Komunikaty PR

DESA Paper Days – grafika artystyczna i prace na papierze wielkich mistrzów

2023-05-12  |  15:00
Biuro prasowe

DESA Paper Days – grafika artystyczna i prace na papierze w wykonaniu wielkich mistrzów.

DESA Paper Days to wyjątkowe wydarzenie, które pozwala odkryć wielką sztukę utrwaloną w niepozornym medium, jakim są grafika artystyczna i papier. Już 13 maja w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A eksperci opowiedzą o tajnikach prac na papierze. Przez cały miesiąc, w ramach cyklu 4 wystaw, będzie można oglądać prace wielkich mistrzów, wśród których znajdą się takie nazwiska jak Jerzy Nowosielski, Witkacy, Wojciech Fangor, Stanisław Wyspiański, Salvador Dali czy Zofia Stryjeńska. 

Prace na papierze i grafika artystyczna to dwie kategorie, które z każdym rokiem zyskują na popularności. Choć dotychczas ustępowały miejsca malarstwu, w ostatnich latach widać wokół tego rodzaju prac zdecydowanie większe zainteresowanie – nie tylko wielbicieli sztuki, ale też kolekcjonerów. Uwagę przyciągają przede wszystkim historię, jaka stoi za pracami tworzonymi na papierze. Często to właśnie one są punktem wyjścia do późniejszych wielkoformatowych obiektów i pozwalają dokładnie prześledzić proces twórczy artysty. Drugą istotną kwestią jest ich wartość – na polskim rynku kategorie te są wciąż niedoszacowane, przez co mają wysoki potencjał inwestycyjny. To atrakcyjne medium dla młodych entuzjastów sztuki, które pozwala rozpocząć tworzenie kolekcji bez wysokich nakładów inwestycyjnych. Nadchodząca pierwsza edycja DESA Paper Days to wydarzenie stworzone dla wszystkich, którzy chcą poznać dzieła wielkich mistrzów w mniej oczywistej odsłonie.

Sztuka współczesna 

Dwie z 4 wystaw w ramach DESA Paper Days poświęcone są współczesnym pracom na papierze oraz grafice artystycznej. Spośród wielu wybitnych obiektów na szczególną uwagę zasługuje unikatowe dzieło Władysława Strzemińskiego ,,Żniwiarki”. Praca pochodzi z jednego z ostatnich cyklów artysty i jest pełną ekspresji koncepcją związaną z realizacją socrealistycznych haseł, w tamtych czasach były z góry narzuconych przez władzę. Strzemiński chciał pokazać, że i w tym kierunku sztuki można stworzyć coś wartościowego, mimo systemowych ograniczeń.

Zaprezentowane na wystawie dzieło jest niezwykłym przykładem kunsztu mistrza, który stworzył własny styl rysowania. Często stosował w nim kalkę techniczną, papier pergaminowy (wykorzystywany przeważnie do pakowania artykułów spożywczych) lub papier woskowany. 

Nie sposób również przejść obojętnie obok pracy Wojciecha Fangora, która stanowi prawdziwą rzadkość na rynku sztuki. Nad cyklem dzieł z serii prac „Międzytwarzowych” artysta pracował jedynie przez dwa lata. Były one wynikiem osobistych doświadczeń, a także – są rzadko pojawiającym się rozważaniem artysty na temat relacji międzyludzkich. 

Warto wspomnieć, że lata 70. XX wieku były jednym z najważniejszych okresów w twórczości Fangora. W grudniu 1970 odbyła się indywidualna wystawa artysty w Guggenheim Museum w Nowym Jorku. Jak zauważali krytycy, architektura instytucji, ze swoją charakterystyczną rampą, stanowiła wprost wymarzone miejsce do ekspozycji dzieł autora. Był to również okres, gdy rozpoczął eksperymenty ze strukturami przestrzennymi. To również w tych latach stworzył zaprezentowaną kompozycję, która do dzisiaj stanowi niezwykle ważną część artystycznego oeuvre Fangora.

Oprócz wyżej wymienionych twórców, na wystawach koncentrujących się wokół grafiki artystycznej i prac na papierze we współczesnej sztuce, będzie można zobaczyć również aż pięć prac Jerzego Nowosielskiego – patrona roku 2023. Wśród nich znajdzie się ,,Projekt aranżacji wnętrza cerkwi” w Białym Borze. Ukończona już budowla zachwyciła swą oryginalnością. Świątynię docenili nie tylko architekci i krytycy sztuki, lecz także przedstawiciele kultury popularnej.

Przy tej okazji warto również zwrócić uwagę na dzieła Magdaleny Abakanowicz, która przede wszystkim kojarzona jest z realizacji rzeźbiarskich. Natomiast jej prace na papierze zasługują na szczególną uwagę, ponieważ to one pozwalały artystce na testowanie oraz eksperymentowanie z pomysłami rodzącymi się w wyobraźni twórczyni. Często ich powstanie poprzedzało kolejne etapy przestrzennych poszukiwań lub były bezpośrednim efektem doświadczeń rzeźbiarskich.
 

