Newsy

Dres nie kojarzy się już tylko z lekcjami WF czy porannym joggingiem. Dziś chodzi się w nim do biura, na randkę, a nawet na eleganckie przyjęcia

2015-10-26  |  06:30

Po latach nieobecności dres powraca w wielkim stylu i wychodzi z pomieszczeń domowych na ulicę, a nawet na salony. Zdaniem Sylwii Majdan to dobry trend, trzeba tylko odpowiednio zestawić ze sobą wszystkie części garderoby. Dresowe spodnie niezwykle oryginalnie prezentują w połączeniu ze szpilkami czy wieczorową bluzką ozdobioną cekinami. Doskonale pasują również do marynarki.

Stylizacje z dresami w roli głównej na wybiegach u największych projektantów mody królują już od kilku sezonów. Ten trend z powodzeniem przyjął się również w Polsce i taki strój można założyć nie tylko na salę ćwiczeń czy w domu.

Teraz bardzo modna jest wygoda. Jeszcze kilka lat temu płaskie buty, adidasy czy trampki były trochę passé do sukienek, a teraz faktycznie można zaobserwować na ulicach, że stawiamy na wygodę. Nawet do pięknej małej czarnej można założyć trampki i też dobrze wyglądać – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Sylwia Majdan, projektantka mody.

W stylizacjach na ten sezon bardzo dobrze sprawdzają się zarówno dresowe spodnie, często o niebanalnym kroju, jaki i bluzki czy marynarki. Dla kontrastu inne części garderoby mogą mieć charakter wieczorowy, casualowy czy biurowy.

Uważam, że dres może być bardzo kobiecy w połączeniu ze szpilką. Wszystko zależy od fasonu spodni, od góry. W tej kolekcji faktycznie mam dresy i czuję się w nich kobieco – podkreśla Sylwia Majdan.

Sportowe ubrania stały się niezwykle popularne w połowie lat 80. ubiegłego stulecia. Kryzys zmusił Polaków do poszukiwania towarów z krajów bloku radzieckiego, a dres był idealnym strojem na długą podróż. Błyskawicznie też stał się znakiem rozpoznawczym wschodnioeuropejskiego handlarza i symbolem przedsiębiorczości. W 1995 roku dołączył do obowiązkowych strojów, w których podczas uroczystej gali prezentowały się finalistki Miss Polonia. Z czasem dresowe ubrania zaczęły kojarzyć się źle, a szeleszczące podróbki stały się symbolem kiczu.

Sylwia Majdan podkreśla, że teraz wiele się zmieniło i dres to must have tej jesieni. Dlatego też nie mogło go zabraknąć w najnowszej kolekcji projektantki.

Mam trochę takich must have. Wiadomo, nie będę oryginalna, ale to jest mała czarna, dobre dżinsy, biały T-shirt, marynarka, uwielbiam również garnitury. Zresztą my kobiety wiemy, w czym się dobrze czujemy i świetnie umiemy przemycić pewne rzeczy – dodaje Sylwia Majdan.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Edukacja

W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.

Psychologia

Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.