Komunikaty PR

3 urodziny Projektu Sekson

2022-05-11  |  09:50
Biuro prasowe
Kontakt
Paulina Liberadzka
Fundacja Avalon

Domaniewska 50a
02-672 Warszawa
pr|fundacjaavalon.pl| |pr|fundacjaavalon.pl
534452357
https://www.fundacjaavalon.pl/

Sekson to edukacyjny projekt Fundacji Avalon, poświęcony seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnością ruchową, prowadzony od 2019 roku. Misją Projektu jest edukacja, przeciwdziałanie dyskryminacji, wykluczeniu i stereotypom, działanie na rzecz zmiany społecznego postrzegania niepełnosprawności w kontekście nawiązywania relacji intymnych, zakładania rodziny, posiadania oraz wychowywania dzieci. Ponadto Projekt działa na rzecz aktywizacji osób niepełnosprawnych i ich funkcjonowania we wskazanym zakresie. Działania Projektu dążą do tego, aby postulat „seksualność jest częścią nas wszystkich – niezależnie od płci i stopnia sprawności” stał się rzeczywistością. W tym roku Projekt Sekson obchodzi swoje trzecie urodziny. To doskonała okazja, aby podsumować jego dotychczasowe działania.
 

Badania społeczne

W styczniu 2020 r. dom badawczy SW RESARCH na zlecenie Fundacji Avalon przeprowadził szerokie badania jakościowe i ilościowe “Seksualność i rodzicielstwo osób z niepełnosprawnością ruchową”, w których wzięło udział ponad 800 respondentów. Badania stały się punktem wyjścia dla działań Projektu. Poruszone zostały wątki dotyczące m.in. niepełnosprawności, seksualności, związków i rodzicielstwa, a także dostępu do usług medycznych i społecznego postrzegania niepełnosprawności. W badanej grupie znalazły się nie tylko osoby niepełnosprawne, ale też osoby z ich bezpośredniego otoczenia: rodzice, partnerki, partnerzy, a także specjaliści z dziedziny ginekologii i fizjoterapii. Badania potwierdziły znaczenie barier i ograniczeń z jakimi spotykają się na co dzień osoby z niepełnosprawnościami. Pokazały jak silne jest wciąż stereotypowe myślenie o osobach z niepełnosprawnościami w kontekście życia intymnego i rodzinnego, również w ich najbliższym otoczeniu.  Raporty z badań dostępne są na stronie internetowej Projektu Sekson.

Konferencja Sekson

Najważniejszym przedsięwzięciem Projektu jest coroczna Konferencja Sekson, realizowana od 2020 roku jako wydarzenie ogólnopolskie i bezpłatne. Konferencja stanowi forum wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie niepełnosprawności, seksualności i rodzicielstwa dla osób z niepełnosprawnościami i specjalistów. Edukacja i wspomniana wymiana doświadczeń stanowią siłę do zmiany rzeczywistości oraz budowania świata równości, samodzielności i niezależności osób z niepełnosprawnościami. Jest to największe wydarzenie zrzeszające środowiska niepełnosprawnych oraz specjalistów z takich dziedzin jak: seksuologia, ginekologia, urologia, psychologia oraz działacze na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Każda z edycji odbywała się w formule hybrydowej.

“Już dziś zapraszamy na IV Ogólnopolską Konferencję Sekson. W tym roku tematem przewodnim będzie ciało i cielesność w ujęciu interdyscyplinarnym – w perspektywach: seksuologicznej, medycznej, psychologicznej, a przede wszystkim edukacyjnej. Organizując takie spotkanie mamy świadomość, że nie boimy się zadawać trudnych pytań i edukować w tematach które inni pomijają. Wiemy, że dzięki naszym działaniom udaje nam się zmieniać społeczne postrzeganie osób z niepełnosprawnościami i edukować w tak ważnych tematach.” -  Żaneta Krysiak, kierowniczka projektu Sekson.

IV Konferencja Sekson odbędzie się w październiku, a już teraz trwa nabór na prelegentów. By wziąć udział w konkursie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, w którym m.in. trzeba zawrzeć propozycję tytułu wystąpienia i jego krótki opis. Termin zgłoszeń upływa 20 czerwca.

