Newsy

Mietek Szcześniak: Odremontowałem stare gospodarstwo, a na polu zrobiłem kwitnący ogród. Jestem dendrologiem amatorem, potrafię przywrócić stare drzewa do owocowania

2025-05-28  |  06:21

Piosenkarz podkreśla, że kiedy tylko może, to ucieka z zatłoczonej stolicy na łono natury. Swoją ulubioną miejscówkę ma niedaleko Kalisza. Tam wyremontował stare gospodarstwo i na hektarowej działce założył imponujący ogród. Mietek Szcześniak zaznacza, że aktywność na świeżym powietrzu działa na niego niezwykle kojąco. Może się też pochwalić tym, że szczególnie potrafi zadbać o stare drzewa. Niektóre były już obumarłe, a teraz znów kwitną i wydają owoce.

Mietek Szcześniak przyznaje, że lubi wieść spokojne życie z dala od zgiełku miasta i cieszyć się przyrodą. Swoje miejsce na ziemi znalazł ponad 200 km od Warszawy.

– Mam dwa domy. Jedną bazę mam w Warszawie – mieszkam w kamienicy na Starym Mokotowie, a drugą bazę mam w moim ogrodzie, 40 km od rodzinnego Kalisza. To jest hektar pola, z którego zrobiłem kwitnący ogród, odremontowałem stare gospodarstwo i po prostu spędzam tam czas. Stamtąd latem dojeżdżam na koncerty, których w tym roku będzie sporo, bo mam fajnego nowego menedżera – mówi Mietek Szcześniak.

Wokalista zapewnia, że sam dba o to wyjątkowe miejsce. Nie boi się żadnej pracy. Mimo zmęczenia jest szczęśliwy, że jego starania przynoszą efekty. Ogrodnictwo stało się jego wielką pasją. Jak podkreśla, pielęgnacja ogrodu i osiągnięcie zamierzonego efektu wymaga nie tylko pracy fizycznej i dużej dozy cierpliwości, ale także wiedzy i doświadczenia.

– Robię to zajadle, z pieczołowitością oraz z wielką chęcią. Po prostu kocham to. Tak wyglądają palce ogrodnika, tego po prostu nie można domyć. To jest już mój trzeci ogród, który w życiu uprawiałem, więc znam się na tym. Znam się na drzewach. Jestem dendrologiem amatorem i na przykład potrafię przywrócić stare drzewa do owocowania – dodaje.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Edukacja

W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.

Psychologia

Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.