Rodzaje butów sportowych i jak się w nich odnaleźć
Czasy, w których jedna para butów sportowych służyła na wszystkie mniej wyjściowe okazje, dawno minęły. Teraz w sklepach sportowych półki z obuwiem uginają się, bo niemal każda dyscyplina ma swój konkretny rodzaj. Buty do biegania, fitnessu, na górskie wyprawy czy do chodzenia na co dzień w sportowym stylu – wszystkie zasadniczo różnią się od siebie, ale łączy je to, że każdy z nich znajduje się w GO Sport!
Ale dlaczego w zasadzie jest tak duży wybór obuwia sportowego? Czy nie wystarczy jedna, wygodna i przewiewna para, w której będzie można i biegać, i tańczyć, i grać w piłkę? Otóż nie – w zależności od rodzaju ruchu, w różnym stopniu obciążane są stopy, a to one odpowiadają za utrzymanie ciała w pionie oraz amortyzację wstrząsów, dla których utrudnieniem jest praca na różnych płaszczyznach, w różnym tempie i na różnych typach podłoża. Oczywiście nie oznacza to, że do wszystkich typów zajęć fitness konieczne są inne rodzaje butów, ale już buty do biegania powinny różnić się od tych zakładanych na siłownię.
Właśnie w trakcie biegania, stopy potrzebują szczególnej amortyzacji i wsparcia. Wyliczono, że na dystansie 1 km, stopy uderzają o podłoże ok. 1000 razy, a nacisk na tę część ciała wynosi niemal trzy razy tyle, ile waga biegającego. Kluczowe jest więc, aby odpowiednio wesprzeć stopę i wybrać buty wyposażone w technologie amortyzujące. Będą one różne, w zależności od masy ciała biegacza, rodzaju stopy (pronująca/supinująca/neutralna), nawierzchni, na jakiej zamierza się biegać, oraz doświadczenia i dystansów, jakie planuje się przemierzać.
Przy zakupie butów do fitnessu też są pewne rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim – znowu – amortyzacja. Mogą ją zapewnić zwykłe sznurówki, które dopasują buta do stopy i utrzymają ją w miejscu. Ważna jest też antypoślizgowa powłoka, która uchroni przed tak często przydarzającymi się na salach treningowych poślizgnięciami.
Jeszcze innymi czynnikami powinni się kierować miłośnicy leśnych czy górskich wędrówek. Ci powinni zwracać uwagę na grubość oraz elastyczność podeszwy. Kluczowa jest również cholewka, która powinna być na tyle wysoka, by stabilizować stopę oraz chronić staw skokowy przed urazami. Bardzo ważne jest również to, by buty te były wykonane z nieprzemakalnego materiału, a także zapewniały przewiewność.
Poza wspomnianymi kryteriami, przy wyborze nie można zapomnieć o własnym guście! Buty muszą pasować do dyscypliny i rodzaju stopy, ale też do stylu trenującego, dzięki czemu można zyskać dodatkową motywację do ćwiczeń. Wiedzą o tym producenci sportowego asortymentu, którzy niezawodność i funkcjonalność łączą ze stylowym sznytem, oferując produkty, z których łatwo skomponować estetyczny, sportowy look! To idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy również poza treningami preferują wygodę i prostotę. Bo dostępne dzisiaj ubrania do ćwiczeń wpisują się w minimalistyczny trend i chodzenie w nich po mieście, od dawna nie jest żadną modową wpadką. Podobnie jest w przypadku butów – te dedykowane konkretnym dyscyplinom lepiej zachować na czas treningów, jednak istnieje całe mnóstwo ich lifestyle’owych odpowiedników, które idealnie połączą się nawet z eleganckimi ubraniami!
Wszystkie rodzaje butów sportowych – zarówno te przypisane do poszczególnych rodzajów aktywności, jak i przeznaczone do użytku codziennego, można znaleźć w GO Sport, gdzie trwa obecnie wyprzedaż! Z promocji można skorzystać robiąc zakupy w sklepach stacjonarnych sieci sportowej lub zamawiając produkty online, za pośrednictwem strony www.go-sport.pl.

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa

Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.