Spotkania z cyklu Premiera online w tym tygodniu
W tym tygodniu w ramach cyklu Premiera online odbędą się trzy spotkania. Kasia i Jacek Sienkiewiczowie opowiedzą o okolicznościowym albumie „Kwiat Jabłoni i goście: Wolne serca”, upamiętniającym wybuch Powstania Warszawskiego. Natomiast o literackich premierach Justyna Dżbik-Kluge porozmawia z Michałem Witkowskim i Witoldem Juraszem.
Interaktywne transmisje odbywają się na stronie Facebook.com/Empikcom. W trakcie wydarzeń możliwe jest zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Wszystkie spotkania tłumaczone są na język migowy. Organizatorzy zachęcają również widzów do nagrywania pytań do gości Premier online lub oryginalnych pozdrowień w formie krótkich materiałów wideo. Należy je przesłać na adres premiera@empik.com. Wybrane filmy zostaną wyemitowane podczas spotkania, a ich autorzy otrzymają nagrody.
Partnerem cyklu Premiera online jest mBank.
Kwiat Jabłoni – wtorek, 26 lipca, godz. 18:00
Uroczystym obchodom 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego towarzyszyć będzie premiera okolicznościowego albumu „Kwiat Jabłoni i goście: Wolne serca”. Artyści opowiedzą o tym wyjątkowym wydawnictwie podczas spotkania z cyklu Premiera online. Rozmowę z poprowadzi Agnieszka Szydłowska.
Płyta „Kwiat Jabłoni i goście: Wolne serca” powstała we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego i zawiera 10 coverów. Kwiat Jabłoni, czyli Kasia Sienkiewicz i Jacek Sienkiewicz, wraz z wyjątkowymi gośćmi odświeżyli największe polskie przeboje z ostatnich dekad. Łączy je jedno przesłanie: miłość do wolności. Utwory, które trafiły na album, ukształtowały kilka pokoleń Polaków.
Zespół zaprosił do współpracy nad płytą wspaniałych artystów: Natalię Kukulską, sanah, Kasię Lins, Natalię Grosiak, Jucho, Miuosha, Igo i Kubę Kawalca. Krążek powstał z potrzeby serca:
– Chcieliśmy stworzyć wraz z innymi muzykami album przypominający o tym, że wolność jest piękną wartością, która stanowi warunek szczęśliwego i godnego życia wszystkich ludzi – komentują artyści.
Warto dodać, że w poligrafii albumu został użyty font „Cyrulik”, zaprojektowany przez Warszawskie Kroje. Inspiracją do jego powstania był krój „Cyklop”, używany w przedwojennej gazecie „Cyrulik Warszawski”.
Album „Kwiat Jabłoni i goście: Wolne serca” ukazał się nakładem Muzeum Powstania Warszawskiego i wytwórni Agora Muzyka. Na spotkanie z zespołem zaprasza Empik wraz z Agora S.A. oraz Going.
Michał Witkowski – środa, 27 lipca, godz. 18:00
Michał Witkowski – laureat Paszportu „Polityki” i Nagrody Literackiej Gdynia, nominowany do Nagrody „Nike”, autor głośnego „Lubiewa”, tłumaczony na 30 języków – powraca z najmroczniejszą jak dotąd powieścią „Tango. Czarny kryminał retro” (Wydawnictwo Znak Literanova). Z tej okazji pisarz zagości w studiu Empiku. Rozmowę z cyklu Premiera online poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge.
Ile jeszcze kobiet przypłaci życiem tango z pięknym żigolo? Koniec lat dwudziestych, krajobraz po uczcie. Nadchodzi wielki kryzys. Starszy aspirant Adolf Piątek rozpoczyna śledztwo w sprawie okrutnego zabójstwa tenora z miejscowej operetki. Sprawa jest głośna w radio i gazetach, bo artysta właśnie miał zaśpiewać jedną z głównych ról w hucznie reklamowanej premierze „Księżniczki czardasza”. Do mediów nie wycieka jednak niepokojąca informacja, że w marynarce ofiary znaleziono tytuł tanga Gdzie twoje serce?, a w jego ciele brakowało tego organu.
Pierwszym podejrzanym jest kochanek śpiewaka, pracujący jako żigolo na miejscowym dancingu, gdzie co noc uwodzi w tangu bogate kobiety. Każda, z którą zatańczy, ginie bez śladu. Na dodatek, w mieszkaniu denata, Piątek odnajduje ślady mogące powiązać tenora z serią okrutnych morderstw sprzed lat, tzw. sprawą Kucharza.
Witold Jurasz – czwartek, 28 lipca, godz. 18:00
Witold Jurasz, autor popularnego podcastu Raport międzynarodowy, widział Rosję z bliska – był dyplomatą w polskiej ambasadzie w Moskwie. Swoje refleksje zawarł w książce „Demony Rosji” (Wydawnictwo Czerwone i Czarne). Jej wydaniu towarzyszyć będzie spotkanie z cyklu Premiera online, które poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge.
W swojej książce Jurasz przeplata opisy polityki Władimira Putina z opowieściami z codziennego życia w Rosji. Pokazuje, że prezydent nie jest twórcą zła, które widzimy, oglądając relacje i czytając reportaże na temat rosyjskich zbrodni popełnianych na Ukrainie. Zło w Rosji – i niestety również w jej mieszkańcach – było bowiem jedynie uśpione i wystarczyło niewiele, by na nowo zatriumfowało.
– Lata mojej pracy w Moskwie przypadły na swego rodzaju szczyt putinizmu. Moskwa niczym Nowy Jork nigdy nie spała, za to cały czas się bawiła. Ulice były pełne luksusowych samochodów. Tylko gdzieś w tle, gdzieś w cieniu, czaiło się coś złowrogiego. Czasami – jak w czasie wojny w Gruzji – to coś wychodziło na powierzchnię po to, by się następnie szybko schować, choć w tle cały czas pozostawało – wspomina autor.