Spośród nadesłanych zgłoszeń przedstawiciele Fundacji Avalon i Zespołu Eksperckiego Projektu Sekson wybiorą trzy zwycięskie zgłoszenia, których autorzy będą mieli możliwość wystąpienia na Konferencji.

Mapa Dostępności 

W odpowiedzi na wnioski płynące z badań i sygnały odbierane od podopiecznych powstała Mapa Dostępności Fundacji Avalon, która od ponad dwóch lat jest stale poszerzana o nowe placówki medyczne. Mapa jest ogólnopolską wyszukiwarką dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych gabinetów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także specjalistów z zakresu ginekologii, fizjoterapii, seksuologii, andrologii, urologii, fizjoterapii. Można ją znaleźć pod adresem mapadostepnosci.pl. Każdy może zgłosić polecaną, dostosowaną placówkę lub lekarza bądź specjalistę z doświadczeniem w pracy z osobami z niepełnosprawnościami poprzez dedykowany formularz.

Sukces kampanii społecznej “Pełnosprawni w miłości”

Pod koniec 2021 roku, Fundacja Avalon wystartowała z ogólnopolską kampanią społeczną, dofinansowaną ze środków PFRON, pod nośnym tytułem „Pełnosprawni w miłości”. Kampania osiągnęła ogromny sukces medialny. Profesjonalna realizacja, dobór materiałów promocyjnych, ale też ogromne zainteresowanie mediów tematem kampanii i zaangażowanie twórców internetowych w działania wokół “Pełnosprawnych w miłości” umożliwiły dotarcie do ponad 22 milionów odbiorców. W kampanii wystąpiły trzy osoby o różnych rodzajach niepełnosprawności w różnych sytuacjach życiowych - Artur Wachowicz, Anna Klecha oraz Sylwia Gajewska. Pokazane historie udowadniają, że niepełnosprawność nie musi stanowić bariery w miłości, nawiązywaniu relacji, budowaniu związków i zakładaniu rodziny. 

Pozostałe działania projektu Sekson

Projekt Sekson stale się rozwija i tworzy nowe inicjatywy. Od marca 2022 roku do stycznia 2023, co dwa miesiące, odbywają się pokazy filmowe z cyklu “MOVIE-MY NA GŁOS” połączone z dyskusją wokół tematu rodzicielstwa i seksualności osób z niepełnosprawnościami. Raz do roku z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Seksu Projekt organizuje Tydzień Seksualności. W ramach akcji organizowane są wydarzenia online, warsztaty, spotkania, wokół tematów związanych z seksualnością i niepełnosprawnością.

Na kanałach społecznościowych Projekt Sekson prowadzi cykle edukacyjne z Grupą PONTON i sklepem N69.pl. Infografiki można znaleźć na profilu Projektu Sekson na Instagramie.

Została również wydana publikacja edukacyjna o zdrowiu intymnym “Jak zadbać o swoje zdrowie intymne. Poradnik w 7 krokach”. We współpracy z Zespołem Eksperckim powstał poradnik dotyczący profilaktyki zdrowia intymnego dla osób z niepełnosprawnością ruchową, opracowany graficznie przez Julię Zakrocką. Poradnik dostępny jest także w wersji online do pobrania na stronie internetowej Projektu Sekson.

Więcej informacji o tych oraz innych działaniach znajduje się na stronie internetowej projektu, będącej również platformą edukacyjną: https://www.sekson.pl/

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Fundacja Avalon
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień? Biuro prasowe
2024-12-31 | 14:15

SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?

Większość z nas ma już określone plany na sylwestra, ale niektórzy, zastanawiają się dopiero w ostatniej chwili, jak spędzić ostatnią noc w roku. Wyjazd last minute w tym
Styl życia BRAK ZDJĘCIA
2024-12-30 | 09:00

MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia

Stres dotyka niemal każdego z nas. Aż 95% osób aktywnych zawodowo odczuwa napięcie w pracy. Taki sam odsetek Polaków twierdzi, że stresujące jest ich życie prywatne. Niemalże identyczna jest też częstotliwość stresu
Styl życia Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
2024-12-27 | 10:20

Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025

Każdego roku mierzymy się z coraz większymi zagrożeniami związanymi z degradacją środowiska. Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby oraz nadmierne zużycie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Ochrona środowiska

Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić

Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.

Muzyka

Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy

Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.