Newsy

Dr Krzysztof Gojdź: Nigdy nie namawiam kobiet do zmiany rysów twarzy. Proponuję, aby uwierzyły w siebie i rozwijały się wewnętrznie

2017-03-27  |  06:45

Lada dzień ruszają nagrania do trzeciego sezonu programu „Niezwykłe przypadki medyczne”. Dr Krzysztof Gojdź nie kryje radości z tego, że znów będzie mógł pomagać ludziom poradzić sobie z defektami, których nie można usunąć w tradycyjny sposób. Lekarz podkreśla, że działa etycznie i nie namawia swoich pacjentek do nadmiernej ingerencji w wygląd.

Dr Krzysztof Gojdź podkreśla, że stara się w pełni wykorzystać swoją wiedzę, umiejętności i wszelkie dobrodziejstwa medycyny estetycznej, aby odmienić życie i przywrócić uśmiech na twarzach tym, którym nieszczęśliwe zdarzenia odebrały nadzieję na normalne życie.

– Na razie nie wiem, jakie będą przypadki, dlatego że dopiero rozpoczynamy nagrania do programu, ale na pewno spotkam się z ludźmi, którzy są po wypadkach, po oparzeniach, z bliznami, z jakimiś olbrzymimi kompleksami. Będę chciał im pomóc nie tylko zewnętrznie, lecz także od strony psychicznej, aby postawić ich na nogi, żeby uwierzyli w siebie, żeby nie zamykali się w swoich czterech ścianach, żeby zaczęli żyć normalnie – mówi agencji Newseria Lifestyle dr n. med. Krzysztof Gojdź, lekarz medycyny estetycznej, chirurg.

Zdaniem dr Krzysztofa Gojdzia dobrze jest, by osoby po traumatycznych przeżyciach przed konsultacją u chirurga plastycznego najpierw spotkały się z psychoterapeutą bądź psychologiem.

– To jest bardzo dobre rozwiązanie w momencie, jeżeli to jest problem psychiczny, np. z taką jednostką chorobową jak dysmorfofobia, czyli brakiem akceptacji własnego ciała czy lękiem przed swoim wyglądem. Często pacjentki mają z dzieciństwa jakieś kompleksy, które warto przerobić właśnie na kilku terapiach u psychoterapeuty. I warto uwierzyć w siebie, że jest się nie tylko pięknym zewnętrznie, lecz także wewnętrznie – tłumaczy dr n. med. Krzysztof Gojdź.

Dążenie do perfekcyjnego wyglądu nie powinno się odbywać kosztem psychicznego dyskomfortu. Nie może się też odbywać za wszelką ceną, dlatego przede wszystkim trzeba się kierować zdrowym rozsądkiem, a nie pogonią za modą.

– Staram się etycznie wykonywać swój zawód i nigdy nie namawiam kobiet do zmiany rysów twarzy czy do nadmiernej ingerencji w swój wygląd. Bardziej je hamuję, proponuję, aby uwierzyły w siebie, aby rozwijały się wewnętrznie. Z zewnątrz fajnie jest dobrze wyglądać, ale nie przesadzajmy z tym wyglądem. „Twoja twarz, twój charakter”, taki też tytuł ma moja książka i ja właśnie w tej książce też piszę, jak zachować swoją twarz, która pasuje do charakteru. Nie zmieniajmy się w klony, w osoby, którymi po prostu nie jesteśmy – podkreśla dr n. med. Krzysztof Gojdź.

Program dokumentalny „Niezwykłe przypadki medyczne” emitowany jest na antenie  TVN Style od maja 2016 roku.

 

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Edukacja

W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.

Psychologia

Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.