Newsy

Adam Małysz: Jestem spokojny i pełen optymizmu, że w tym roku w skokach narciarskich po raz kolejny będziemy walczyć o najwyższe podia

2018-11-23  |  06:16
Mówi:Adam Małysz, dyrektor koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej, Polski Związek Narciarski>Apoloniusz Tajner, prezes zarządu Polskiego Związku Narciarskiego
 • MP4
 • Adam Małysz i Apoloniusz Tajner wierzą, że Kamil Stoch powtórzy swój sukces sprzed roku i znów zwycięży w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Mocno kibicują też pozostałym zawodnikom, którzy mają potencjał, by dać z siebie wszystko i sięgnąć po dużo więcej. Ich zdaniem cała drużyna jest dobrze przygotowana zarówno pod kątem technicznym, jak i kondycyjnym. Kolejne zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich odbędą się już w najbliższy weekend w fińskiej Ruce. Tymczasem ostatnio w Wiśle niespodziewanym zwycięzcą konkursu został Rosjanin Jewgienij Klimow.

  Adam Małysz czuje satysfakcję z tego, że kolejny sezon Puchar Świata w skokach narciarskich został zainaugurowany w jego ukochanej Wiśle, a polscy skoczkowie tworzą zgrany team, który ma szanse walczyć o najwyższe trofea.

  – Cały czas marzyłem o tym, żeby po zakończeniu kariery mieć komu przekazać pałeczkę i żeby to ciągli dalej. Cieszę się, że to nie jest jeden zawodnik tak jak Kamil Stoch, ale mamy paru tych zawodników, a też mam głęboką nadzieję, że ta młodzież cały czas będzie dobijać i te skoki pociągną przez wiele lat – mówi agencji Newseria Adam Małysz, dyrektor koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej, Polski Związek Narciarski.

  Małysz przypomina, że miniony sezon Pucharu Świata był dla polskich skoczków bardzo udany. Kamil Stoch zdobył Kryształową Kulę, a pozostali Polacy zajęli dość wysokie miejsca w klasyfikacji generalnej – Dawid Kubacki był 9., Stefan Hula – 13., Piotr Żyła – 16., a Maciej Kot – 21. Na Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczang Polacy zdobyli brązowy medal w konkursie drużynowym, natomiast indywidualnie Kamil Stoch sięgnął po złoty medal na dużej skoczni. I choć to właśnie on jest liderem również i w tym sezonie, to zawsze trzeba się liczyć z tym, że jakiś inny zawodnik może mocno zaskoczyć.

  – Myślę, że jest paru takich zawodników, nie tylko naszych, lecz także ze świata, ale na pewno trzeba się dosyć mocno przyjrzeć, jeśli chodzi o Kubę Wolnego, o Piotrka Żyłę, który naprawdę na ostatnich treningach przysparzał nam wiele radości, bo skakał bardzo daleko. Jest Dawid Kubacki, który przez lato się zaczynał się rozkręcać, a koniec już był taki z przytupem, także jestem spokojny i pełen optymizmu, że w tym roku po raz kolejny będziemy walczyć o te najwyższe podia – mówi Adam Małysz.

  Małysz podkreśla, że głównym celem w tym sezonie jest przede wszystkim udany start w Mistrzostwach Świata.

  – Zawsze wybiera się tą najważniejszą imprezę, czyli w tym przypadku są to Mistrzostwa Świata. Ale na pewno ważny jest też Turniej Czterech Skoczni, konkursy u nas w kraju, więc te priorytety ustala się od razu w danym sezonie, co jest najmocniejsze, a później idzie już z górki, potem już zawodnik nie myśli. Jak zawodnik pojawia się na skoczni, na zawodach, nieważne czy to jest w Polsce, czy to jest za granicą, czy to są Mistrzostwa Świata czy Puchar Świata, zawsze stara się skoczyć jak najlepiej – tłumaczy Adam Małysz.

  Nasi zawodnicy są świetnie przygotowani do tego sezonu. Jest wśród nich bardzo dobra atmosfera, bardzo dobra motywacja, różne nowinki sprzętowe też zostały już wdrożone, przetestowane, więc to podnosi jeszcze motywację. Przygotowanie jest dobre, a sezon tak długi, że nie ma powodów do zaniepokojenia – mówi Apoloniusz Tajner, prezes zarządu Polskiego Związku Narciarskiego.

  W miniony weekend w Wiśle Biało-Czerwoni wygrali konkurs drużynowy, ale w indywidualnym nie stanęli na podium. Kamil Stoch był czwarty, a wygrał Rosjanin Jewgienij Klimow.

  Czytaj także

  Kalendarium

  Gwiazdy

  Gwiazdy

  Doda: Jesteśmy teraz cały czas w trasach koncertowych. W następnym roku będzie premiera mojej płyty

  Wokalistka podkreśla, że na razie mocno skupia się na działalności koncertowej. W jej grafiku są zarówno występy z zespołem Virgin, jak i z orkiestrą symfoniczną. Piosenkarka przygotowuje się również do wydania nowej płyty, która prawdopodobnie ukaże się w 2020 roku.

   

  Ochrona środowiska

  Nawet co druga żarówka LED nie spełnia wymogów. Dobrze dobrane oświetlenie pozwala zmniejszyć zużycie energii o kilkadziesiąt procent

  Blisko połowa lamp LED-owych wprowadzonych na rynek w Polsce nie spełnia wymagań podstawowych przepisów, np. deklarowanego strumienia światła – tak wynika z danych Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego Pol-lighting. Może to zniechęcać konsumentów do zakupu, mimo wielu korzyści z wymiany oświetlenia na LED-owe. Ma ono trzykrotnie większą trwałość niż tradycyjne źródła światła, a skumulowane oszczędności energii mogą sięgnąć kilkudziesięciu procent.

  Seriale

  Magdalena Modra-Krupska: Cieszę się, że gram z mężem w jednym serialu. Ale ostatnio zgłosiłam produkcji, że nie chce ze mną w domu ćwiczyć tekstów

  Magdalena Modra-Krupska tłumaczy, że choć dla każdego małżeństwa współpraca na gruncie zawodowym jest sporą próbą dla związku, to ona i jej mąż z dużą satysfakcją zaangażowali się w serial „Rodzinny interes”. Na początku myśleli, że ten wspólny projekt pozwoli im spędzać ze sobą jak najwięcej czasu. W praktyce nie zawsze to się udaje i często mijają się w pracy.