Warto zwrócić również uwagę na pracę Zbigniewa Libery „Lego. Obóz koncentracyjny, opakowanie 6772”. Prezentowany obiekt to jedno z siedmiu pudełek, do złudzenia imitujących zestawy klocków Lego. „Lego. Obóz koncentracyjny” uznawane jest za jedno z najważniejszych dzieł polskiej sztuki lat 90. i za najsłynniejsze dzieło artysty.

Sztuka dawna – Witkacy, Norwid, Łempicka, Wyspiański

Kolejne dwie wystawy poświęcone sztuce dawnej to unikatowy zbiór prac graficznych oraz prac na papierze takich artystów jak Witkacy, Norwid, Matejko, Stryjeńska czy Łempicka. Spośród wielu wybitnych dzieł zgromadzonych na czas DESA Paper Days warto zwrócić uwagę na rysunek autorstwa Cypriana Kamila Norwida „Mężczyzna z rapierem”, który niezwykle rzadko pojawia się na rynku aukcyjnym. Praca ta jest niezwykle ciekawa przede wszystkim dlatego, że reprezentuje plastyczną twórczość artysty, mimo że w świadomości społecznej Norwid najczęściej łączony jest ze spuścizną poetycką. To jednak rysunki, odzwierciedlające wartości, ludzkie doświadczenia i dylematy były głównym źródłem dochodu poety. 

Nieustannie zachwycającymi są również prace Witkacego. Tym razem na wystawie pojawią się cztery dzieła artysty, w tym „Portret Neny Stachurskiej” z 1930r. Bohaterką pastelowego rysunku jest Jadwiga Stachurska – młodziutka kochanka Witkacego, uważana przez samego artystę za jego najpiękniejszą modelkę, która w ciągu 7 lat została uwieczniona na ponad 70 portretach. W charakterystycznej dla malarza nomenklaturze podpisów na rysunku pojawiło się rzadko stosowane określenie „N.S.” umieszczone przy sygnaturze, co świadczy o obecności Neny przy portretowaniu. Dzieło to zdecydowanie należy do wyjątkowych. Nie tylko ze względu na niezaprzeczalne walory estetyczne, ale również na intymne, przepełnione ciepłem relacje, płynące z tej niezwykłej pracy. Ogromna liczba portretów Stachurskiej świadczy o niebywałym wręcz wpływie niebieskookiej modelki na twórczość portretową Witkacego.

Tamara Łempicka, ikona art déco oraz jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystek, zasłynęła przede wszystkim jako malarka portretów i aktów, które wprawdzie nie zawsze były dziełami monumentalnych rozmiarów, ale precyzja ich wykonania i gładkość ruchów pędzla umacniały widza w przekonaniu o obcowaniu z genialną portrecistką. Owa subtelność i niewidzialne pociągnięcia pędzla były zasługą nie tylko samego talentu i wyczucia stylu epoki, ale także misternego sposobu planowania oraz przygotowywania szkiców. Rysunkowe stadia, trwające zazwyczaj kilka miesięcy poprzedzały powstanie finalnego obrazu.Prezentowane studium do „La communiante” wykonane przy użyciu pasteli jest tego doskonałym przykładem. 

Przy okazji sztuki dawnej i prac na papierze nie sposób pominąć twórczość Stanisława Wyspiańskiego. Pokazywany na wystawie „Portret dziewczynki” z 1985 roku należy do zbioru mistrzowskich portretów dziecięcych artysty, stanowiących trzon podręcznikowego kanonu sztuki polskiej. Wyspiański w swoim dorobku bardzo dużo uwagi poświęcał dzieciom. Malował je w naturalnym środowisku, obserwując ich codzienne zachowania, reakcje. Portrety te nie były pozowane. Często bywały zapisem młodości, uchwytywały fenomen dojrzewania dziecka i przechodzenia w okres dorosłości. Przedstawiony tu „Portret dziewczynki” reprezentuje ten właśnie typ portretu, koncentrując w sobie zarówno cechy dzieciństwa, jak i dojrzałości.

Pracą z wystawy „Grafika artystyczna. Sztuka Dawna”, na który zdecydowanie warto zwrócić uwagę jest litografia autorstwa Zofii Stryjeńskiej „Dydek” z 1917 roku. Artystka zainspirowana słowiańskimi wierzeniami i kulturą stworzyła cykl „Bożki słowiańskie”. Wobec braku spisanej mitologii słowiańskiej, możliwość przedstawienia wyobrażeń mitycznych bóstw okazała się dla Stryjeńskiej niezwykle kreatywnym i wyzwalającym projektem artystycznym. Prace z cyklu odegrały ważną rolę w kontynuacji dzieła rozpoczętego przez Stanisława Wyspiańskiego, którego celem było ożywianie tradycji słowiańskich.  

