Newsy

Barbara Kurdej-Szatan: Po raz pierwszy zaprosiłam na święta całą rodzinę do siebie. To dla mnie wyzwanie

2017-12-19  |  06:13

Te święta dla Barbary Kurdej-Szatan będą nie lada sprawdzianem. Odwiedzą ją bowiem rodzice, teściowie oraz rodzeństwo jej i męża. W sumie przy stole zasiądzie 13 osób, a ona, jako pani domu, musi jak najlepiej zadbać o wyjątkową atmosferę. To będzie swoisty rewanż za czasy, kiedy spędzali ten czas w rodzinnych domach. Aktorka podkreśla, że nie lubi zostawiać niczego na ostatnią chwilę. Bożonarodzeniowe dekoracje są już gotowe, teraz tylko trzeba się zająć świątecznym menu.

Barbara Kurdej-Szatan w tym roku urządza Wigilię i święta w nowym domu, do którego wraz z mężem przeprowadzili się zaledwie kilka miesięcy temu. Aktorka jest podekscytowana, a jednocześnie nie ukrywa, że czuje nutkę niepewności i obawia się, czy wszystko wypadnie jak najlepiej, a goście wyjdą usatysfakcjonowani.

– Święta w tym roku spędzam u siebie w domu. Po raz pierwszy zaprosiłam całą rodzinę do siebie, także na pewno jest to dla mnie wyzwanie, bo co roku dzieliliśmy święta, byliśmy trochę u moich rodziców, trochę u teściów i wspaniale, że ze wszystkimi się widzieliśmy, ale jednak te kilometry były trochę uciążliwe. Teraz po raz pierwszy zapraszam do siebie – mówi agencji Newseria Barbara Kurdej-Szatan, aktorka i prezenterka.

Aktorka jest właśnie na etapie ustalania świątecznego menu. Już teraz zdradza, że na stole na pewno nie zabraknie tradycyjnych potraw, ale też znajdzie się coś specjalnego.

– Oczywiście mama i teściowa już zapowiedziały, że przywiozą pełno różnych potraw, więc pewnie niewiele mi zostanie. Śmiałam się już, że w takim razie zostały mi pierniczki do przygotowania, ale nie dam się, jeszcze je zaskoczę i zrobię coś sama – mówi Barbara Kurdej-Szatan.

Święta to także prezenty, które nabierają szczególnego znaczenia, gdy w rodzinie są małe dzieci, które z nieukrywaną radością siadają przy choince i rozpakowują upominki. Aktorka podkreśla, że jej sześcioletnia córeczka Hania w kwestii prezentów jest zdecydowana i z natłoku propozycji potrafi wybrać to, co ją najbardziej interesuje.

– Teraz wszystko reklamują w telewizji, przeróżne zabawki i moje dziecko, jak to dzieci, najpierw wszystko by chciała, ale na szczęście potrafi wybrać sobie jedną rzecz, już na mikołaja sobie wybrała i nie była zachłanna, żeby chcieć więcej – mówi Barbara Kurdej-Szatan.

Po świętach aktorkę również czeka sporo pracy. Będzie ona bowiem jedną z prowadzących Sylwestra Marzeń z Dwójką w Zakopanem. Na scenie wraz z mężem zaprezentuje również swoje możliwości wokalne.

Czytaj także

Transmisje online

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Jan Wieczorkowski: Ktoś, kto w internecie udostępnia pracę aktorów, zarabia na tym, a my nie. Tantiemy dla aktorów to kluczowa sprawa

Konkretne propozycje zmian w projekcie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przesłał do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Związek Artystów Scen Polskich. Aktorzy walczą nie tylko o tantiemy z internetu. Domagają się również takich zapisów w ustawie, które bezspornie zagwarantują im prawo do wynagrodzenia od platform cyfrowych i sieci kablowych. Zdaniem Jana Wieczorkowskiego kwestia tantiem dla aktorów wzorem innych państw powinna być już dawno uregulowana. Przedstawiciele platform streamingowych nie wykluczają natomiast, że tantiemy spowodują wzrost opłat dla użytkowników.

Edukacja

Szkoły potrzebują procedur związanych z próbami samobójczymi uczniów. Niezbędne są także szkolenia dla nauczycieli i rodziców

W zatrważającym tempie wzrasta liczba prób samobójczych osób do 18. roku życia. Mniej dynamicznie zmienia się liczba prób zakończonych śmiercią. Wskazuje to na coraz większe problemy psychologiczne i emocjonalne młodych ludzi. Niezbędne są szkolenia, które mają uczyć pedagogów i rodziców, jak rozpoznać kryzys emocjonalny u dzieci, jak pomóc dziecku z problemami i jak reagować w razie nastąpienia próby samobójczej. Skuteczne działanie wymaga współpracy rodziców i nauczycieli.

Transport

Niska dostępność małych i tanich samochodów elektrycznych blokuje rozwój rynku. W ciągu kilku lat mają się pojawić modele w przystępnej cenie

Tylko 17 proc. samochodów elektrycznych sprzedawanych w Europie to pojazdy kompaktowe z tańszego segmentu B – wynika z raportu organizacji Transport & Environment (T&E). W latach 2018–2023 w segmencie kompaktowym (A i B) wprowadzono jedynie 40 modeli w pełni elektrycznych w porównaniu do 66 modeli dużych i luksusowych (D i E). Koncentracja na dużych samochodach premium sprawia, że średnia cena aut elektrycznych jest wciąż wysoka, a producenci hamują w ten sposób masowe wejście pojazdów elektrycznych na rynek.