. Nie oszczędzajmy na oświetleniu, wybierzmy modele lepsze, posiadające wbudowany akumulator, dzięki temu zaoszczędzimy na bateriach. Ponadto odzież w neonowych kolorach oraz odblaskowe opaski na ręce i nogi to świetny sposób na zwiększenie naszej widoczności w warunkach słabego oświetlania.

3. Odzież – jak się ubrać na przejażdżkę w chłodne dni?

Poza przygotowaniem roweru, równie istotne jest zadbanie o odpowiednią odzież. Dobrze dobrany, wiatroszczelny, termiczny i wodoodporny sprzęt zapewni nam suchość i ciepło podczas jazdy.

Obecnie bez problemu można kupić kolarskie ciuchy, które jednocześnie chronią przed zimnem i zapewniają świetne odprowadzanie potu. Dzięki temu pogoda nie jest żadnym problemem. Jeżdżąc nieco bardziej sportowo, z większą intensywnością warto sięgnąć po profesjonalną odzież np. naszej polskiej marki Eyen. Najlepiej, jeśli posiada ona membranę, która pozwala na odprowadzanie potu i zabezpiecza przed wiatrem i zimnem. Dobrze, jeśli kurtka albo bluza ma zamki wentylacyjne – mówi Marcin Danielak z Centrumrowerowe.pl

Znalezienie równowagi między temperaturą powietrza na zewnątrz, a wewnętrzną ciepłotą ciała może być trudne, zwłaszcza w ruchu. Kluczem jest więc nakładanie warstw, które możemy zdjąć, gdy zrobi się cieplej lub gdy jazda się wydłuży. Jesienią i zimą zwykle najchłodniejsze są poranki, później temperatura wzrasta, dlatego warto wyposażyć się w zestaw: bielizna, długie spodnie, ciepła bluza, kamizelka przeciwwiatrowa, rękawiczki, komin, czapka i ochraniacze na buty.

Najważniejsza warstwa jest noszona przy skórze: im szybciej wilgoć jest odprowadzana ze skóry, tym lepiej działa regulacja temperatury ciała, dlatego podstawowa to dobra bielizna termoaktywna. Do tego ciepłe spodnie na szelkach, najlepiej z membraną, zimowe, koszulka, bluza lub kurtka. Warstwa środkowa lub warstwa izolacyjna zapewnia ciepło potrzebne do przebywania na zewnątrz w mrozie. Zewnętrzna zaś ma nas chronić przed żywiołami, dlatego powinna mieć właściwości oddychające, które pozwolą na ucieczkę wilgoci, jednocześnie zapewniając ochronę przed deszczem lub wiatrem. – dodaje Marcin Danielak.

4. Odpowiednie nawodnienie

Nawet podczas zimowych przejażdżek pocisz się i potrzebujesz nawodnienia. Podwójnie izolowany kubek lub termos do kawy utrzyma temperaturę płynów, a co za tym idzie, zapewni ciepło nawet w mroźnych warunkach. Jeśli jeździsz z tradycyjną butelką na wodę, trzymaj ją w tylnej kieszeni koszulki, aby nie zamarzła.

Więcej informacji na stronie www.centrumrowerowe.pl.


[1] Badanie zostało przeprowadzone w lutym 2021 roku przez agencję badawczą SW Research na zlecenie spółki Dadelo S. A., zarządzającej centrumrowerowe.pl, na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków.

[2] Badanie zostało przeprowadzone w lutym 2021 roku przez agencję badawczą SW Research na zlecenie spółki Dadelo S. A., zarządzającej centrumrowerowe.pl, na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sport Puchar Świata w kajakarstwie. Imponujący występ Justyny Iskrzyckiej Biuro prasowe
2024-05-15 | 13:10

Puchar Świata w kajakarstwie. Imponujący występ Justyny Iskrzyckiej

Najlepsi kajakarze z całego globu sprawdzili swoje siły podczas pierwszego w tym sezonie spotkania z cyklu Pucharu Świata, które odbyło się w Szeged. Świetną formą wykazała się
Sport Puchar Świata w strzelectwie już za nami. Piotrowska wystrzelała rekord Polski
2024-05-13 | 14:00

Puchar Świata w strzelectwie już za nami. Piotrowska wystrzelała rekord Polski

Zmagania strzelców na międzynarodowej arenie dobiegły końca. W minionym tygodniu najlepsi zawodnicy z całego globu sprawdzili swoje siły podczas zawodów Pucharu Świata w
Sport ASICS GEL-KAYANO 31 – adaptacyjna stabilizacja i komfort na najwyższym poziomie
2024-05-13 | 09:00

ASICS GEL-KAYANO 31 – adaptacyjna stabilizacja i komfort na najwyższym poziomie

ASICS wprowadza na rynek najnowszą odsłonę butów biegowych GEL-KAYANO 31. Jest to jedna z najpopularniejszych serii ze wzmocnioną stabilizacją, wyprodukowana z myślą o pronatorach.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Edyta Herbuś: Teraz mam taki moment obfitości, że mogę wybierać role, które są dla mnie najciekawsze. Ale na pewno muszę sobie zafundować reset, żeby utrzymać równowagę w życiu

Tancerka lubi wypoczywać aktywnie. Po intensywnym okresie w pracy najpierw daje sobie jednak chwilę na złapanie oddechu i szybką regenerację, a dopiero później rusza na podbój danej okolicy. Edyta Herbuś zaznacza, że często decyduje się na pasjonujące wyprawy, dzięki którym może zwiedzać i poznawać urokliwe zakątki świata. Ale zdarza się również tak, że wybiera beztroskie wakacje na plaży pod palmami. Tegoroczny urlop będzie jednak krótki.

Media

Wojciech „Łozo” Łozowski: Wziąłem już udział w większości fajnych dużych formatów telewizyjnych. Dostaję też wiele paździerzowych propozycji i je staram się odrzucać

Wokalista miał już okazję uczestniczyć w takich produkcjach jak: „Taniec z gwiazdami”, „Must Be The Music. Tylko muzyka”, „Azja Express”, „Lego Masters” i „Pokonaj mnie, jeśli potrafisz”. Jak podkreśla, bardzo ceni oryginalne projekty telewizyjne, bo dzięki nim może przeżyć wyjątkowe przygody i nauczyć się czegoś nowego. Dlatego też nie wyklucza, że gdy padnie kolejna ciekawa propozycja, znów weźmie udział w podobnym projekcie.

Firma

Przedsiębiorcy chcą mieć wszystkie produkty finansowe i biznesowe na jednej platformie. W takie rozwiązania inwestują banki i firmy leasingowe

Niemal 70 proc. mikro-, małych i średnich firm chciałoby mieć zgromadzone wszystkie produkty finansowe na jednej platformie – wynika z raportu EFL  „Cyfrowa (r)ewolucja na rynku leasingu. Pod lupą”. Dodatkowo chętnie korzystaliby w jej ramach z usług ułatwiających prowadzenie biznesu, jak wsparcie księgowe, prawne, możliwość załatwienia sprawy urzędowej, rezerwacji noclegu na podróż służbową czy zakupu pakietu usług medycznych. Nad takimi hubami dla przedsiębiorców intensywnie pracują zarówno banki, jak i firmy leasingowe. Takie narzędzie udostępnili właśnie Credit Agricole i Grupa EFL.