Komunikaty PR

Nowość w Polsce: Prenatal testDNA analizuje wszystkie 23 pary chromosomów płodu

2024-03-11  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt
Tina Pysiewicz
TESTDNA Sp. z o.o.

ul.Bocheńskiego
40-859 Katowice
tina.pysiewicz|testdna.pl| |tina.pysiewicz|testdna.pl
533 474 054
www.testdna.pl

Nowość w Polsce: Prenatal testDNA nieinwazyjnie analizuje wszystkie 23 pary chromosomów płodu, wykrywając również mikrodelecje o wielkości 3 Mpz.

 

Prenatal testDNA z dużą dokładnością analizuje wszystkie 23 pary chromosomów dając wyniki zbliżone do analizy kariotypu płodu. Bada nie tylko powszechne trisomie (21. – zespół Downa, 18. – zespół Edwardsa, 13. – zespół Patau) i rzadkie (9., 16., 22), ale nawet małe zmiany strukturalne – mikrodelecje o wielkości 3- 7 Mpz. Należy do nieinwazyjnych badań prenatalnych i może być wykonywany po 10 tygodniu ciąży. W Polsce jest dostępny od 2024 roku. Analizy przeprowadzane są w Unii Europejskiej przez laboratorium, które potwierdziło skuteczność testu na grupie ponad 70 000 ciąż i wykonało ponad 300 000 NIPT (ang. Non Invasive Prenatal Testing).

Do badania pobierane jest 10 ml krwi z żyły odłokciowej matki, podobnie jak do zwykłych badań diagnostycznych np. morfologii krwi. Poprzez analizę krążącego pozakomórkowego DNA płodu obecnego w próbce krwi mamy Prenatal testDNA ocenia, czy występują nieprawidłowości genetyczne u nienarodzonego dziecka. Laboratorium stosuje do tego dokładną metodę NGS (ang. Next Generation Sequencing) i zaawansowane analizy bioinformatyczne. Dzięki temu badanie ma wysoką czułość (ponad 99%) i jednocześnie pobranie próbki jest nieinwazyjne i bezpieczne.

Prenatal testDNA jest wykonywany na oprogramowaniu, sprzęcie i odczynnikach CEIVD przez akredytowane laboratorium UNI EN ISO 15189:2013, numer akredytacji 0018M. Skuteczność testu została potwierdzona na ponad 70 000 ciążach i laboratorium wykonało już ponad 300 000 NIPT.

Co bada Prenatal testDNA?

Prenatal testDNA w swoim zakresie obejmuje analizę trisomii i monosomii wszystkich 23 par chromosomów (w tym trisomia 21., 18.,13., 9, 16, 22), dając w ten sposób wynik zbliżony do analizy kariotypu płodu przy użyciu inwazyjnych technik diagnostyki prenatalnej. Bada również zmiany w liczbie chromosomów płci (XY) oraz wszystkie delecje i duplikacje większe niż 7 Mpz. Umożliwia wykrycie wybranych małych zmian strukturalnych chromosomów płodu o wielkości 3-7 Mpz, które są na tyle niewidoczne, aby można je wykryć za pomocą standardowych metod badawczych, takich jak np. klasyczna analiza kariotypu. Mowa tu o submikroskopowych strukturalnych zmianach chromosomowych, takich jak niektóre powszechne zespoły mikrodelecji, w tym zespół DiGeorge (delecja 22q11.2). Mimo, że te zmiany są na tyle drobne, że trudno je zauważyć pod mikroskopem, mogą one mieć znaczący wpływ na rozwój i zdrowie dziecka.

Prenatal testDNA można rozszerzyć o badanie RhD, który poprzez analizę DNA płodu obecnego w próbce krwi przyszłej matki określa czynnik Rh(D) płodu. Dzięki temu daje możliwość zidentyfikowania ciąży zagrożonej chorobą hemolityczną płodu i noworodka, a tym samym ograniczyć stosowanie profilaktyki anty-D w przypadkach, gdy płód jest Rh(D) ujemny, podobnie jak matka. Na życzenie rodziców Prenatal testDNA informuje również o płci.

