Puchar Świata w strzelectwie już za nami. Piotrowska wystrzelała rekord Polski
oLIVE media
ul. Prosta 20
00-850 Warszawa
s.stepien|olivemedia.pl| |s.stepien|olivemedia.pl
661364817
https://olivemedia.pl/
Zmagania strzelców na międzynarodowej arenie dobiegły końca. W minionym tygodniu najlepsi zawodnicy z całego globu sprawdzili swoje siły podczas zawodów Pucharu Świata w Strzelectwie Sportowym, które odbyły się w Baku. Na uwagę zasługuje szczególnie występ reprezentantki WKS Śląsk Wrocław Julii Piotrowskiej, która ustanowiła nowy rekord Polski.
Zawody Pucharu Świata w Strzelectwie Sportowym rozegrały się w dniach 3-11 maja w stolicy Azerbejdżanu. Jedno z najważniejszych wydarzeń w strzeleckim świecie przyciągnęło łącznie 699 najlepszych sportowców z 84 krajów.
Polska delegacja, licząca dwanaście osób, spisała się bardzo dobrze. Wysoki poziom zaprezentowała jak zawsze zawodniczka WKS Śląsk Wrocław Julia Piotrowska.
W konkurencji karabin pneumatyczny 60 strzałów reprezentantka Kaman Sport Group zajęła 22. miejsce z wynikiem 629,7 punktów. W rywalizacji w karabinie dowolnym w pierwszym starcie Piotrowska została wystawiona jako RPO (Ranking Points Only). To wówczas ustanowiła nowy rekord Polski i uplasowała się na pierwszym miejscu w kwalifikacjach z wynikiem 595 pkt, jednak RPO nie może brać udziału w finale. W kolejnym starcie w kwalifikacjach w karabinie dowolnym podopieczna KSG “Olympic Dreams” uzyskała 583 punkty.
W Baku strzelnica jest wymagająca, można się spodziewać, że będzie bardzo wietrznie i czasem zimno, dlatego jest to idealne miejsce, żeby sprawdzić swoje możliwości i nauczyć się strzelać w ciężkich warunkach oraz w sytuacji, kiedy jesteśmy świadomi, że konkurujemy z najlepszymi zawodnikami na świecie - skomentowała Julia Piotrowska.
Zawody były częścią Olimpijskiego Systemu Kwalifikacji, oferującego sportowcom szansę na zdobycie punktów do Rankingu Kwalifikacyjnego Igrzysk. Wrocławska zawodniczka nie musiała jednak martwić się o rankingową pozycję, ponieważ przepustkę na igrzyska olimpijskie w Paryżu wywalczyła już w październiku 2022 roku podczas Mistrzostw Świata w Kairze.
Wszystkie finały były transmitowane na żywo, a nagrania z wydarzeń są dostępne na kanałach Międzynarodowej Federacji Sportów Strzeleckich (ISSF) na YouTube i Facebooku.
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.