Komunikaty PR

„STOP SAMOBÓJSTWOM - ŻYCIE MA SENS” IV edycja Kampanii Społecznej Terapia to NIE

2023-09-05  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Weronika Madejska
Triple PR

Jaktorowska 5
01-202 Warszawa
weronika.madejska|triplepr.pl| |weronika.madejska|triplepr.pl
534 931 911
triplepr.pl

Co 40 sekund ktoś na świecie próbuje odebrać sobie życie, a liczba prób samobójczych podejmowanych przez nastolatków wzrosła od wybuchu pandemii o 150% – wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia i Komendy Głównej Policji. W odpowiedzi na zatrważające statystyki Fundacja „Terapia to NIE wstyd” po raz czwarty organizuje bezpłatną pomoc psychologiczną na ulicach wielu miast. Wyróżnikiem kampanii jest Terapiobus – mobilny gabinet terapeutyczny. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem "STOP SAMOBÓJSTWOM - życie ma SENS". Akcja będzie miała miejsce 10 września, w Światowy Dzień Przeciwdziałania Samobójstwom, jednocześnie w 10 miastach, a łącznie we wrześniu w 20 miastach Polski. Wydarzenie objęte zostało patronatem honorowym Ministerstwa Zdrowia oraz Prezydenta Miasta Warszawy.

Każdego roku ponad 10 tys. osób w Polsce próbuje odebrać sobie życie. Na skutek próby samobójczej w 2022 r. zmarło 5 108 osób - oznacza to, że codziennie blisko 15 osób popełnia samobójstwo. Szczególnie alarmujący jest gwałtowny wzrost statystyk pośród młodzieży. Najwięcej, ponad 2 tys., prób samobójczych odnotowano w grupie wiekowej 13-18 lat. To o ponad 40% więcej niż w roku 2021 r. i aż 150% więcej niż w 2020 r. W ubiegłym roku aż 150 z nich zakończyło się zgonem. Eksperci przekonują, że samobójstwa to dramat zarówno jednostek, jak i całego społeczeństwa. Fundacja „Terapia to NIE wstyd” za cel stawia sobie destygmatyzację pomocy psychologicznej i już po raz czwarty wychodzi na ulice aby udzielać bezpłatnego wsparcia.

Wspólna sprawa

Chroniczny stres, lęk, samotność, poczucie zagubienia, trudności w komunikacji z otoczeniem to tylko kilka z czynników prowadzących do tłumienia emocji i wycofania z życia społecznego. Choć próby samobójcze podejmują osoby bez względu na wiek, miejsce zamieszkania czy sytuację ekonomiczną, w ostatnich latach obserwowaliśmy wzrost czynników ryzyka mogących przyczynić się do targnięcia się na własne życie. Szczególne piętno odcisnęła izolacja w konsekwencji pandemii. Do trudnych doświadczeń dołączył także m.in. wybuch wojny w Ukrainie i spowodowana nią niepewność ekonomiczna. Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia przekonują, że samobójstwa to dramat nie tylko jednostek i ich bliskich, ale całego społeczeństwa. Dlatego tak ważna jest profilaktyka – na poziomie indywidualnym: umiejętność rozpoznawania emocji i proszenia o pomoc, a na poziomie społecznym: świadomość obecności problemu, uważność na drugiego człowieka i akceptacja.

Samobójstwom można zapobiec

Choć z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z pomocy psychologicznej, w wielu środowiskach zdrowie psychiczne wciąż stanowi temat tabu. Choroby psychiczne powodują lęk społeczny, kojarzone są z osobami odmiennymi i żyjącymi na marginesie. W rzeczywistości osobą w kryzysie może być każdy – koleżanka z pracy, ekspedientka w sklepie, partner albo własne dziecko. Zapobieganie samobójstwom wymaga opracowania strategii opartej na rzetelnych danych i współpracy wielu sektorów. Najważniejszym elementem profilaktyki jest jednak wczesna diagnoza. 

