Komunikaty PR

Kolory a nastrój – jak ocieplić jesienią wystrój domu?

2022-10-28  |  16:44
Biuro prasowe

Dlaczego niektórzy uwielbiają wszechobecną biel w domu, a inni nie mogą jej znieść? Czerwony kolor ścian w kuchni – hit czy kit? Jak zmienić odbiór kolorystyczny wnętrza, aby poprawić sobie samopoczucie bez konieczności robienia czasochłonnego i kosztownego remontu?

Na początek ciekawostka – postrzeganie barw to tak naprawdę… tylko wrażenie. Oko odbiera konkretne fale elektromagnetyczne, a mózg rozpoznaje je jako poszczególne kolory. To jednak nie koniec – sposób postrzegania przez człowieka barw zależy również od jego indywidualnych biologicznych możliwości, jak też od rodzaju oświetlenia, właściwości powierzchni, a nawet rodzaju tła. Jak dobierać kolory, aby poprawiały nam nastrój?

Ciepłe a zimne barwy – co je odróżnia?

Ciepłe odcienie optycznie zmniejszają przestrzeń, dając wrażenie przybliżenia – daje to iluzję większej przytulności. Im bardziej nasycone kolory, tym efekt jest silniejszy. W przypadku niedużych pomieszczeń owa przytulność może być jednak postrzegana też jako „ciasne, zagracone wnętrze, pełne zbędnych przedmiotów”. Zimne kolory przeciwnie – zapewniają efekt „oddalenia”, a zatem czynią pokój bardziej przestronnym. Kolejna rzecz – błędem jest uznawanie automatycznie takich barw jak żółcie, pomarańcze i czerwienie za ciepłe kolory, a błękity i zielenie za zimne. Każda z barw może mieć zimne i ciepłe tony, także sam wybór koloru nie przesądza z góry o jego efekcie.

Dla kogo biały salon, a dla kogo czerwona kuchnia?

Swego czasu w sklepach wnętrzarskich rządziła biel. Kolor ten ma swoje niepodwarzalne zalety – potrafi optycznie powiększyć każde pomieszczenie, dodając mu przestronności. Jednocześnie jest to barwa, która potrafi łagodzić stres, więc w takiej białej przestrzeni dobrze się odpoczywa. Nie każdemu jednak salon pełen bieli przypadnie do gustu – nadmiar tego koloru może tworzyć wrażenie pustki, czyniąc dane wnętrze zimnym i niezbyt przytulnym.

A co z bardziej oryginalnymi kolorami np. czerwienią? Wiele zależy od wybranego odcienia, ale na pewno nie sprawdzą się w mieszkaniu choleryka – nadmiar czerwonych akceptów może powodować nadmierne pobudzenie, a nawet agresję. Osobom o łagodniejszym usposobieniu czerwień może odpowiadać. Przykładowo barwa ta może pomagać w leczeniu chorobliwego zmęczenia, przyśpieszać pracę mózgu i serca, a w przypadku wyboru takich akcentów w jadalni… nawet pobudzać apetyt!

Kolorowe detale, które odmienią przestrzeń

Jak zmienić kolorystykę wnętrza, gdy nie można pozwolić sobie na remont, przemalowanie ścian i wymianę mebli? Postawić na mocne akcenty np. nowe zasłony, okrycia na sofę, poduszki czy ustawione w widocznym punkcie pokoju urządzenia o określonych intensywnych barwach. Takie detale połączone ze zmianą oświetlenia na bardziej ciepłe lub zimne światło stwarza gigantyczną różnicę.

Żółte poduszki i okrycia na kanapę uczynią pokój bardziej pogodnym. Żółte odcienie sprzyjają koncentracji  i pobudzają do działania. Pomarańczowe i czerwone dodatki w jadalni w postaci bibelotów czy sztucznych kwiatów mogą pobudzać apetyt – warto wiedzieć, gdy mamy w domu niejadka. Z kolei ekskluzywności wnętrzu salonu mogą dodać odpowiednie odcienie brązu, który jest jedną z najcieplejszych barw, kojarzącą się z ziemią i naturalnością. Świetnym wyborem może być dobór takich dodatków jak np. bezprzewodowy głośnik Soul Fresh ‘n Rebel Brave Bronze w unikalnym brązowym odcieniu z nutą złota.

Pomysłów na przearanżowanie pomieszczeń są tysiące. W mieszkaniu lub domu, w którym spędzamy codziennie od kilku do kilkunastu godzin, zwłaszcza jesienią i zimą, warto przemyśleć wpływ kolorów na nastrój i samopoczucie domowników. Stworzenie gustownego, ale przede wszystkim harmonijnego i przyjaznego wnętrza to cel zdecydowanie wart zachodu. Bliscy szybko poczują różnicę!

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia „Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję Biuro prasowe
2025-04-22 | 13:00

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Z okazji Dnia Ziemi marka SodaStream przypomina, że zmiana może zacząć się od jednej decyzji – i jednej butelki wielorazowej. Nowa kampania „Zamień jednorazowe butelki na
Styl życia Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
2025-02-27 | 15:00

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Lagardère Travel Retail w Polsce rozpoczyna ekspansję sieci Costa Coffee w nowym modelu biznesowym. Pierwsza kawiarnia działająca na zasadach franczyzy została uruchomiona
Styl życia Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
2025-02-19 | 13:30

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Pokolenie Z wkroczyło na rynek pracy, wnosząc na niego świeżą energię, pomysły i… oczekiwania. A te determinują podejście pracodawców do szeroko pojętego zarządzania

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Muzyka

Farmacja

Właściciele psów i kotów szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Nie decydują się jednak na profilaktyczne szczepienia

Eksperci ostrzegają, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowej pod względem liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a mimo to poziom zaszczepienia przeciwko tej chorobie pozostaje dramatycznie niski. Tymczasem zmiany klimatyczne, coraz wyższe temperatury, migracje kleszczy i zanik sezonowości ich aktywności powodują, że ryzyko zakażenia jest coraz większe – nie tylko w lesie, ale i w mieście, parku czy ogrodzie, a nawet w domu, szczególnie tam, gdzie mieszkają zwierzęta.

Dom i ogród

Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą

Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.