„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty

O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?

Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Anna Dec: Klimat się zmienia i w tym roku wybitnie to widać. Musimy być przygotowani na różne warunki pogodowe na wakacjach
Pogodynka przyznaje, że tegoroczne lato jest wyjątkowo kapryśne. Prognozy wskazują, że w najbliższych tygodniach upały będą się przeplatać z chłodem, burzami i obfitymi opadami deszczu. Taka zmienna pogoda nie powinna nas jednak całkowicie zniechęcać do aktywności na świeżym powietrzu. Zdaniem Anny Dec trzeba korzystać z uroków lata i niezależnie od tego, czy świeci słońce, czy też pada, tak organizować czas wolny, by nie siedzieć w domu.
Problemy społeczne
Stres w życiu zawodowym może działać destrukcyjnie. O profilaktykę muszą zadbać zarówno pracownicy, jak i pracodawcy

Co czwarty Polak doświadcza w pracy wysokiego lub bardzo wysokiego stresu, a trzech na czterech pracowników znajduje się w stresowej sytuacji zawodowej przynajmniej raz w tygodniu – wynika z badań Instytutu Psychologii Stresu. Najwyższy poziom częstego stresu dotyczy kobiet i pracowników powyżej 55. roku życia. To grupy najbardziej narażone na poczucie przeciążenia obowiązkami zawodowymi, co odbija się na ich zdrowiu fizycznym i psychicznym, a w kontekście społecznym niesie ze sobą poważne skutki ekonomiczne. W Unii Europejskiej stres zabija rocznie nawet 10 tys. osób.
Gwiazdy
Maciej Dowbor: Ostatnio kupiłem zdalnie sterowane motorówki dla córki. Ten wspólnie spędzony czas pozwala oderwać dzieci od smartfonów

Zdaniem prezentera nawet niepozorny gadżet może pomóc w budowaniu relacji ze swoimi pociechami i tworzeniu pięknych wspomnień. On sam przekonał się o tym, kiedy jego siedmioletnia córka chętnie zaczęła się bawić małymi, zdalnie sterowanymi motorówkami. Teraz kolekcja systematycznie się powiększa, a w zabawie bierze udział cała rodzina.