Newsy

Brak antyoksydantów w diecie przyspiesza proces starzenia. Skóra wytwarza mniej kolagenu i pojawiają się zmarszczki

2017-01-26  |  06:00

Nadmiar wolnych rodników, czyli szkodliwych produktów przemiany materii, skutkuje przyspieszeniem procesów starzenia i pogorszeniem stanu skóry. W efekcie wytwarza ona mniej kolagenu i pojawiają się zmarszczki. Silnego wsparciem w walce z wolnymi rodnikami są dla organizmu antyoksydanty. Bogata w nie dieta jest więc najlepszą dietą odmładzającą. Korzystny wpływ na wygląd ma również odpowiednia porcja relaksu i pozytywne myślenie.

Zarówno wolne rodniki, jak i antyoksydanty naturalnie występują w organizmie, ponieważ są niezbędne do prawidłowego przebiegu wielu procesów życiowych. Kiedy zachodzi między nimi równowaga, organizm działa prawidłowo. Gdy dojdzie do wzrostu produkcji wolnych rodników lub spadku aktywności antyoksydantów, występuje tzw. stres antyoksydacyjny. Narażone są na niego m.in. osoby, które żyją w ciągłym napięciu nerwowym, podejmują regularny, intensywny wysiłek fizyczny lub źle się odżywiają.

Stres oksydacyjny ma ogromne znaczenie dla wyglądu, dlatego że w momencie, kiedy wolne rodniki są już w nadmiarze i nie są niczym zneutralizowane, atakują kolagen i elastynę. W związku z tym silniej zaczyna działać na naszą skórę grawitacja – tracimy owal, dochodzą kolejne zmarszczki – mówi agencji Newseria Lifestyle Agnieszka Mielczarek, coach zdrowia i żywienia.

Ten niekorzystny proces można w ogromnej części odwrócić natychmiastową reakcją – odpowiednią dietą.

– W mojej książce „5 lat młodsza w 5 tygodni” mówię, że wystarczy 21 dni, żeby zmienić parametry krwi. To już jest taki czas, kiedy wygląd natychmiast odzwierciedla to, co jedliśmy przez ten czas. I kiedy widzimy ten stres oksydacyjny na naszej twarzy, to pamiętajmy, że on również działa na wszystkie organy. Jest dla nas ogromnie ważną wskazówką, jeśli źle wyglądamy, źle się czujemy, to natychmiast zmieniamy dietę – tłumaczy Agnieszka Mielczarek.

Najskuteczniejsza jest w tym przypadku tzw. dieta odmładzająca, czyli oparta na antyoksydantach. Nie tylko wpływa na kondycję skóry, poprawia wygląd i samopoczucie, lecz także zapobiega rozwojowi nowotworów i opóźnia proces starzenia całego organizmu. Przeciwutleniacze takie jak witamina C, A i E oraz karotenoidy i polifenole można czerpać przede wszystkim z pożywienia. Ich najlepszym źródłem są owoce, warzywa, przyprawy oraz orzechy i nasiona.

– Antyoksydanty to są takie substancje, które łączą się z wolnymi rodnikami i zapobiegają utlenianiu organizmu, czyli takiemu jakby rdzewieniu, moglibyśmy to porównać do jakichś procesów. Antyoksydanty na bieżąco niwelują potencjalny szkodliwy wpływ wolnych rodników. Dlatego cały organizm będzie odmłodzony i zdecydowanie polecam tę dietę wszystkim osobom, które borykają się chociażby z problemami zdrowotnymi – mówi Agnieszka Mielczarek.

Duży wpływ na wygląd ma również pozytywne myślenia i stan ducha. Smutek, stres i niepokój mają działanie destrukcyjne. Dlatego też niezależnie od sytuacji, trzeba znaleźć czas na uspokojenie myśli, relaks i zadbać dobre relacje z otoczeniem.

Zdaniem Agnieszki Mielczarek najlepszym sposobem na relaks i poprawę wyglądu jest aktywność fizyczna – pod warunkiem że sprawia nam przyjemność.

Jeżeli wiemy, że siłownia nie jest dla nas, to nie zmuszajmy się do chodzenia na siłownię. Wybierzmy coś, co będzie nam sprawiało radość, co podniesie nam poziom endorfin. Dla mnie na przykład najlepszym sposobem na relaks są długie spacery, ale są osoby, które muszą się wypocić, wybiegać – mówi Agnieszka Mielczarek.

Dobrymi technikami relaksacyjnymi są również joga, medytacja, poświecenie się swoim pasjom czy słuchanie muzyki. 

Wystarczy 20 minut skupienia się tylko na dźwiękach. To już ma ogromny wpływ na nasz mózg, nasz system nerwowy i tym samym na nasz wygląd – dodaje Agnieszka Mielczarek.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Dorośli nie umieją rozmawiać o dojrzewaniu ze swoimi dziećmi. Młodzi czerpią wiedzę głównie z internetu

Dojrzewanie i to, co w tym okresie dzieje się z ciałem i emocjami, to w wielu polskich domach wciąż temat tabu. Nawet jeśli rodzice i opiekunowie podejmują temat, to często się okazuje, że nie za bardzo wiedzą, jak mają o tym rozmawiać ze swoimi dziećmi. Młodzi najczęściej szukają odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości w internecie, jednak nie zawsze są to jakościowe treści, zgodne z aktualną wiedzą i pochodzące od wykwalifikowanych ekspertów. – Chcieliśmy stworzyć miejsce, gdzie znajdą bezpieczną wiedzę na temat wszystkiego, co się dzieje w ich ciele, głowie i duszy w tak ważnym momencie w ich życiu – mówi Olga Kwiecińska, założycielka i pomysłodawczyni Cześć Ciało.

Media

Robert El Gendy: Z Klaudią Carlos jesteśmy różni charakterologicznie, ale doskonale się uzupełniamy. Jak mam słabszy dzień, to ona przejmuje kontrolę nad rozmową lub odwrotnie

Nowi gospodarze TVP2 nie mogą się nachwalić zarówno atmosfery, jaka panuje w TVP, jak i siebie nawzajem. Robert El Gendy bardzo się cieszy z tego, że może prowadzić „Pytanie na śniadanie” z Klaudią Carlos i przekonuje, że ich duet ma duży potencjał. Na wizji doskonale się dogadują i uzupełniają, a poza kamerami  mają wiele wspólnych tematów do rozmów.

Prawo

Świadomość społeczna na temat ryzyka publikowania wizerunków dzieci w internecie nadal bardzo niska. UODO apeluje o ostrożność

Kilkaset milionów zdjęć codziennie jest publikowanych w internecie, wśród nich wiele z udziałem dzieci. Zdjęcia i wideo zamieszczają zarówno rodzice, jak i placówki oświatowe, do których dzieci uczęszczają. Materiały te, bez względu na to, z jaką intencją są publikowane, mogą trafić w niepowołane ręce i posłużyć do ataku hejterskiego na dzieci, kradzieży ich cyfrowej tożsamości, a nawet zostać wykorzystane przez osoby o skłonnościach pedofilskich. Podkreślają to eksperci UODO i Fundacji Orange w poradniku skierowanym do osób pracujących w placówkach i organizacjach działających na rzecz dzieci.