Na wspomnianej wystawie pojawi się również wybitna praca Leona Wyczółkowskiego „Pejzaż z dębem i żubrami”, przedstawiająca krajobraz Białowieży. Do stworzenia litografii zainspirowała artystę znajomość z prof. Władysławem Szaferem, który w czasie powstawania pracy kierował dwiema ekspedycjami do Białowieży, mającymi za zadanie ratować́ ginące żubry oraz zaprojektować́ rezerwaty w Puszczy. 

Na ekspozycji można również podziwiać XVIII-wieczną wizję antyku, którą na swojej rycinie przedstawił wenecki architekt Giovanni Battista Piranesi. Praca „Fantazja architektoniczna” prezentuje wyobrażenia o tym, jak mogła wyglądać architektura starożytnej Italii. 

DESA Paper Days to wydarzenie, które oprócz prac wyżej wymienionych artystów zgromadzi dzieła największych ikon polskiej i światowej grafiki oraz szkicu. Cykl realizowanych w maju wystaw jest niesamowitą okazją do odkrycia ich twórczości. Dla wszystkich, którzy pragną zgłębić tajniki prac na papierze i grafiki artystycznej, DESA Unicum przygotowała serię spotkań z ekspertami – już 13 maja w siedzibie domu aukcyjnego przy ul. Pięknej 1A oprócz kuratorskiego oprowadzania po wystawie „Przez papier do grafiki" odwiedzający będą mogli dowiedzieć się jak dbać o prace na papierze, a także poznać sekrety firmy portretowej „S.I. Witkiewicz” prowadzonej przez Witkacego.

 

DESA Paper Days

  • 13 maja, godz. 12:00 – 15:00
  • godz. 12:00: "Przez papier do grafiki" - oprowadzanie po wystawie. Prowadzenie Wiktor Komorowski, Małgorzata Skwarek, Marek Wasilewicz (eksperci DESA Unicum)
  • godz. 13:00: "Jak dbać o prace na papierze?" - spotkanie z Magdaleną Szymańską, konserwatorką
  • godz. 14:00: "Klient musi być zadowolony. Nieporozumienia wykluczone" - dr Anna Żakiewicz opowie o kuchni firmy portretowej Witkacego

Harmonogram wystaw i aukcji:

DESA Paper Days:

Sztuka Współczesna. Prace na papierze.

  • Wystawa: 28 kwietnia – 9 maja
  • Aukcja: 9 maja, godz. 19:00
  • Koordynatorka aukcji: Agata Matusielańska

Grafika Artystyczna. Sztuka współczesna.

  • Wystawa: 9 maja – 16 maja 
  • Aukcja: 16 maja, godz. 19:00
  • Koordynator aukcji: Wiktor Komorowski

Grafika Artystyczna. Sztuka dawna.

  • Wystawa: 9 maja – 17 maja 
  • Aukcja: 17 maja, godz. 19:00
  • Koordynator aukcji: Marek Wasilewicz

Sztuka Dawna. Prace na papierze.

  • Wystawa: 10 maja - 18 maja
  • Aukcja: 18 maja, godz. 19:00
  • Koordynatorka aukcji: Małgorzata Skwarek

 

* * *

 

O DESA Unicum

DESA Unicum, znacząca część historii polskiego rynku sztuki, to dziś 8 dom aukcyjny w Europie wg prestiżowego rankingu Artnet i największy dom aukcyjny w CEE. W ciągu ostatnich lat osiągnął spektakularne wyniki finansowe i zbudował zespół specjalistów, co pozwoliło na realizację największych i najbardziej wymagających aukcji w tej części Europy. Zatrudniając najlepszych ekspertów, od historyków sztuki, rzeczoznawców, doradców klientów, konserwatorów, koordynatorów ekspozycji na aukcjonerach kończąc, realizuje ponad 200 aukcji w roku i swoją misję: budowanie i rozwijanie rynku sztuki. Odbywa się to m.in. poprzez tworzenie pionierskich dla polskiego rynku projektów aukcyjnych, organizowaniu ambitnych ekspozycji poszukiwanych dzieł sztuki i obiektów kolekcjonerskich, pozyskiwania dzieł sztuki uznawanych przez lata za zaginione lub niedostępne dla szerokiego odbiorcy oraz aukcje charytatywne. 

Nowoczesna siedziba przy ul. Pięknej to nie tylko otwarta na co dzień galeria i dom aukcyjny, ale też prężnie działające zaplecze logistyczne i realizacyjne, dzięki któremu DESA Unicum jest dziś na celowniku tysięcy kolekcjonerów z Polski i Europy oraz ważnym centrum edukującym i kształtującym kolejne ich pokolenia.

