Newsy

Małgorzata Leitner: nie tylko uroda i wzrost umożliwiają zrobienie kariery w modelingu. Równie ważna jest osobowość

2017-07-04  |  06:32

Od lat Małgorzata Leitner w branży stanowi wzór profesjonalizmu – doskonale wie, jak zrobić karierę i jak przekuć porażkę w sukces. Pod jej opieką są m.in. Kasia Struss, Anna Jagodzińska i Karolina Pisarek. W swojej książce „Dobre uczennice zostają top modelkami” agentka tłumaczy, jak zostać profesjonalną modelką. Według niej to wcale nie wzrost, figura czy uroda są najważniejsze, ale charakter. To osobowość sprawia, że ta jedna jedyna zdoła wybić się spośród wielu.

Długo pracowałam nad tą książką. Prawie tak długo, jak słuchałam stereotypów dotyczących top modelek, które swoją karierę miały rzekomo zawdzięczać jedynie urodzie. Otóż uroda czy wzrost w biznesie modelingowym to najwyżej połowa sukcesu – podkreśla Małgorzata Leitner.

Pierwszy wymóg to wzrost i sylwetka. Co do wzrostu przyjmuje się, że 175 cm to minimum, ale mam dziewczyny, które robią niesamowitą karierę przy wzroście 171 cm lub 172 cm. Oprócz fizyczności musi być osobowość i nie chodzi o to, że sprawdzam, czy kandydatka ma czerwony pasek i czy na maturze miała same piątki, ale czy ma dyscyplinę, chęć do rozwijania się i czy jest gotowa wysłuchać rad fachowców, kształcić się i być coraz lepszą w tym zawodzie, krótko mówiąc: czy ma pasję – mówi agencji Newseria Małgorzata Leitner, agentka gwiazd i modelek.

Liczy się również inteligencja, wysoka kultura osobista i umiejętność odnalezienia się w różnych sytuacjach.

– Obserwujemy na przykład, czy dana dziewczyna spóźniła się na casting, czy podziękowała, czy przywitała się z nami. Znajomość zasad savoir-vivre jest niezwykle ważna, bo to sprawia, że potem w modelingu modelka może zajść wyżej, osiągnąć lepszą karierę – mówi Małgorzata Leitner.

W szkole modelek kandydatki poznają zasady zdrowego odżywiania i komponowania takiej diety, która pomoże zachować szczupłą sylwetkę, ale bez uszczerbku dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Sama przechodziłam przez różne diety i zdarzało mi się głodzić – to nie działa i jest bardzo niezdrowe dla organizmu. Część dziewczyn nigdy nie osiągnie wymiarów biegowych, ale część ma szansę to zrobić. Kładziemy duży nacisk, aby edukować dziewczyny w kwestii diety, co i kiedy jeść, dlaczego nie wolno nic nie jeść. Jesteśmy coachami od diety i sportu. Tłumaczymy, co robić, aby z głową dbać o swoje zdrowie, osiągać wymarzone wymiary, a jednocześnie być zdrową i młodą na wiele lat – podkreśla Małgorzata Leitner.

Małgorzata Leitner zaczynała jako modelka, a dziś prowadzi profesjonalną agencję Avant Models – czuwa nad przebiegiem kariery supermodelek i pomaga rozwinąć skrzydła tym dziewczynom, które dopiero stawiają pierwsze kroki w zawodzie. Robi wszystko, by jej podopieczne trafiły na światowe wybiegi, znalazły się okładkach znanych magazynów i wystąpiły w kampaniach reklamowych najlepszych marek. Na bazie swojego wieloletniego doświadczenia postanowiła napisać książkę, w której obnaża ciemne strony zawodu najbardziej pożądanego przez młode dziewczyny. Jak podkreśla, modelka musi mieć nie tylko silną wolę, lecz przede wszystkim pokorę i skromność.

Pracujemy w show-biznesie, w świecie próżności. To jest bardzo specyficzny świat. Młodym dziewczynom, które wchodzą w świat show-biznesu czy mody, grozi pewien odjazd. Trzeba więc zachować zdrowy rozsądek, nie egzaltować za bardzo sukcesami, jak również nie załamywać porażkami. Czasem jest to trudne, ale to też polecam młodym dziewczynom – równowagę w diecie, sporcie i w życiu – tłumaczy Małgorzata Leitner.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Beata Tadla: Ludziom się wydaje, że na wizji wkładamy jakąś maskę, żeby nie pokazywać swojego stosunku do tego, o czym mówimy

Gospodyni „Pytania na śniadanie” bardzo ceni sobie to, że w porannym formacie nie trzeba przyjmować sztywnej pozy i karmić widza sztucznym uśmiechem, tylko można zachowywać się spontanicznie i naturalnie. Jak zapewnia, ona sama przed kamerami nie ukrywa emocji, czasem się wzrusza, a innym razem śmieje do łez. Zdaniem Beaty Tadli widzowie wyczują każdy fałsz, dlatego nie warto udawać i posługiwać się maskami. Trzeba być szczerym i otwartym. Ważna jest przy tym nić porozumienia ze swoim partnerem ekranowym, bo wtedy można sobie pozwolić na więcej.

Uroda

Wiktor Dyduła: W listopadzie wąsy są szczególnym symbolem dbania o zdrowie. Ale na nowy rok może je już zgolę

Co prawda charakterystyczny wąs od dłuższego czasu jest jego znakiem rozpoznawczym, ale wokalista nie chce się przywiązywać do takiego image’u. Już nawet był bliski zmiany, jednak postanowił jeszcze się wstrzymać, chociażby ze względu na to, że trwa listopad, który jest miesiącem solidarności z mężczyznami walczącymi z rakiem prostaty i rakiem jąder. Artyści, dziennikarze i sportowcy zapuszczają w tym czasie wąsy i tym samym zachęcają do badań profilaktycznych.

IT i technologie

Sztuczna inteligencja nie zastąpi pisarzy. Nie tworzy literatury, tylko książki dla zabicia czasu

Kwestia wykorzystania dzieł pisarzy do trenowania algorytmów sztucznej inteligencji budzi coraz większe kontrowersje. Część autorów kategorycznie zabrania takiego używania swoich prac, inni godzą się na to w zamian za proponowane przez niektóre wydawnictwa honoraria. Literaci są jednak zgodni co do tego, że teksty pisane przez SI nigdy nie wejdą do kanonu literatury pięknej. Technologia nie stworzy bowiem nowej wartości artystycznej, lecz powieli już istniejące schematy.