Mówi: | Dawid Woliński |
Funkcja: | projektant mody |
Dawid Woliński: jeśli projektant ma pasję i jest konsekwentny, to jest w stanie osiągnąć sukces
Wielu projektantów zaczyna od zera – mówi Dawid Woliński. Swój pierwszy pokaz zorganizował dzięki wsparciu rodziców, wierzy więc, że nawet bez dużego kapitału młodzi designerzy mogą odnieść sukces. Zaznacza też, że dla ludzi z prawdziwą pasją nie jest to trudny zawód, choć wymaga konsekwencji i ciężkiej pracy.
Teoretyczną wiedzę z zakresu projektowania ubioru Dawid Woliński zdobywał na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych oraz w warszawskiej Szkole Projektowania Ubioru i Kostiumu Filmowego. Karierę zaczął w 2003 roku, pokazując pierwszą autorską kolekcję, którą tworzył przez trzy lata. Projektant twierdzi, że gdyby nie pomoc rodziców jego debiutancki pokaz mógłby w ogóle nie dojść do skutku, aby sfinansować to przedsięwzięcie mama Wolińskiego musiała sprzedać samochód. Juror konkursu Fashion Designer Awards 2019 podkreśla, że takie trudne początki nie są niczym zaskakującym w branży modowej.
– Wielu projektantów zaczyna z niczego, z niczym i przekształcają to w firmę, która na rozwój potrzebuje oczywiście inwestycji, ale myślę, że jeżeli projektant ma pasję, ma konsekwencję w sobie, jest w stanie osiągnąć sukces, niekoniecznie dużymi nakładami finansowymi – mówi Dawid Woliński agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.
Dziś Dawid Woliński należy do czołówki najlepszych polskich projektantów. Jego nazwisko kojarzy się z luksusem, klasyczną elegancją, niepozbawioną elementu nonszalancji oraz kolekcjami haute couture. Jest laureatem prestiżowych nagród z dziedziny mody, a jego projekty noszą polskie i zagraniczne gwiazdy show-biznesu. Projektant twierdzi, że na swój sukces ciężko pracował, nie uważa jednak swojego zawodu za trudny.
– Jeżeli się go wykonuje z pasją, to na pewno nie. Jeżeli jest to chwilowy kaprys, to myślę, że może być trudno – mówi Dawid Woliński.
Projektant jest jednym z jurorów w konkursie Fashion Designer Awards 2019, przeznaczonym dla początkujących designerów, pragnących nie tylko pokazać swoje prace specjalistom, lecz także rozwijać się i edukować w zakresie projektowania ubioru. Jednym z kryteriów oceny ich dokonań będzie stopień oryginalności projektów, zadaniem designerów jest bowiem m.in. zaskakiwanie odbiorców. Dawid Woliński nie jest jednak w stanie określić, jakie inne czynniki wpływają na fakt, czy dany projektant ma szansę odnieść sukces na rynku mody.
– Na to chyba każdy musi sobie sam odpowiedzieć, bo obserwując to, co dzieje się w modzie widzimy, że wiele różnych czynników warunkuje sukces kolekcji bądź jej nie sukces – mówi projektant.
Dawid Woliński twierdzi, że na przestrzeni siedemnastu lat trwania jego kariery zawodowej polski rynek modowy uległ bardzo dużej zmianie. Podobną metamorfozę przeszedł, jego zdaniem, rynek sztuki, którego moda jest istotną częścią.
– Myślę, że to ma wiele wspólnego z ekonomią kraju, z tym, co dzieje się generalnie w sztuce, z tym, co dzieje się na ulicach, sytuacją polityczną. Moda jest bardzo reaktywnym medium, które lubi transformować – mówi projektant.
Czytaj także
- 2024-11-18: Maciej Rock: „Must Be the Music” to jeden z moich ulubionych programów. Szczególnie wspominam Korę
- 2024-12-06: Dawid Kwiatkowski: Nie nazwałbym się jurorem pobłażliwym, ale też nie jestem surowym oceniającym. Moje decyzje są sprawiedliwe i żadnej z nich nie żałuję
- 2024-11-28: Dawid Kwiatkowski: Uczestnicy „Must Be the Music” starają się zaczepiać nas na korytarzach. Ja uciekam, bo przed castingiem nie chcę wchodzić w żadne relacje
- 2020-03-20: Marcelina Szlachcic: Rodzice tłumaczyli mi, że ludzie będą mi zazdrościć. Zrozumiałam, że to normalne, i uodporniłam się na hejt
- 2019-12-12: Osi Ugonoh: „Top Model” to dobry początek kariery. Nie jestem zaskoczona wygraną Dawida
- 2019-03-26: Agnieszka Radwańska: Mąż cieszy się tak samo jak ja, że mogę sobie tutaj potańczyć. Patrzy sportowym okiem i kiedy coś jest nie tak, to mówi o tym
- 2018-12-19: Dawid Kwiatkowski: Zdarzyło mi się tańczyć przy disco polo. Na takich imprezach jak sylwester słucha się wszystkiego, zwłaszcza po kilku głębszych
- 2018-12-31: Dawid Kwiatkowski: jeszcze nie miałem tak wielkiej imprezy urodzinowej, jaka czeka mnie 1 stycznia
- 2017-09-27: Fake newsy mają coraz większy wpływ na rzeczywistość. Sprzyjają im media społecznościowe i bezkrytyczne spojrzenie odbiorców
- 2017-06-06: Dzięki nowym technologiom diagnozę choroby wykonamy samodzielnie w domu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Podróże
Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie
Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.
Finanse
Wciąż niewielkie finansowanie wsparcia psychicznego przez państwo. Usługi terapeutyczne są dziś głównie prywatne
Co czwarty Polak przynajmniej raz w ciągu swojego życia zmaga się z poważnym kryzysem zdrowia psychicznego. Może więc on statystycznie dotyczyć każdej polskiej rodziny – przypomina Fundacja Pomagam.pl. Problemem jest wciąż niskie finansowanie wsparcia psychicznego i psychiatrycznego przez państwo oraz słaba wiedza o zdrowiu psychicznym. Organizacja zwraca uwagę, że świadomość problemu może uwolnić ogromny potencjał wzajemnego wsparcia.
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.