Newsy

Conrado Moreno: Polskie obyczaje i obrzędy są bardzo bogate. Na tym tle tradycje innych państw wypadają blado

2017-12-22  |  06:27

Prezenter podkreśla, że w Polsce czuje się wyjątkowość Bożego Narodzenia. Wszystkie tradycje, obrzędy i przygotowania tworzą niepowtarzalną magię tych dni. Wigilia jest pełna szczegółów, które odróżniają te święta od wszystkich innych na świecie. Dlatego też prezenter zdecydowanie woli je spędzać w Polsce, a nie w Hiszpanii. Z tamtego kraju pielęgnuje natomiast zwyczaj dawania prezentów 6 stycznia w Święto Trzech Króli.

Hiszpanie zaczynają wchodzić w świąteczny klimat, gdy na ulicach rozpoczyna się sprzedaż loterii bożonarodzeniowej. Odbywa się ona nieprzerwanie od czasów króla Carlosa III (XVIII w.). Losowanie nagród ma miejsce 22 grudnia. W Wigilię nie ma tradycji dzielenia się opłatkiem, nie ma sianka pod obrusem i czekania na pierwszą gwiazdkę. Przed świętami Polacy spędzają całe godziny w kuchni, z kolei Hiszpanie zamawiają dania w restauracjach i cukierniach. Potrawy zależą od regionu: w Katalonii jada się indyka, w Madrycie – baraninę, homary, kalmary, rybę o nazwie besugo. Typowe dla wigilii są też desery – tzw. turrony, słodycze z masy migdałowej, marcepany.

– Polskie obyczaje i obrzędy są tak bogate, że na tym tle wszelkie tradycje innych państw wypadają blado. Zwyczaj trzymania siana pod obrusem, dzielenia się opłatkiem, to coś pięknego, jest to bardzo wzruszające. Wszelkie inne tradycje, nawet te hiszpańskie, nie są tak bogate – mówi agencji Newseria Conrado Moreno, prezenter.

W pierwszy dzień świąt wielu Hiszpanów idzie na obiad do restauracji, w Polsce są one wtedy zamknięte. Odwrotnie jest w sylwestra – Polacy wychodzą z domu, żeby się bawić, a Hiszpanie do północy jedzą kolację z rodziną. W Boże Narodzenie najważniejsza jest szopka, często robiona przez całą rodzinę. Od choinką nie ma natomiast prezentów, dopiero 6 stycznia przynoszą je trzej królowie. W nocy z 5 na 6 stycznia odbywa się uroczysty Pochód Trzech Króli zwany Cabalgata de Reyes. Wieczorem dzieci wystawiają przed drzwi buty na podarki i półmiski z wodą dla wielbłądów.

Prezenter podkreśla jednak, że stara się umiejętnie łączyć tradycje polskie i hiszpańskie. Z obu krajów wybiera to, co najpiękniejsze i w ten sposób celebruje magiczne chwile.

– Są oczywiście pewne elementy, które przenoszę. Na przykład Święto Trzech Króli jest dla mnie bardzo ważne, bo to w tym akurat dniu – 6 stycznia, a nie w wieczór wigilijny, w Hiszpanii ludzie dzielą się prezentami – mówi Conrado Moreno.

Znajomi nie bez powodu nazywają Moreno „najbardziej polskim Hiszpanem”. Prezenter podkreśla, że paradoksalnie – w Polsce czuję się Hiszpanem, a w Hiszpanii – Polakiem. Urodził się w Madrycie i tam mieszkał do 12 roku życia. Niemniej jednak znacznie więcej czasu spędził w Polsce.

– Mam mieszane pochodzenie. Mama jest Polką, tata jest Hiszpanem, więc jestem jedną nogą tu, drugą nogą tam, jestem podzielony i pewnie tak będzie już na zawsze – mówi Conrado Moreno.

Conrado Moreno popularność zyskał jako bohater programu „Europa da się lubić” w TVP2. Dla „Pytania na śniadanie” realizował felietony w Hiszpanii i Niemczech, współprowadził też program turystyczny „Okno na Polskę” w TVP Info. Występował m.in. w „Tańcu z gwiazdami”, „Fort Boyard”, „Tańcu na lodzie”. Znany jest także ze Studia Lotto.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta

Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.

Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.

Infrastruktura

Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.