Newsy

Anna Korcz: Jestem kobietą niezależną. Nie wyobrażam sobie, żeby mężczyzna decydował o moim życiu

2018-06-28  |  06:22

Aktorka przyznaje, że bycie niezależną pod każdym względem to dla kobiety niesamowity komfort. Wspomina, że wychowywały ją niemal same kobiety. W rodzinie był tylko jeden mężczyzna – dziadek, żołnierz AK, który premiował samodzielne myślenie, nie zmuszał do realizowania cudzych wizji i nie oczekiwał niewolniczego przestrzegania norm oraz standardów. Dzięki niemu ukształtowała swój kręgosłup moralny i poczuła smak bycia sobą. Nie wyobraża sobie więc, by ktoś narzucał jej swoje zdanie i w jakiś sposób ograniczał jej działania.

Anna Korcz podkreśla, że jako zodiakalna lwica ma poczucie niezwykłej siły wewnętrznej i dużą potrzebę niezależności.

– Życie moje jest tak krótkie, jestem tak na chwilę na tej ziemi, że sobie nie wyobrażam, żeby ktoś zadecydował o moim być albo nie być. Mogę mówić już z pozycji kobiety dojrzałej, że rzeczywiście bycie niezależną pod każdym względem to fantastyczny komfort. Nie wyobrażam sobie, żeby to kiedykolwiek uległo zmianie – mówi agencji Newseria Anna Korcz, aktorka.

Aktorka ma zaufanie do swoich uczuć i przekonań, w związku z tym ma też odwagę bronienia ich i stawania w opozycji do poglądów innych ludzi. Czasami płaci za to wysoką cenę, ale taki jest po prostu styl jej życia.

– Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś decydował o moim życiu. O moim życiu może zadecydować wybuch, którego nie jestem w stanie skontrolować, bo mamy wojnę z terroryzmem, albo jakiś bandyta, który podniesie rękę na mnie, wypadek samolotowy czy coś w tym rodzaju, coś, na co ja nie mam absolutnie żadnego wpływu. Ale to, na co ja mam wpływ, to zależy wyłącznie ode mnie – mówi Anna Korcz.

Aktorka podkreśla, że teraz akceptuje i lubi siebie, bo wie, jak wiele jest warta. Jej zdaniem każda kobieta, niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajduje, powinna być silna, niezależna i nieprzeciętna.

– Pamiętam, że jako mała dziewczynka miałam bardzo niski poziom własnej wartości, ale odkąd mam dzieci, które nauczyły mnie kochać, to uważam, że cała moja siła i moc jest właśnie w tym. Teraz mam bardzo duże poczucie wartości za sprawą dzieci, które urodziłam. Nie muszę się bać porażek, ponieważ po pierwsze mam już ich mnóstwo za sobą, one dały mi olbrzymią siłę, po drugie – właściwie zawsze stanowiłam o sobie. Nie wyobrażam sobie, żeby mężczyzna decydował o moim życiu, żeby ktoś postawił mi ultimatum życiowe – mówi Anna Korcz.

Korcz uważa, że kobieta, która ma w sobie dużą potrzebę niezależności, często dusi się w relacji z mężczyzną. W dojrzałym związku partnerzy powinni więc jasno ustalić granice swojej wolności.

– Przypominam sobie sytuację, kiedy mój były mąż powiedział do mnie, żebym w zasadzie rzuciła studia, bo po co mi one są – nie postawił ultimatum, dał propozycję, bardzo fajną: zajmij się swoimi sprawami, bądź wolną kobietą, obywatelem świata, po co ci te studia? Powiem szczerze, że jak to usłyszałam, nie poczułam się obrażona, ale myślę sobie: jak to, nie mieć własnego zawodu? Być może dlatego, że wychowywały mnie kobiety, jestem z domu kobiet, mężczyzn było na lekarstwo, w zasadzie był tylko mój dziadunio, ukochany AK-owiec, który dał mi poczucie siły, kręgosłupa moralnego, władzy nad własnym ciałem i duszą – mówi Anna Korcz.

Gwiazda, wraz z Jowitą Budnik i Anną Dereszowską, wzięła udział w nowym projekcie Doroty Goldpoint „The Power of Inner Energy. Siła jest kobietą”, którego celem jest pokazanie piękna i wewnętrznej siły dojrzałych kobiet. Na potrzeby projektu powstała sesja zdjęciowa, do której gwiazdy pozowały w fantazyjnych strojach inspirowanych malarstwem. 

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”

Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.

Edukacja

Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce

Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.

Prawo

Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.