Newsy

Dorota Goldpoint: Jestem przeciwniczką ortodoksyjnych teorii. Każdy człowiek powinien być wolny w swoim wyborze

2018-10-19  |  06:16

Wolność to według projektantki zarówno prawo wyboru, jak i możliwość rozwijania się bez względu na wiek i płeć. Jest przeciwniczką konserwatywnych poglądów, ograniczających niezależność ludzi – uważa je za szkodliwe i niepotrzebne. Zdaniem Doroty Goldpoint nie wszystkie Polki mogą się cieszyć całkowitą wolnością, zwłaszcza panie dojrzałe, które bywają dyskryminowane na rynku pracy.

Nowa kolekcja Doroty Goldpoint zatytułowana została „Desire of Freedom”. Linia na jesień i zimę 2018/2019 składa się z eleganckich, a jednocześnie bardzo kobiecych sukienek, kostiumów i marynarek na co dzień oraz kreacji na wieczorne wyjścia. Nie zabrakło w niej także futer, zarówno w postaci płaszczy, jak i dodatków. Projektantka pokazała nową kolekcję 12 października w jednej ze znanych warszawskich restauracji – przyznaje, że choć na rynku mody działa od wielu lat każdy pokaz jest dla niej wielkim przeżyciem.

Zawsze, gdy pokazuję po raz pierwszy publicznie kolekcję, bardzo się stresuję, denerwuję. Za każdym razem jest to debiut tego, co się zrobiło, co się robi właściwie przez praktycznie ponad rok – mówi Dorota Goldpoint agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Nową kolekcję Doroty Goldpoint zaprezentowały nie tylko bardzo szczupłe modelki. Na wybiegu pojawiła się również modelka plus size, która właśnie obchodzi dwudziestolecie pracy. Projektantka przyznaje, że zapraszanie modelek plus size oraz dojrzałych wiekiem to wciąż nowość, nie tylko na polskich, lecz także na światowych pokazach mody. Pragnęła jednak w ten sposób pokazać, że ubiera także kobiety dojrzałe, nie zawsze mogące się pochwalić idealnie szczupłą, wysportowaną sylwetką.

Chciałam złożyć ogromny ukłon w stronę kobiet, które mają kobiece kształty, które właśnie potrzebują też inspiracji, jak się ubierać, jak tworzyć stylizacje. To jest zresztą bardzo duża grupa kobiet, które również ubieram – mówi Dorota Goldpoint.

Kolekcja utrzymana jest w stonowanych kolorach, pojawiają się w niej jednak również sylwetki w intensywnej czerwieni oraz bieli. Wykorzystując polskie barwy narodowe, Dorota Goldpoint chciała złożyć hołd ojczyźnie i jej historii w 2018 roku przypada bowiem setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę oraz uzyskania praw wyborczych przez kobiety. Stąd też nawiązanie do wolności w nazwie kolekcji – wolności szeroko rozumianej, zarówno jako prawo wyboru i decydowania o sobie samym, jak i wolności duchowej.

Jestem absolutnie przeciwniczką ortodoksyjnych teorii. Uważam, że one są szkodliwe, zupełnie niepotrzebne i że każdy człowiek powinien być wolny w swoim wyborze. Na koniec wolność wewnętrzna, wolność kobiet, wolność do tego, żeby eksplorować swoje talenty, żeby rozwijać się i właściwie bez względu na to, ile mamy lat, tak naprawdę zawsze jest moment, żeby tę wolność w sobie poczuć – mówi Dorota Goldpoint.

Projektantka przyznaje, że nie wszystkie Polki mogą się cieszyć całkowitą wolnością. Dotyczy to przede wszystkim kobiet, które ukończyły 50 rok życia – ze względu na wiek bywają one dyskryminowane na rynku pracy, choć doświadczeniem zawodowym znacznie przewyższają młodsze koleżanki. Dorota Goldpoint chce wspierać te kobiety, w tym celu przygotowuje nowy projekt.

Dla pracodawców nie są atrakcyjne, że być może nie są już bardzo piękne i młode jak następczynie, 20–30-letnie dziewczyny i myślę sobie, że to jest bardzo trudny wiek dla kobiet. Chciałabym o tym mówić i zapraszać do tego projektu właśnie dojrzałe kobiety – mówi projektantka.

Czytaj także

Transmisje online

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Jan Wieczorkowski: Ktoś, kto w internecie udostępnia pracę aktorów, zarabia na tym, a my nie. Tantiemy dla aktorów to kluczowa sprawa

Konkretne propozycje zmian w projekcie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przesłał do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Związek Artystów Scen Polskich. Aktorzy walczą nie tylko o tantiemy z internetu. Domagają się również takich zapisów w ustawie, które bezspornie zagwarantują im prawo do wynagrodzenia od platform cyfrowych i sieci kablowych. Zdaniem Jana Wieczorkowskiego kwestia tantiem dla aktorów wzorem innych państw powinna być już dawno uregulowana. Przedstawiciele platform streamingowych nie wykluczają natomiast, że tantiemy spowodują wzrost opłat dla użytkowników.

Edukacja

Szkoły potrzebują procedur związanych z próbami samobójczymi uczniów. Niezbędne są także szkolenia dla nauczycieli i rodziców

W zatrważającym tempie wzrasta liczba prób samobójczych osób do 18. roku życia. Mniej dynamicznie zmienia się liczba prób zakończonych śmiercią. Wskazuje to na coraz większe problemy psychologiczne i emocjonalne młodych ludzi. Niezbędne są szkolenia, które mają uczyć pedagogów i rodziców, jak rozpoznać kryzys emocjonalny u dzieci, jak pomóc dziecku z problemami i jak reagować w razie nastąpienia próby samobójczej. Skuteczne działanie wymaga współpracy rodziców i nauczycieli.

Transport

Niska dostępność małych i tanich samochodów elektrycznych blokuje rozwój rynku. W ciągu kilku lat mają się pojawić modele w przystępnej cenie

Tylko 17 proc. samochodów elektrycznych sprzedawanych w Europie to pojazdy kompaktowe z tańszego segmentu B – wynika z raportu organizacji Transport & Environment (T&E). W latach 2018–2023 w segmencie kompaktowym (A i B) wprowadzono jedynie 40 modeli w pełni elektrycznych w porównaniu do 66 modeli dużych i luksusowych (D i E). Koncentracja na dużych samochodach premium sprawia, że średnia cena aut elektrycznych jest wciąż wysoka, a producenci hamują w ten sposób masowe wejście pojazdów elektrycznych na rynek.