Mówi: | dr Sylwia Olszewska |
Funkcja: | psycholog, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Szczecinie |
Dzięki kilku trikom można skutecznie walczyć z chandrą i zapobiec głębokiej depresji
W okresie jesienno-zimowym na spadek nastroju narzeka ponad połowa Polaków. Skutecznym sposobem na chandrę i przygnębienie jest fototerapia, muzykoterapia, ćwiczenia, spotkania ze znajomymi, książka czy kąpiel relaksacyjna. W wystroju wnętrz warto postawić na barwne dodatki, choćby dekoracyjne poduszki czy oryginalne świece zapachowe.
Wcześnie zapadający zmrok, deszczowa aura i chłód sprawiają, że w tym okresie chętniej spędzamy wolny czas w domowym zaciszu. Z badania przeprowadzonego przez PAYBACK Opinion Poll wynika, że spadek energii i jesienno-zimowe przygnębienie odczuwa 55 proc. Polaków. By zapobiec chandrze, warto zastosować kilka trików.
– Możemy korzystać z fototerapii, czyli naświetlań lampą, która sprawia, że wytwarza nam się witamina D3 odpowiedzialna za obniżony nastrój. W związku z tym będziemy bardziej energiczni i radośni. Możemy korzystać z masaży, a w domu z kąpieli relaksacyjnych z dodatkiem olejków eterycznych, które są energetyczne i pobudzające. Możemy również korzystać z muzykoterapii, słuchać odpowiedniej muzyki, która relaksuje bądź pobudza do działania. Warto sobie też śpiewać – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr Sylwia Olszewska, psycholog, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Szczecinie.
Jeżeli jednak humor są w stanie poprawić tylko słodycze, to dietetycy zalecają, by zamiast po batoniki i ciastka, sięgać po suszone owoce, np. żurawinę, śliwki czy morele.
– Jednym z takich szybkich trików na poprawę nastroju podczas jesiennej chandry jest oczywiście czekolada. Musimy pamiętać tylko, że jest to krótkotrwały poprawiacz nastroju. Myślę, że takim dobrym sposobem jest to, żeby każdego dnia sprawić sobie jakąś przyjemność. Można poczytać książkę, pójść ze znajomymi do kina czy teatru – tłumaczy dr Sylwia Olszewska.
Warto także zadbać o odpowiednią aranżację wnętrze. Dzięki ciepłym barwom można nie tylko odmienić charakter pomieszczenia, lecz także stworzyć przytulną i radosną atmosferę, która pomoże przetrwać chłodne deszczowe dni. Niezwykły klimat tworzą też dodatki, takie jak dekoracyjne poduszki, kompozycje z liści i owoców czy zapachowe świeczki.
– Wokół siebie warto rozkładać przedmioty, które są kolorowe, bo należy pamiętać o tym, że czerwony, żółty, zielony, pomarańczowy to kolory, które pobudzają człowieka do działania. W okresie jesienno-zimowym możemy również ubierać się kolorowo, niekoniecznie na szaro i czarno – mówi dr Sylwia Olszewska.
Psychologowie radzą, by zamiast popadać w przygnębienie, zaakceptować porę roku i spróbować się wyciszyć. Jesień może też być twórczym okresem, który pozwoli na zastanowienie się nad dalszym życiem – znalezieniem nowej pasji czy zmianę pracy.
– Należy też zmienić sposób myślenia na swój temat i zacząć bardziej koncentrować się na pozytywnych rzeczach, które się dzieją wokół nas, w pracy, w życiu rodzinnym. Być bardziej optymistą niż pesymistą, doceniać pozytywne relacje z innymi osobami. Jeśli nam się coś nie uda w życiu rodzinnym czy też zawodowym, nauczyć się wyciągać z tego konstruktywne wnioski, a nie narzekać i mówić, że mamy pecha – radzi dr Sylwia Olszewska.
Zdaniem dr Sylwii Olszewskiej, jeżeli taki obniżony nastrój trwa też dłużej niż dwa tygodnie, to warto skorzystać z pomocy specjalisty – psychologa, lekarza rodzinnego czy psychiatry, ponieważ ten stan może się przerodzić w depresję.
Czytaj także
- 2025-04-25: Piwo bezalkoholowe stanowi już 6,5 proc. sprzedaży browarów. Konsumenci świadomie ograniczają spożycie alkoholu
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-03-18: Sylwia Bomba: W liceum nikt nie miał odwagi prosto w oczy nazwać mnie grubasem. Ale jak szłam korytarzem, to czułam śmiechy za moimi plecami
- 2025-03-03: Sylwia Bomba: „Królowa przetrwania” to nie jest mój format. Nie lubię być blisko dram, nie lubię rywalizować na takim poziomie
- 2025-01-16: Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
- 2024-07-15: Aleksandra Popławska: Nadopiekuńczość i trzymanie dziecka pod parasolem ochronnym to przemoc psychiczna. Taka toksyczna relacja jak w spektaklu „Czułe słówka” to dobry temat dla psychologa
- 2024-06-25: Naukowcy stworzyli zdrowszą odmianę czekolady. Wykorzystali do tego wyrzucane dotąd części owocu kakaowca
- 2024-06-03: Filip Chajzer: Ciągły hejt i to, że non stop musiałem z kimś walczyć, przestało mi się spinać ze sobą. Moje 40. urodziny to jest rozpoczęcie gry już na moich zasadach
- 2024-06-18: Filip Chajzer: Bardzo długo nie widziałem sensu życia. Napisałem biografię dla ludzi, którzy tak jak ja przeszli przez depresję
- 2024-06-11: Filip Chajzer: Przyszłości nie chciałbym wiązać z mediami, ale z biznesem. W telewizji chcę być tylko hobbystycznie, bo jestem urodzonym reporterem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz
Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.