Newsy

Ilona Felicjańska: Ludzie nie rozumieją, że ktoś może być inny niż pozostali. Stąd bierze się nienawiść i agresja

2015-03-18  |  06:55

Wielokrotnie padłam ofiarą polskiej nietolerancji twierdzi Ilona Felicjańska. Zdaniem modelki wielu Polakom wciąż trudno jest zrozumieć i zaakceptować odmienność innych. Ten brak zrozumienia jest przyczyną nienawiści i agresji, skierowanej przede wszystkim wobec osób o odmiennej orientacji seksualnej, innym światopoglądzie lub kolorze skóry. Felicjańska podkreśla, że pomimo społecznego przyzwolenia na picie alkoholu w dużych ilościach, w Polsce wciąż brakuje tolerancji wobec osób uzależnionych.

Dla Ilony Felicjańskiej jedną z najważniejszych wartości w życiu jest szacunek. Tylko na takim fundamencie można, jej zdaniem, budować jakiekolwiek relacje międzyludzkie. Tolerancja jest natomiast wyrazem szacunku dla drugiego człowieka.

– Gdybyśmy się szanowali, gdybyśmy się tolerowali, naprawdę żyłoby się przyjemniej. Większość agresji i nienawiści rodzi się właśnie z tego, że nie jesteśmy w stanie zrozumieć, że ktoś może być inny niż my. Jeśli taki jest, to po prostu to zaakceptujmy, szanujmy to. A to, że jest homoseksualny wcale nie musi oznaczać, że jest gorszy od nas, czasami wręcz przeciwnie – mówi Ilona Felicjańska w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Modelka sama wielokrotnie doświadczyła nietolerancji. Bardzo trudno było się jej przyznać publicznie do choroby alkoholowej, ponieważ w Polsce alkoholizm kojarzony jest głównie z marginesem społecznym. To stereotypowe podejście i odium społeczne, jakie ciąży na alkoholikach powoduje, że bardzo trudno jest przyznać im się, nawet przed samymi sobą, do uzależnienia. A to jest pierwszy i najważniejszy, krok w walce z chorobą. Modelka podkreśla też, że dla alkoholików w czasie terapii bardzo ważne są zrozumienie i akceptacja ze strony innych.

Jeżeli będziemy źle traktować, źle mówić i nie będziemy tolerować tego, że alkoholik to nie jest menel, alkoholik to jest człowiek, który po prostu może z nadwrażliwości, może z nieumiejętności życia po prostu zachorował, to wtedy te osoby będą cierpiały, te osoby nie będą w stanie wrócić do życia. A wystarczy tylko podać im rękę. Tak jak w każdej innym objawie nietolerancji wystarczy tylko podać rękę i powiedzieć: „Rozumiem cię, akceptuję”. To jest naprawdę niewiele – mówi Ilona Felicjańska.

Modelka podkreśla, że są Polacy są szczególnie nietolerancyjni wobec uzależnionych od alkoholu kobiet. Jej zdaniem mężczyznom alkoholizm jest łatwiej wybaczany. Nie ukrywa też, że od czasu, gdy publicznie wyznała, że jest alkoholiczką straciła wielu przyjaciół.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy

Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.

Konsument

Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową

Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.

Media

Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące

Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.