Priorytetem naszej działalności jest umożliwienie wczesnej diagnozy. Szczególnie ważne jest dla nas aby pomoc docelowo docierała do miejsc, w których dostęp do specjalistów jest ograniczony lub wręcz niemożliwy. Chcemy, aby w przyszłości nasze Terapiobusy zwiększyły świadomość jak ważna jest profilaktyka zdrowia psychicznego, a tym samym zmniejszyły statystyki samobójstw tak jak Mammobusy przyczyniły się do zwiększenia świadomości w zakresie profilaktyki raka piersi – mówi Anna Węgrzyn, Prezes Fundacji Terapia to NIE wstyd.

Terapiobusem przez Polskę 

Kampania społeczna “Terapia to NIE wstyd”, odbywa się od 2020 r. niezmiennie 10 września, czyli w Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom.  Obecność Terapiobusa w przestrzeni publicznej stanowi pierwszy krok do oswojenia tematu i zmiany postrzegania terapii. Każdego roku do akcji przyłącza się coraz więcej miast. W tegorocznej edycji z bezpłatnej porady psychologicznej można skorzystać nie tylko w Warszawie, Gdańsku, czy Poznaniu, ale także m.in. Bolesławcu, Rybniku, Świeciu, Puławach, Drawsku Pomorskim, czy Wejherowie. Bezpłatna pomoc psychologiczna będzie udzielana we współpracy z Pilotażem Centrów Zdrowia Psychicznego i zaprzyjaźnionymi gabinetami terapeutycznymi w Terapiobusach lub specjalnie przygotowanych namiotach. Rolą osób udzielających wsparcia jest psychoedukacja i wskazanie właściwej drogi pomocy oraz interwencji kryzysowej.  

Chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona potrzebujących. Nasza akcja pokazuje jak wielkie jest zainteresowanie bezpłatną pomocą psychologiczną. Dotychczas udało nam się zrealizować trzy edycje kampanii, szereg działań psychoedukacyjnych i udzielić ponad 1000 bezpłatnych konsultacji na ulicach. Jesteśmy przekonani, że zdrowie psychiczne wykracza poza interes jednostki i tylko razem jesteśmy w stanie zadbać o jego jakość puentuje Anna Węgrzyn, Prezes Fundacji Terapia to NIE wstyd.

Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem "STOP SAMOBÓJSTWOM - życie ma SENS". Największe wydarzenie odbędzie się na Placu Defilad w Warszawie. Odwiedzający będą mieli okazję nie tylko skorzystać z konsultacji w Terapiobusach, ale także wziąć udział w panelach dyskusyjnych czy odwiedzić strefy psychoedukacji tworzone przez m.in. eFkropka, Wydawnictwo Wrażliwe oraz fundacje: Jest Sens, Terapeutyczną, Kasi Dulnik , Edukacji Społecznej, Wypłyń na Głębię, Twój detoks. Wydarzenie objęte zostało patronatem honorowym Ministerstwa Zdrowia, Prezydenta miasta stołecznego Warszawa, Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego oraz Życie Warte Jest Rozmowy. Działania fundacji wspiera ponadto m.in. InPost, Radio Kolor, Zrzutka oraz komunikacja miejska w 15 miastach Polski aby wspólnie dotrzeć do jak najszerszego grona osób potrzebujących.

W tym roku po raz pierwszy na ulice wyjdą również wolontariusze, którzy za pomocą „e-puszki” będą kwestować na bezpłatną pomoc psychologiczną. Osoby zainteresowane przekazaniem datku, po zbliżeniu telefonu do QR kodu, będą miały możliwość wyboru kwoty do wpłaty i przyczynienia się do wspólnego szerzenia bezpłatnego wsparcia.

