Newsy

Cezary Pazura: szanuję wybór córki związany z aktorstwem, ale przestrzegam ją przed tym, co ją czeka

2016-05-06  |  06:55

Aktor nie jest pewien, czy ponownie zdecydowałby się na karierę aktorską. Jego zdaniem obecnie, zwłaszcza w Polsce, panują dość trudne warunki dla osób początkujących w tym zawodzie. Wspiera jednak najstarszą córkę w jej decyzji, choć jednocześnie przestrzega przed trudnościami, jakie mogą ją czekać. Twierdzi też, że Anastazja da sobie radę, ma bowiem talent, a ten broni się sam.

Anastazja Pazura to córka aktora z pierwszego małżeństwa. Obecnie ma 25 lat. Studiowała architekturę w Londynie, pracuje także jako graficzka. Kilka lat temu zdecydowała się jednak rozpocząć studia aktorskie w Warszawskiej Szkole Filmowej. Ma już także za sobą debiut w tym zawodzie: w 2015 roku zagrała u boku ojca w serialu „Przypadki Cezarego P.”. Cezary Pazura twierdzi, że szanuje wybór córki, ale jednocześnie przestrzega ją przed trudnościami, jakie mogą ją czekać.

– Żyjemy w takich czasach, że każdy może o kimś powiedzieć, co chce, bez żadnych konsekwencji. Trzeba być bardzo twardym, bardzo mocnym psychicznie, żeby to wszystko wytrzymać – mówi Cezary Pazura agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Aktor twierdzi, że obecnie czasy są wyjątkowo trudne dla początkujących aktorów, zwłaszcza w Polsce. Przyznaje też, że nie wie, czy ponownie zdecydowałby się na karierę w tej branży, gdyby miał taki wybór.

– Witkacy już mówił w jednym ze swoich dzieł, garbaty geniusz pianistyczny mówił, że urodzić się garbatym w Polsce to jest straszny pech, ale urodzić się artystą w Polsce, to jest pech najwyższy. Nikt by swojemu dziecku pecha nie życzył – mówi Cezary Pazura.

Gwiazdor serialu „Powiedz tak!” nie zamierza jednak wpływać na zmianę decyzji córki. Uważa, że jako dorosła kobieta ma prawo samodzielnie wybierać swoją drogę życiową. On także jako młody chłopak sprzeciwił się planom matki odnośnie do swojej przyszłości.

– Mama chciała, żebym był lekarzem albo księdzem, bym leczył albo ciało, albo duszę. A ja sobie wybrałem aktorstwo, czyli błazenadę, jednak pewien rodzaj dystansu do świata – mówi Cezary Pazura.

Aktor nie wie, czy aktorstwo to dobry zawód. Gdy studiował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, śmiał się, słysząc, że jest na studiach wyższych. 

– Mówiłem: nie, jestem w zawodówce, mnie uczą zawodu. A to, czy będę miał wyższe wykształcenie, zależy od mojej pracowitości, od tego, czy chcę to wykształcenie zdobyć. To jest nauka zawodu, nic więcej – mówi Cezary Pazura.

Zdaniem aktora jego córka Anastazja ma talent aktorski. Nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, czy będzie jej łatwiej przebić się w show-biznesie dzięki znanemu nazwisku, czy wręcz przeciwnie.

– Uważam, że talent się obroni. Jeśli ma talent, to da sobie radę – mówi Cezary Pazura.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: W tym kraju aktorzy są na końcu przewodu pokarmowego. Nikt nas nie broni, nie mamy związków zawodowych jak w USA

Aktorka nie szczędzi gorzkich słów pod adresem środowiska polskich filmowców. Jest rozgoryczona tym, że w branży nie można na nikogo liczyć nawet wtedy, kiedy dochodzi do utraty pracy, mobbingu czy nadużyć finansowych. Artyści się nie wspierają, a rywalizacja o role i obawa przed konsekwencjami wyrażania krytyki wobec reżyserów czy producentów powodują, że atmosfera jest niezwykle napięta. Joanna Kurowska zwraca też uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy Zawiązku Artystów Scen Polskich. Jej zdaniem to sztuczny twór, który w rzeczywistości nie dba o aktorów, nie broni ich praw i interesów.

Prawo

Coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci. Statystyki mogłoby poprawić ograniczenie dostępu do żłobków i przedszkoli

W ciągu ostatnich kilku lat liczba uchyleń od szczepień obowiązkowych dzieci i młodzieży zwiększyła się prawie dwukrotnie – z 48,6 tys. w 2019 roku do 87,3 tys. w 2023 roku – wynika z danych NIZP PZH-PIB. W efekcie coraz więcej zapomnianych chorób powraca i rośnie liczba zachorowań m.in. na odrę czy krztusiec. Wraz rosnącym odsetkiem odmów powracają pomysły, by uzależnić od szczepień miejsce w żłobku czy przedszkolu, ale eksperci podkreślają, że potrzebna jest przede wszystkim edukacja rodziców.

Media

Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca

Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.