Komunikaty PR

W zdrowym ciele (nie)zdrowy duch. Jak sport zawodowy ograć z głową?

2022-10-10  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Maria Poławska
Agencja Face It

ul. Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
m.polawska|agencjafaceit.pl| |m.polawska|agencjafaceit.pl
+22 241 12 36
https://agencjafaceit.pl/

Październik to miesiąc, w którym obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W świecie sportu natomiast coraz częściej słyszy się o zmaganiach z depresją. Temat ten był do tej pory tabu, ale ostatnio wychodzi na światło dzienne i ujawnia wiele niewygodnych dla środowiska faktów – załamania nerwowe, depresje, zaburzenia odżywiania czy uzależnienia gwiazd sportu.

Narastająca presja na zdobywanie nowych „szczytów” i pobijanie własnych rekordów, a także spełnianie oczekiwań kibiców sprawiają, że sportowcy coraz częściej zmagają się z lękami, depresją i wypaleniem. Bojąc się uznania za „słabeuszy”, wolą tłumić w sobie emocje, zamiast otwarcie mówić o problemach, z którymi się mierzą. Obalmy wreszcie mit, że sportowcy poradzą sobie ze wszystkim…

Sport zawodowy to środowisko wywierające ogromną presję. W związku z tym regularnie docierają do nas informacje, że znany sportowiec przyznaje się do depresji i innych problemów. Niestety pojawiają się i takie historie, jak ta z Rumunii – Florin Zalomir, mistrz świata w szermierce, popełnił kilka dni temu samobójstwo… Media donosiły, że cierpiał na depresję. Chorobę, która – jak widać – może być śmiertelna. A szacuje się przecież, że do 2030 roku stanie się najczęściej diagnozowaną chorobą na świecie. To między innymi dlatego tak ważna jest profilaktyka i trening mentalny we współczesnym społeczeństwie. Także w świecie sportu – tłumaczy Jakub B. Bączek, trener mentalny Mistrzów Świata i olimpijczyków oraz prelegent kongresu „Graj z Głową”.

Jak widać trudności dotykają również byłych sportowców. Przyzwyczajenie się do nowej rzeczywistości, wolnej od codziennych treningów, zawodów, presji i bycia w centrum uwagi, może okazać się bardzo trudne. Obawy przed byciem zapomnianym i brak wyznaczonego celu do osiągnięcia mogą wywołać załamanie nerwowe, lęk i depresję. Znalezienie zainteresowań innych niż sport pomaga natomiast w profilaktyce tych problemów. Warto także pamiętać o konsultacjach ze specjalistami, zajmującymi się zagadnieniem zdrowia psychicznego.

Depresja dotyka nie tylko czynnych sportowców. Nie pomaga wcale również zakończenie kariery. Tylko dla części osób jest to wymarzony odpoczynek od rutyny. Dla wielu jednak oznacza to potrzebę uczenia się relacji rodzinnych na nowo, utratę środowiska koleżeńskiego, brak poczucia sensu, konieczność zajmowania się swoim praniem i gotowaniem, czyli poświęcanie czasu tej bardziej prozaicznej sferze życia oraz obniżenie poczucia własnej sprawczości czy najzwyczajniej w świecie – nudę! Te warunki niestety sprzyjają depresji. Zwłaszcza, że jednym z zapalników tej choroby jest strata (np. w postaci braku adrenaliny czy zainteresowania dziennikarzy) – dodaje Jakub B. Bączek.

W odpowiedzi na problemy, z którymi zmagają się byli i obecni sportowcy powstało specjalne wydarzenie współfinansowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Już 22 października na kongresie „Graj Z Głową” będzie można dowiedzieć się, jak wygląda walka z depresją i innymi zaburzeniami z perspektywy sportowców oraz specjalistów, a także znaleźć odpowiedź na pytanie, jak sobie z nimi radzić. To wyjątkowe wydarzenie przeznaczone jest nie tylko dla sportowców, ale również kibiców, którzy często sami mierzą się z problemami zdrowia psychicznego. Prelekcją zamykającą kongres będzie specjalne wystąpienie Jakuba B. Bączka.

Więcej informacji oraz bilety na wydarzenie można znaleźć na stronie: https://kongresgrajzglowa.pl/

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Agencja Face It
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Nowa przychodnia POZ w Gdańsku Biuro prasowe
2024-08-12 | 11:00

Nowa przychodnia POZ w Gdańsku

Mieszkańcy Trójmiasta mogą korzystać z bezpłatnej podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w gdańskiej placówce enel-med. W oddziale Grunwaldzka, w ramach Narodowego Funduszu
Zdrowie Nowa przychodnia POZ w Łodzi. Lekarz rodzinny i pediatra w enel-med
2024-08-12 | 10:35

Nowa przychodnia POZ w Łodzi. Lekarz rodzinny i pediatra w enel-med

Od 1 sierpnia br. mieszkańcy Łodzi mogą korzystać z bezpłatnej podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w łódzkiej placówce enel-med. W oddziale w Manufakturze, w ramach Narodowego
Zdrowie Mamo, tato - zapewnij dziecku lepsze widzenie, nie tylko na lato!
2024-08-07 | 17:00

Mamo, tato - zapewnij dziecku lepsze widzenie, nie tylko na lato!

Warszawa, 7 sierpnia 2024 r. Mamo, tato – zapewnij dziecku lepsze widzenie, nie tylko na lato! Blisko 62% dzieci z wadą wzroku w wieku 3 – 15 lat ma zdiagnozowaną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Podróże

Paulina Sykut-Jeżyna: Byłam już na Mazurach, a teraz lecę do Grecji. Wszędzie ceny wzrosły, ale przecież można wybierać różne miejsca i wedle uznania planować wydatki

Prezenterka podkreśla, że jej tegoroczne wakacje mają dwie odsłony. Cieszy się, że wraz z bliskimi udało jej się już spędzić trochę czasu na ukochanych Mazurach, a z kolei teraz udaje się do Grecji i ma nadzieję, że urlop upłynie jej pod znakiem odpoczynku, wyciszenia i ładowania akumulatorów. Paulina Sykut-Jeżyna dostrzega, że ceny wzrosły, ale podkreśla, że zawsze można wybrać takie miejsca na wakacyjny wypoczynek, gdzie ten wzrost nie będzie tak mocno odczuwalny.

Media

Agnieszka Hyży: Ja, Maciek Rock i Maciek Dowbor byliśmy taką świętą trójcą Polsatu. Ale my nie mamy tak mocnego miejsca i pomysłu na siebie w internecie jak Maciej Dowbor

Prezenterka żałuje, że Maciej Dowbor pożegnał się z Polsatem, ale szanuje jego decyzję i wierzy, że przed nim kolejne ciekawe wyzwania zawodowe. Agnieszka Hyży niezwykle miło wspomina czasy, kiedy mieli przyjemność ze sobą współpracować, i nie ukrywa, że wciąż sporo się od niego uczy, chociażby obserwując jego aktywność w mediach społecznościowych. Cieszy się także na każde spotkanie z nim.