Wystawa Grafiki Artystycznej
Unikatowa, ironiczna grafika Bolesława Cybisa, wyjątkowe ryciny Józefa Pankiewicza i czterobarwna litografia Leona Wyczółkowskiego. Od 26 lutego w DESA Unicum będzie można zobaczyć wystawę „Grafika Artystyczna. Sztuka Dawna.” Zaprezentowanych zostanie ponad 100 prac dawnych mistrzów. Wśród nich znaleźli się m.in. Józef Pankiewicz, Bolesław Cybis, Bolesław Dybczyński, Leon Wyczółkowski, Eugeniusz Zak i Mojżesz Kisling. Po wystawie wszystkie dzieła zostaną zlicytowane. Jest to wyjątkowa okazja do nabycia prac klasyków sztuki dawnej nawet za połowę standardowej wartości.
Prawdziwą rzadkość stanowi prezentowana na wystawie akwaforta Bolesława Cybisa. Artysta zasłynął przede wszystkim ze swoich dzieł malarskich i rzeźbiarskich. O jego twórczości graficznej natomiast wiadomo bardzo niewiele. Jak do tej pory na rynku sztuki poza litografiami z okresu amerykańskiego nie pojawiła się żadna praca graficzna. Unikatowe, minimalistyczne dzieło zatytułowane „Spowiedź” przedstawia groteskową scenę, utrzymaną w sennej atmosferze. Odważna stylistyka i ironiczny charakter kompozycji wskazują na związki artysty z awangardą. Choć dokładna data jej powstania pozostaje tajemnicą, technika, którą została wykonana, wskazuje na okolice 1923 roku. Właśnie wtedy Bolesław Cybis przebywał w Warszawie, gdzie miał dostęp do prasy akwafortowej. Ponadto w tym okresie rozpoczął naukę u Władysława Skoczylasa, legendy polskiej grafiki artystycznej.
Twórczość graficzna Józefa Pankiewicza należy do najważniejszych zjawisk europejskiego rytownictwa początku XX wieku. Choć kojarzony jest on przede wszystkim jako wybitny malarz, również jego grafikom poświęcono wiele wystaw i publikacji. W Polsce początków XX wieku twórczości graficznej nie uznawano za pełnowartościową dziedzinę sztuki. Inaczej było we Francji, którą artysta odwiedził po raz pierwszy w 1889 roku i z którą postanowił związać całe swoje życie. Pankiewicz w tece wydanej w 1905 roku, prezentowanej w DESA Unicum, zebrał ryciny, które tworzył przez ostatnich kilka lat. Artysta sięgnął po grafikę w czasie kiedy malarska formuła impresjonizmu okazała się ograniczać jego twórcze poszukiwania. Prezentowane prace przedstawiają różne miejsca w Europie, choć przede wszystkim ukochany Paryż. Wiele miejsc z akwafort można podziwiać dzisiaj, we właściwie niezmienionej postaci. Jedyne, co może uderzać to przedstawienie widoków w lustrzanych odbiciach. Artysta, żeby nie tracić bezpośredniości uzyskiwanej na karcie szkicownika, rytował na miedzianych płytkach. Ryciny z teki znalazły uznanie wśród współczesnych za niezwykłą umiejętność Pankiewicza pokazania znanych miejsc na nowo.
Marcowa aukcja grafiki dawnej jest różnorodna pod względem prezentowanych obiektów. Pojawi się na niej unikatowa czterobarwna litografia Leona Wyczółkowskiego „Wnętrze kościoła Mariackiego z ołtarzem Wita Stosza podczas nabożeństwa”. Prezentowane są również interesujące plakaty (Bogdan Bartłomiej Nowakowski i Henryk Uziembło), mapy (jedno z pierwszych kartograficznych przedstawień Cieśniny Magellana) czy grafika ludowa. 3 marca wszystkie prace zostaną zlicytowane.
Grafika Artystyczna. Sztuka Dawna: 26 lutego – 3 marca 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Grafika Artystyczna. Sztuka Dawna: 3 marca 2019, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
https://desa.pl/pl/aukcje/grafika-artystyczna-sztuka-dawna-upw2/

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Qczaj: Moja siostra przeszła załamanie psychiczne. Dźwigamy na swoich barkach bardzo dużo i czasami po prostu nie mamy już siły
Trener przeżył niedawno prawdziwe chwile grozy po tym, gdy jego siostra trafiła do szpitala. Mimo że jest już dorosła, to nadal czuje się za nią odpowiedzialny, tak samo jak wtedy, kiedy opiekował się nią po wyjeździe mamy do USA. Jednocześnie Qczaj apeluje do tych, którzy zmagają się z jakimś kryzysem psychicznym, by nie wstydzili się mówić o swoich problemach i mieli odwagę prosić o pomoc. Dzięki temu można zapobiec tragedii.
Konsument
Otyłość i niedożywienie u seniorów często idą w parze. Źródłem problemu często tańsza, wysokoprzetworzona żywność

Niemal 64 proc. osób między 65. a 74. rokiem życia ma nadmierną masę ciała. Co piąty senior cierpi z powodu niedożywienia. Szczególną sytuacją jest taka, w której osoba starsza jest otyła, ale jednocześnie niedożywiona jakościowo. U źródeł problemów żywieniowych leżą z jednej strony mechanizmy związane z fizjologią starzenia się oraz różne choroby towarzyszące, a z drugiej – czynniki ekonomiczne i psychologiczne, takie jak samotność czy brak wystarczających środków. Eksperci zwracają uwagę na to, że ważne jest edukowanie i aktywizowanie seniorów, ponieważ zarówno otyłość, jak i niedożywienie prowadzą do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Gwiazdy
Anna Powierza: Mimo wyniku wyborów prezydenckich z czasem będzie mniej podziałów w społeczeństwie. Chciałabym pierwszej damy, która stoi po stronie kobiet

Aktorka nie dziwi się, że wynik wyborów prezydenckich budzi tak ogromne emocje, bo przecież niemal równej połowie głosujących niezwykle trudno pogodzić się z tym, że nie wygrał właśnie ich faworyt. Eksperci zastanawiają się, jak będzie teraz wyglądał polityczny krajobraz, rządzący już podejmują pewne kroki, a Anna Powierza chce wierzyć, że nowy lokator Pałacu Prezydenckiego sprosta wyzwaniu i udowodni, że głos oddany na niego nie został zmarnowany. Na wysokości zadania powinna także stanąć jego żona.