Newsy

Katarzyna Krupa: Znajomość dobrych manier nadal jest niezwykle przydatna. Sprawia, że życie staje łatwiejsze i pomaga załatwić wiele spraw

2017-08-08  |  06:42
Mówi:Katarzyna Krupa
Funkcja:dziennikarka, ekspert ds. etykiety i protokołu dyplomatycznego
  • MP4
  • Znajomość norm dobrego zachowania daje nam poczucie bezpieczeństwa, pomaga się odnaleźć w niezręcznej bądź trudnej sytuacji i wyjść z niej z twarzą. Brak wątpliwości co do stosownego zachowania w danym momencie pozwala czerpać większą radość np. z eleganckiego przyjęcia bądź bardziej skupić się na meritum spotkania biznesowego. Paradoksalnie więc reguły ułatwiają nam życie. Kierowanie się zasadami etykiety zwiększa pewność siebie, ułatwia rozmowę i pomaga zjednywać ludzi, może też ocieplić atmosferę spotkania.

    Savoir-vivre to zbiór zasad na temat dobrych manier i umiejętności eleganckiego zachowywania się w każdej sytuacji. Firmy i instytucje coraz częściej wymagają takich kompetencji od pracowników, a szkoły upominają się o tę wiedzę dla swoich uczniów.

    – Przed wojną wszyscy uczyli się dobrych manier. Etykieta była w każdym domu i w szkołach. Potem nastały czasy komunizmu. Wszystko, co było eleganckie, musiało umrzeć, podobnie wszystko, co dotyczyło dobrych manier. Jakoś w tym zostaliśmy, a świat poszedł do przodu. Mam taką misję, aby iść z tym światem dalej i uczyć się tego – mówi agencji Newseria Katarzyna Krupa, dziennikarka, ekspert ds. etykiety i protokołu dyplomatycznego.

    Zdaniem Krupy znajomość etykiety w dużej mierze ułatwia nam funkcjonowanie w społeczeństwie i daje większą swobodę.

    – Chyba każdy z nas miał sytuację, kiedy znalazł się na przyjęciu czy spotkaniu, na którym czuł się niezręcznie. Krępowała nas wielość rzeczy na stole, krępowało bardzo eleganckie ubranie ludzi dookoła, krępowało nas, w jaki sposób byliśmy witani czy żegnani, i czuliśmy, że trochę nie pasujemy. Wtedy zaczynamy się wycofywać. Czy czujemy się z tym dobrze? Jestem przekonana, że nie. Gdybyśmy znali te zasady i na co dzień je stosowali, byłoby nam łatwiej – mówi Katarzyna Krupa.

    Używanie form grzecznościowych, uprzejmość oraz szacunek do innych mogą zdecydowanie ułatwić i umilić nasze codzienne życie. Dobre maniery powinny stać się nawykiem.

    – Jest powiedzenie, że jeśli w domu będziesz się zachowywać jak na przyjęciu u królowej angielskiej, to na przyjęciu u królowej będziesz czuć się jak w domu. Wszystkie te zasady również warto stosować w domu – mówi Katarzyna Krupa.

    Jeżeli jesteśmy gospodarzami przyjęcia, pamiętajmy, że nie jest to impreza, na której tylko się bawimy, lecz także mamy mnóstwo obowiązków.

    – Jeśli zapraszamy osoby, które się nie znają, powinniśmy je sobie przedstawić. Warto powiedzieć coś interesującego na temat każdej z nich, aby te osoby miały jakiś pierwszy temat do rozmowy, a następnie przeprosić ich, powiedzieć, że wrócimy za chwilę, ponieważ musimy się zająć innymi gośćmi. Powiedzenie paru zdań o danej osobie pozwala nam na pozostawienie tych osób samych z ciekawymi tematami do rozmowy – mówi Katarzyna Krupa.

    Jest również wiele sytuacji służbowych, kiedy zależy nam, aby dobrze wypaść – rozmowa kwalifikacyjna, prezentacja przed zespołem czy pierwsze spotkanie z nowym klientem. Właśnie w tego typu okolicznościach przydaje się znajomość zasad etykiety biznesowej. Wysoką kulturą osobistą i dostosowaniem do przyjętych norm często zdziałamy więcej niż poprzez twarde negocjacje. Z drugiej strony może się zdarzyć, że nasz sukces zawodowy zostanie zniweczony przez popełnioną gafę czy nieznajomość reguł grzeczności.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Media

    Beata Tadla: Ludziom się wydaje, że na wizji wkładamy jakąś maskę, żeby nie pokazywać swojego stosunku do tego, o czym mówimy

    Gospodyni „Pytania na śniadanie” bardzo ceni sobie to, że w porannym formacie nie trzeba przyjmować sztywnej pozy i karmić widza sztucznym uśmiechem, tylko można zachowywać się spontanicznie i naturalnie. Jak zapewnia, ona sama przed kamerami nie ukrywa emocji, czasem się wzrusza, a innym razem śmieje do łez. Zdaniem Beaty Tadli widzowie wyczują każdy fałsz, dlatego nie warto udawać i posługiwać się maskami. Trzeba być szczerym i otwartym. Ważna jest przy tym nić porozumienia ze swoim partnerem ekranowym, bo wtedy można sobie pozwolić na więcej.

    Uroda

    Wiktor Dyduła: W listopadzie wąsy są szczególnym symbolem dbania o zdrowie. Ale na nowy rok może je już zgolę

    Co prawda charakterystyczny wąs od dłuższego czasu jest jego znakiem rozpoznawczym, ale wokalista nie chce się przywiązywać do takiego image’u. Już nawet był bliski zmiany, jednak postanowił jeszcze się wstrzymać, chociażby ze względu na to, że trwa listopad, który jest miesiącem solidarności z mężczyznami walczącymi z rakiem prostaty i rakiem jąder. Artyści, dziennikarze i sportowcy zapuszczają w tym czasie wąsy i tym samym zachęcają do badań profilaktycznych.

    IT i technologie

    Sztuczna inteligencja nie zastąpi pisarzy. Nie tworzy literatury, tylko książki dla zabicia czasu

    Kwestia wykorzystania dzieł pisarzy do trenowania algorytmów sztucznej inteligencji budzi coraz większe kontrowersje. Część autorów kategorycznie zabrania takiego używania swoich prac, inni godzą się na to w zamian za proponowane przez niektóre wydawnictwa honoraria. Literaci są jednak zgodni co do tego, że teksty pisane przez SI nigdy nie wejdą do kanonu literatury pięknej. Technologia nie stworzy bowiem nowej wartości artystycznej, lecz powieli już istniejące schematy.