Newsy

Rafał Jonkisz: Jestem zadowolony z matury z języka polskiego. Opowiedziałem na 90 proc. pytań

2016-05-27  |  06:50

Mister Polski 2015 ma już za sobą egzamin dojrzałości. Jest zadowolony zwłaszcza z wyników egzaminu z języka polskiego. Nie wie jeszcze, jakie studia wybierze po maturze, z planów studiowania na Akademii Wychowania Fizycznego musi bowiem na razie zrezygnować. Nie zamierza jednak porzucać akrobatyki, którą uprawia od ponad sześciu lat.

Mimo przeprowadzki z rodzinnego Rzeszowa do Warszawy Rafał Jonkisz nie zmienił szkoły i pozostawał uczniem rzeszowskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego. W szkole tej przystąpił także do egzaminu dojrzałości. Oprócz trzech obowiązkowych przedmiotów zdawał ponadto język angielski na poziomie rozszerzonym. Na ostateczne wyniki matur Mister Polski musi poczekać do czerwca, zna już jednak rezultat egzaminu ustnego z języka polskiego.

Jestem pozytywnie zaskoczony pytaniami, które mi się udało wylosować, udało mi się dobrze odpowiedzieć, okazało się, że odpowiedziałem na 90 proc., więc jestem naprawdę zadowolony z tego wyniku – mówi Rafał Jonkisz agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Mister Polski 2015 nie zdradza, jaki kierunek studiów wybierze po maturze. Planował studia na Akademii Wychowania Fizycznego, musi jednak z nich na razie zrezygnować. Twierdzi, że w ostatnich miesiącach w jego życiu zaszło tak wiele zmian, że musiał zrewidować część swoich planów na przyszłość.

Chciałem pójść na AWF, ale jak się okazało z biegiem czasu, te plany legły w gruzach. Teraz, kiedy przystępuję do angielskiego rozszerzonego, wydaje mi się, że mam więcej innych możliwości, ale czas pokaże, którą opcję wybiorę – mówi Rafał Jonkisz.

Rezygnacja z planów studiowania na AWF nie oznacza, że Mister Polski 2015 porzuci swoją sportową pasję. Zamierza nadal zajmować się akrobatyką, którą uprawia od 12 roku życia.

– Jestem akrobatą z zamiłowania, więc wydaje mi się, że to jest najlepszy kierunek, jaki mógłbym obrać. Również chciałbym spróbować swoich sił w modelingu, ale to już tak bardziej hobbystycznie – mówi Rafał Jonkisz.

Mister Polski 2015 ma już na swoim koncie pierwsze sukcesy w modelingu. Został ambasadorem marki James Button, producenta luksusowych koszul męskich.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Sebastian Karpiel-Bułecka: Jurorowanie to nie jest proste zadanie, ale bardzo mnie to rajcuje. Staram się być sprawiedliwy, szczery i rzetelny

Nowy juror w programie „Must Be the Music” podkreśla, że ta rola jest dla niego niezwykłą przygodą, bo dzięki niej nie tylko może odkrywać młode talenty, ale także nieznane dotąd aspekty swojej kariery artystycznej. Ocenianie uczestników nie jest prostą sprawą, ale Sebastian Karpiel-Bułecka nie chce nikomu dawać złudnych nadziei i chwalić kogoś tylko po to, żeby nie zrobić mu przykrości. Wokalista wychodzi z założenia, że jeśli ktoś decyduje się na udział w tym programie, to musi być przygotowany na każdą ocenę, nawet tę najbardziej surową.

Prawo

Nałóg nikotynowy wśród nieletnich zaczyna się najczęściej od e-papierosów. Przyciągają ich słodkie, owocowe smaki tych produktów

Co czwarty uczeń ma za sobą inicjację nikotynową, a dla większości z nich pierwszym produktem, po jaki sięgnęli, był e-papieros. Zdecydowana większość uczniów używających nikotyny korzysta właśnie z e-papierosów, a prawie połowa nie ma problemu z ich zakupem – wskazują nowe badania przeprowadzone z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia. Eksperci podkreślają, że niebezpiecznym produktem, z uwagi na ryzyko uzależnienia behawioralnego, są także e-papierosy beznikotynowe. Trwają prace nad przepisami, które m.in. zakażą ich sprzedaży nieletnim.

Ochrona środowiska

Futra z negatywnym wpływem na środowisko na każdym etapie produkcji. Wiąże się z 400-krotnie większym zużyciem wody niż poliestru

Biznes futrzarski ma negatywny wpływ na środowisko naturalne – podkreślają eksperci Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Hodowle powodują zatrucie wód i gleb oraz są zagrożeniem dla bioróżnorodności. Z kolei produkcja futra z norek, lisów i jenotów generuje znacznie większe niż bawełna czy poliester emisje gazów cieplarnianych, zużycie wody i zanieczyszczenie wody. 25 listopada obchodzimy Dzień bez Futra, który ma zwrócić uwagę na cierpienie zwierząt hodowanych na potrzeby przemysłu futrzarskiego oraz promować etyczne i ekologiczne wybory w modzie.