Już dzisiaj działania fundacji można wesprzeć pod adresem: zrzutka.pl/terapiatoniewstyd

 

Więcej informacji na stronie: 

Terapia to nie wstyd – Kampania społeczna

 

O fundacji:

Misją fundacji „Terapia to NIE wstyd” jest zmiana przekonań dotyczących korzystania z pomocy psychologa i psychoterapeuty. Poprzez edukację oraz realne wsparcie chce przyczynić się do zmniejszenia statystyk samobójstw. Kampania społeczna “Terapia to nie wstyd” to pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Jej znakiem rozpoznawczym jest Terapiobus, czyli mobilny gabinet terapeutyczny. Odbywa się od 2020, dokładnie 10 września, czyli w Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. 

 

KONTAKT DLA MEDIÓW:

Triple PR

Weronika Madejska

Tel: +48 517 257 582

E-mail: weronika.madejska@triplepr.pl

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Triple PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie 4DCenter - Centrum diagnostyczne nowego pokolenia Biuro prasowe
2024-08-02 | 01:00

4DCenter - Centrum diagnostyczne nowego pokolenia

Według badań ARC Rynek, we współpracy z ERHO Hestia, niemal połowa polskiego społeczeństwa korzysta z prywatnej służby zdrowia. Tylko co czwarty Polak (24 proc.) dobrze ocenia
Zdrowie Wirusowe zapalenie wątroby – jak się przed nim chronić?
2024-08-01 | 13:27

Wirusowe zapalenie wątroby – jak się przed nim chronić?

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) stanowi jedno z najpoważniejszych zagrożeń zdrowotnych współczesnego świata. W wyniku zakażeń wirusami hepatotropowymi każdego roku miliony
Zdrowie Wymiana doświadczeń i dobrej energii, czyli Zjazd Różowych Patroli
2024-08-01 | 13:00

Wymiana doświadczeń i dobrej energii, czyli Zjazd Różowych Patroli

Ambasadorki profilaktyki działające jako lokalne oddziały Różowych Patroli zjechały się z całej Polski w konkretnym celu – wymiany doświadczeń i wzajemnego inspirowania się

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Zdrowie

Nauka

Zła dieta może powodować obniżenie nastroju i zdolności poznawczych. Naukowcy potwierdzają związek żywienia z neurochemią

Jedzenie niezdrowej żywności może prowadzić do zmian w mózgu, związanych z depresją i zaburzeniami lękowymi. Obniżeniu mogą też ulec zdolności poznawcze. Do takich wniosków doszli naukowcy z Wielkiej Brytanii, obserwując skany mózgów pacjentów z różnymi nawykami żywieniowymi. Uwidocznione zostały zmiany w neuroprzekaźnikach i objętości istoty szarej u osób, które mają złą dietę, w porównaniu z tymi, które stosują dietę śródziemnomorską. Badacze wciąż poszukują potwierdzenia mechanizmów, które sprawiają, że jedzenie ma taki wpływ na kondycję ośrodkowego układu nerwowego. Jedna z koncepcji zakłada powiązanie ich z nieprawidłowościami w mikrobiocie jelitowej.

Handel

Z programów lojalnościowych w sklepach korzysta 85 proc. Polaków. Ważne są dla nich promocje, personalizowane oferty i zbieranie punktów na nagrody

Przy wyborze sklepu stacjonarnego Polacy zwracają uwagę na dogodną lokalizację, duży wybór produktów i atrakcyjne ceny. Istotne są dla nich również programy lojalnościowe, z których korzysta już 85 proc. konsumentów, a 40 proc. decyduje się na zakupy właśnie ze względu na oferowane w nim rabaty – wynika z badania SW Research na zlecenie sieci Carrefour. Przyszłością rozwoju takich programów są spersonalizowane oferty, które pomagają klientom oszczędzać pieniądze na produktach kupowanych przez nich najczęściej. W taką stronę swoją platformę rozwija również Carrefour. Ostatnio sieć połączyła siły z programem Payback, przez co zasięg programu lojalnościowego zwiększył się do 10 mln klientów.