Wskazania do Prenatal testDNA – nieinwazyjnego testu prenatalnego

Niemal każda przyszła mama ma możliwość skorzystania z Prenatal testDNA, ale istnieje grupa ciężarnych, dla których test jest wyjątkowo zalecany. Do grupy tej należą kobiety:

  • po 35. roku życia, ze względu na większe ryzyko urodzenia dziecka z chorobą genetyczną;
  • z nieprawidłowym wynikiem innych badań w ciąży (testu PAPP-A, testu złożonego) wykryte nieprawidłowości mogące sugerować np. trisomię 21;
  • u których dzieci z poprzednich ciąż były obciążone wadami genetycznymi, lub u których w rodzinach wady genetyczne były obecne;
  • które mają przeciwskazania do inwazyjnej diagnostyki prenatalnej (np. przodujące łożysko, zakażenie wirusem HIV);
  • chcą sprawdzić zdrowie nienarodzonego dziecka w nieinwazyjny sposób.

Prenatal testDNA jest dostępny w całej Polsce w punktach pobrań Laboratorium testDNA oraz z pobraniem próbki w domu pacjentki. Nie wymaga skierowania i może go wykonać prawie każda kobieta w ciąży. Do przeciwwskazań zalicza obecność DNA guza we krwi matki, ciążę z 3 i więcej płodami, ciążę poniżej 10 tygodnia ciąży oraz zanikającego bliźniaka jeśli zatrzymanie rozwoju nastąpiło po 8 tygodniu ciąży lub minęło mniej niż 8 tygodni ciąży od zatrzymania do pobrania próbki.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
BRAK ZDJĘCIA
2024-04-10 | 10:00

Opieka paliatywna i hospicyjna – co zrobić, kiedy zdrowie się kończy?

7 kwietnia przypada Światowy Dzień Zdrowia – dla wielu z nas może to być okazja, by zastanowić się nie tylko nad tym, jak właściwie zadbać o zdrowie swoje i bliskich, ale także by oddać się głębszej refleksji, zdrowie nie jest
Zbadaj się nie odkładaj!” - akcja Fundacji Avalon o badaniach profilaktycznych
2024-04-04 | 13:00

Zbadaj się nie odkładaj!” - akcja Fundacji Avalon o badaniach profilaktycznych

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Avalon w ramach Projektu Sekson: „Seksualność i rodzicielstwo osób z niepełnosprawnością ruchową” wynika, że częstym
Nowość w Polsce: Prenatal testDNA analizuje wszystkie 23 pary chromosoów płodu
2024-03-11 | 13:00

Nowość w Polsce: Prenatal testDNA analizuje wszystkie 23 pary chromosoów płodu

Nowość w Polsce: Prenatal testDNA nieinwazyjnie analizuje wszystkie 23 pary chromosomów płodu, wykrywając również mikrodelecje o wielkości 3 Mpz. Prenatal testDNA z

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rodziny zastępcze w kryzysie z powodu braku odpowiedniego wsparcia państwa. Zespoły robocze pracują nad wypracowaniem nowych przepisów

Na koniec 2022 roku w pieczy zastępczej przebywało 72,8 tys. dzieci, przy czym nieco ponad 56 tys. w pieczy rodzinnej. Od 2020 roku wzrasta ogólna liczba wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych kosztem rodzin zastępczych, których jest coraz mniej. – Problemem jest niedofinansowanie całego systemu, brakuje też wsparcia i szkoleń dla rodziców – podkreśla Agnieszka Smarzyńska, prezeska Fundacji Happy Kids. Powołane niedawno przez resort polityki społecznej zespoły robocze mają wypracować nowe rozwiązania, które zapobiegną kryzysowi w pieczy zastępczej w Polsce.

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.