Newsy

Bez odpowiednio dobranego biustonosza sportowego piersi podczas ćwiczeń mogą ulec zniekształceniu

2014-01-22  |  06:30
Podczas intensywnych ćwiczeń sportowych piersi kobiety narażone są na silne wstrząsy. W związku z tym, że utrzymuje je tylko skóra oraz więzadła Coopera, bez specjalistycznej i dobrze dobranej bielizny mogą szybko się zniekształcić, a także powodować bóle głowy, pleców czy kręgosłupa. W Polsce ok. 90 proc. kobiet nosi źle dopasowaną bieliznę.

Zimą kobiety zaczynają intensywnie uprawiać sport, aby na wiosnę pochwalić się szczupłą sylwetką. Najczęściej uprawiają jogging, chodzą na fitness czy popularną ostatnio zumbę. Nie zdają sobie jednak sprawy, że podczas ćwiczeń ich biust narażony jest na różnego rodzaju wstrząsy, które mogą doprowadzić do zniekształceń piersi, a także bólów głowy, pleców czy kręgosłupa. Zapobiec temu może odpowiednio dopasowany biustonosz sportowy.

Zdaniem Izabeli Dudy, brafitterki z firmy Panache Sport, są cztery aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie tego rodzaju bielizny.

–  Pierwszym i najważniejszym elementem jest pas biustonosza. Musi być idealnie dopasowany. Nie może unosić się ku górze, ani być za ciasny. Dodatkowo tył biustonosza powinien być wypoziomowany na linii fiszbin, które znajdują się z przodu – mówi agencji Newseria Lifestyle Izabela Duda.

Istotnym elementem są miseczki, które powinny być idealnie dopasowane do biustu.

Musimy sprawdzić, czy cała pierś mieści się w miseczce bez kreowania efektów wybrzuszeń ponad górną krawędź miseczki lub pod pachą – wyjaśnia brafitterka.

Trzeba zwrócić uwagę także na dobrze dobraną fiszbinę.

Fiszbina powinna okalać całą pierś, bez zachodzenia na nią, bez wbijania się w nią ani w centralnej części biustonosza, ani pod pachą –  mówi Izabela Duda i dodaje, że biustonosze sportowe rzadko mają fiszbiny, ale zdarzają się takie staniki, w których są one zatopione w silikonie.

Bardzo ważne w doborze idealnego biustonosza sportowego są też ramiączka. Nie mogą być one zbyt krótkie ani zbyt długie.

Muszą być właściwie wyregulowane, aby dać optymalny poziom podtrzymania bez wbijania się w ramiona – tłumaczy  Izabela Duda. – Testem na sprawdzenie, czy mamy dobrze wyregulowane ramiączka, jest podniesienie ramiączka, które powinno się w teście podnieść na wysokość maksymalnie dwóch centymetrów.

Naukowcy udowodnili, że odpowiednia bielizna podczas ćwiczeń redukuje wstrząsy piersi nawet o 83 proc.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Festiwal Biegowy Tauron 2020

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Patronat Newserii

Media

Kinga Sawczuk: Kiedyś nie potrafiłam marzyć i miałam kompleksy. W szkole czasami słyszałam, że mi się nie uda i że wstawiam głupie filmiki

Influencerka poprzez swoją działalność w social mediach stara się zmotywować ludzi do spełniania marzeń. Tłumaczy, że jeszcze parę lat temu nie wierzyła w siebie i brakowało jej odwagi. Postanowiła jednak stawić czoła wewnętrznym słabościom i lękom. Decyzja okazała się słuszna. Obecnie obserwuje ją na Instagramie ponad milion osób. Kinga Sawczuk chce wykorzystać popularność jak najlepiej. Niedawno premierę miała jej książka pod tytułem „Kompleksiara. Jak zaistnieć w necie i być sobą?”.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Media

Mariusz Pudzianowski: Zawsze miałem do siebie dystans. Podchodzę do programu „Anything Goes. Ale Jazda!” na luzie i dobrze się bawię

Zawodnik MMA bierze udział w nowym programie telewizyjnym emitowanym na TVP2  „Anything Goes. Ale Jazda!”. Tłumaczy, że jego formuła jest bardzo specyficzna i dlatego z pewnością nie każdy dobrze się w niej odnajdzie. Gwiazdy mają za zadanie rozbawić publiczność oraz widzów przed telewizorami. W konsekwencji muszą wykazać się kreatywnością, ale także sporym poczuciem humoru. Strongman zaznacza, że na planie produkcji czuje się bardzo komfortowo, ponieważ do życia podchodzi z dystansem i nie boi się nowych wyzwań.

Gwiazdy

Agata Załęcka: Preferuję minimalistyczny tryb życia. Oduczyłam się zbieractwa. Gromadzić należy jedynie wspomnienia

Aktorka stara się dbać o środowisko naturalne. Zaznacza, że ekologia w jej życiu zajmuje bardzo ważne miejsce. Agata Załęcka nie kupuje niepotrzebnych rzeczy, ponieważ nie lubi otaczać się nadmiarem produktów. Gdy otoczenie urządzone jest w minimalistycznym stylu, znacznie łatwiej jest się jej odnaleźć oraz skupić na poszczególnych zajęciach. Przyznaje, że coraz częściej rezygnuje również z mięsa. Jadłospis artystki przepełniają głównie warzywa i owoce, które pozwalają jednocześnie zadbać o sylwetkę oraz generować mniej plastiku.