Newsy

Dobrze dobrany materac ma pozytywny wpływ na stan zdrowia

2014-09-17  |  06:30

Przy wyborze materaca trzeba brać pod uwagę wzrost, wagę i stan zdrowia. Tylko w ten sposób można sobie zapewnić komfort snu. Osoby, które mają dyskopatię, powinny spać na twardszych materacach, a te, które zmagają się z chorobami nowotworowymi – na miękkich.

Dobry materac to taki, w którym zachowane są prawidłowe krzywizny kręgosłupa. Gdy leżymy na plecach, musimy mieć odpowiednią przestrzeń między częścią lędźwiową kręgosłupa a materacem, czyli musi być zachowana fizjologiczna lordoza. Podczas leżenia na boku – nasz kręgosłup powinien układać się w jednej linii, czyli biodra nie powinny być niżej bądź wyżej niż barki – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Piotr Obtułowicz, fizjoterapeuta IKEA.

Piotr Obtułowicz podkreśla, że nie ma modeli uniwersalnych, idealnych dla każdej sylwetki. Materac, który doskonale sprawdzi się w przypadku osoby szczupłej i niskiej, niekoniecznie będzie komfortowy dla kogoś wysokiego o znacznie większej masie ciała. Dlatego przy jego wyborze nie można kierować  się ceną czy aktualnymi promocjami, ale przede wszystkim wagą, wzrostem i stanem zdrowia użytkownika.

Trzeba zwrócić uwagę na to, czy nie mamy jakichś dolegliwości, które predysponują nas do zakupu konkretnego materaca. Osoby, które mają dyskopatię, powinny spać na materacach, które są twardsze, z kolei osoby chore na jakieś przeczulice czy nowotwory powinny wybierać raczej materac, który jest miękki –  tłumaczy Piotr Obtułowicz.

Idealny materac powinien być sprężysty, bo tylko wtedy będzie poddawał się sylwetce. Nie może być tak, że to ciało musi dopasowywać się do jego kształtu i twardości. Kiedy jest zbyt twardy, można dokupić specjalną nakładkę, która go zmiękczy.

Właściwy dobór materaca wpływa na jakość naszego snu, czyli poprawia to, w jakim stanie się budzimy, w jakim stopniu jesteśmy wyspani po nocy i czy budzimy się z jakimiś dolegliwościami, oznacza to, że wpływa na szeroko pojęte poczucie komfortu –  wyjaśnia Piotr Obtułowicz.

Fizjoterapeuci radzą, by w przypadku zmiany wagi ciała zdecydować się na zakup nowego, bardziej dopasowanego modelu materaca.

 

 

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Finanse

Polacy chcą jak najszybciej przechodzić na emeryturę i nie chcą na niej pracować. Potrzebne zachęty do dłuższej aktywności zawodowej

Tylko 11,6 proc. osób w wieku 50–74 lat, które pobierają emeryturę, nadal pracuje. Choć ten wskaźnik nieco rośnie, to nadal niska jest skłonność do pozostawania aktywnym zawodowo po uzyskaniu uprawnień emerytalnych. Niecałe 19 proc. chciałoby pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zdaniem prof. Elżbiety Gołaty z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu konieczne są zachęty do dłuższej aktywności zawodowej, bo na podniesienie wieku emerytalnego nie ma przyzwolenia społeczeństwa.

Podróże

Qczaj: W te wakacje planuję zwiedzić sporą część Stanów Zjednoczonych. Pojadę z siostrą do Yellowstone

W Stanach Zjednoczonych trener zamierza spędzić co najmniej miesiąc. Jak zaznacza, szczególnie marzy o tym, by zobaczyć Park Narodowy Yellowstone – miejsce, które zafascynowało go po obejrzeniu popularnego serialu. Qczaj planuje też zabrać mamę na wycieczkę samochodową po atrakcyjnych trasach USA. Pielęgnowanie relacji rodzinnych jest dla niego niezwykle ważne, dlatego chce efektywnie spędzić czas z bliskimi tak, by po wakacjach pozostały im miłe wspomnienia.