 

Eksperci od rynku sztuki

DESA Unicum tworzą eksperci, którzy jako jedyni w Polsce mają unikalną wiedzę na temat funkcjonowania rodzimego rynku sztuki. Na co dzień zajmują się pozyskiwaniem i sprzedażą dzieł sztuki i obiektów kolekcjonerskich, wyceniają je, badają ich autentyczność i proweniencję. To oni kształtują ten rynek, współpracując z kolekcjonerami i doradzając im w kluczowych decyzjach transakcyjnych. To ambitni ludzie z wizją, którzy wykorzystują swoją ekspercką wiedzę i wieloletnie doświadczenie, aby przygotowywać projekty aukcyjne trafiające w potrzeby odbiorców. To oni odpowiadają za selekcje dzieł sztuki, które trafiają na aukcje i wpływają de facto na kształt polskiego rynku sztuki.

Kontakt dla mediów: 

Samanta Wojtysiak, +48 503 769 097, samanta.wojtysiak@big-picture.pl  

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Polski fotograf u ministra w Ghanie! Biuro prasowe
2024-06-28 | 10:00

Polski fotograf u ministra w Ghanie!

Polski fotograf u ministra w Ghanie!   Wojciech Zaremba dokumentuje życie w Ghanie. Jego zdjęcia były wielokrotnie prezentowane na wystawach w Polsce. Pasją naszego rodaka
Styl życia Trendy wśród pokolenia Silver – 57% seniorów chce korzystać z mikromobilności
2024-06-27 | 19:10

Trendy wśród pokolenia Silver – 57% seniorów chce korzystać z mikromobilności

Starzenie się społeczeństw jest zjawiskiem globalnym, jednak dzisiejsze pokolenie Silver, znacząco różni się od niegdysiejszych seniorów. Osoby starsze coraz częściej są
Styl życia Festiwal Folkowe Inspiracje w Manufakturze
2024-06-27 | 11:00

Festiwal Folkowe Inspiracje w Manufakturze

Międzynarodowy Festiwal Twórczości” Młodych „Folkowe Inspiracje” to wydarzenie, które na stałe wpisało się nie tylko w kulturalny kalendarz Łodzi, ale także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Aleksandra Popławska: Tantiemy z internetu to są zarobki za naszą pracę i nam się należą. W Europie wszyscy powinniśmy działać na podobnych prawach

W piątek zakończyła się batalia środowiska filmowego o tantiemy z platform streamingowych. Dzięki nowym przepisom twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów słownych i słowno-muzycznych będą uzyskiwać stosowne wynagrodzenie za udostępnianie ich dzieł w sieci. Za nowelą głosowało 417 posłów, 18 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Aktorzy mogą więc wreszcie odetchnąć z ulgą. Aleksandra Popławska i Krzysztof Dracz są jednak rozgoryczeni tym, że tak długo musieli czekać na takie rozwiązanie. Stosowne rozporządzenie powinno wejść w życie już trzy lata temu.

Ochrona środowiska

Nowe obowiązki przedsiębiorców dotyczące jednorazowych opakowań z plastiku. Takie regulacje zyskują duże poparcie społeczne

1 lipca wchodzą w życie nowe obowiązki dotyczące gospodarowania odpadami opakowaniowymi. Przedsiębiorcy w gastronomii będą musieli oferować klientom alternatywne dla plastikowych opakowania wielorazowego użytku na żywność i napoje. Obowiązkiem staje się także stosowanie zakrętek i wieczek przymocowanych do butelek i kartoników, by ten cenny surowiec trafiał również do przetworzenia. Nowe wymogi to kolejne etapy wdrażania dyrektywy plastikowej, której celem jest ograniczenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych zalegających na wysypiskach śmieci. W planach są kolejne regulacje, które mają sprawić, że opakowania staną się bardziej przyjazne dla środowiska. Globalne badania wskazują, że takie przepisy cieszą się dużym poparciem w społeczeństwach.

Konsument

Nawyki żywieniowe z dzieciństwa przekładają się na ryzyko otyłości w dorosłym życiu. Naukowcy zbadali wpływ podawanych dzieciom napojów

Dbanie o odpowiednią dietę w pierwszych latach dziecka ma duże znaczenie dla ograniczenia ryzyka otyłości w jego dorosłym życiu. Naukowcy ze Szkoły Psychologii Uniwersytetu Swansea badali to na przykładzie napojów spożywanych przez dzieci. Przyglądali się przez ponad dwie dekady 1,4 tys. dorastających dzieci i doszli do wniosków, że spożywanie napojów słodzonych cukrem w pierwszych latach wpływa na tworzenie złych nawyków dietetycznych, a co się z tym wiąże – zwiększa ryzyko otyłości, nawet po wielu latach.