Newsy

Ilona Felicjańska: im więcej osób wie, że jestem uzależniona, tym mniej mam okazji do picia

2014-08-20  |  07:10

Zawsze byłam społecznikiem mówi Ilona Felicjańska. Modelka twierdzi, że wygrana walka z alkoholizmem upewniała ją w tym, że pomaganie innym ludziom jest jej powołaniem. Gwiazda przyznaje też, że mówienie publicznie o chorobie jest terapią także dla niej samej.

W wywiadach i na swoim blogu modelka szczerze opowiada o swoim problemie alkoholowym. Jest też częstym gościem spotkań osób uzależnionych, podczas których radzi, jak walczyć z chorobą. Felicjańska jest za to dość często krytykowana przez internautów, którzy zarzucają jej nadmierny ekshibicjonizm emocjonalny. Modelka twierdzi jednak, że pomoc innym kobietom w podobnej sytuacji jest ważniejsza niż krytyka, a publiczne mówienie o chorobie stanowi rodzaj terapii także dla niej samej.

To jest niesamowite, w jakim miejscu byłam, jak bardzo bałam się życia i ludzi. Teraz każdego dnia dostaję wsparcie od tych kobiet, które mi wierzą, ufają, dziękują, przestają pić i zmieniają swoje życie. To jest ta siła, którą dostaję. Trudno jest się przyznać. Im więcej osób wie, że jestem uzależniona, tym mniej mam okazji do tego, aby wrócić do picia – mówi Ilona Felicjańska w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Felicjańska podkreśla, że nie jest pierwszą znaną osobą, która przyznała się do uzależnienia od alkoholu. Jest jednak pierwszą, która próbuje wykorzystać swoje doświadczenia z chorobą, aby wesprzeć innym. Modelka twierdzi, że zawsze czuła chęć pomagania, czego efektem była założona przez nią w 2007 roku fundacja Niezapominajka.

Zawsze było to chyba najważniejsze w moim życiu. Oprócz tego byłam modelką, chcę być aktorką, pragnę być osobą czerpiącą z życia, ale przede wszystkim jestem społecznikiem. I być może to, że to uzależnienie mnie dotknęło, pokazało mi, co mam w życiu robić. Czyli mam mówić, że można być osobą uzależnioną i nie czuć się gorszą – mówi Ilona Felicjańska.

Zdaniem modelki wiele osób uzależnionych chce przyznać się do choroby, powstrzymuje je jednak strach przed stygmatyzacją społeczną. Felicjańska uważa, że w Polsce ciągle jeszcze alkoholizm kojarzony jest przede wszystkim z pijanymi bezdomnymi śpiącymi na ławce w parku.

Mam takie marzenie, aby zmieniać stereotypy dotyczące uzależnienia, aby mówić głośno o tym, że to jest choroba, że alkoholik to nie jest pijaczek. To nie jest brudny, śmierdzący menel. Być może oni też są uzależnieni, ale bylibyśmy naprawdę bardzo zdziwieni, gdybyśmy mogli rozejrzeć się i na czole ludzi przeczytać „mam problem alkoholowy” – mówi Ilona Felicjańska.

Modelka w 2010 roku została skazana na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwym. Kilka miesięcy później w programie śniadaniowym przyznała, że jest uzależniona od alkoholu. O swojej chorobie opowiedziała w  wywiadzie-rzece Cała prawda o.... Jest też autorką poradnika dla osób zmagających się z chorobą alkoholową pt. Jak być niezniszczalną. O uzależnieniu, depresji, przemocy.

Więcej na temat
Gwiazdy Ilona Felicjańska: Trzy lata jestem trzeźwa. Ufa mi coraz więcej ludzi Wszystkie newsy
2014-08-01 | 07:20

Ilona Felicjańska: Trzy lata jestem trzeźwa. Ufa mi coraz więcej ludzi

Po pokonaniu nałogu i uporaniu się z osobistymi problemami, Ilona Felicjańska rozpoczyna nowy etap w życiu zawodowym. Modelka została twarzą kampanii promującej limitowaną
Gwiazdy Ilona Felicjańska: kobiety w Polsce są wychowywane na podwładne mężów
2014-05-13 | 07:00

Ilona Felicjańska: kobiety w Polsce są wychowywane na podwładne mężów

W książce „Jak być niezniszczalną. O uzależnieniu, depresji, przemocy” Ilona Felicjańska podejmuje trudny temat przemocy nie tylko fizycznej, lecz także psychicznej wobec kobiet.
Zdrowie Ilona Felicjańska i Patrycja Markowska zachęcają Polki do badań
2014-03-12 | 06:20

Ilona Felicjańska i Patrycja Markowska zachęcają Polki do badań

Patrycja Markowska i Ilona Felicjańska namawiają kobiety do regularnych badań profilaktycznych. Gwiazdy przekonują, że warto poświęcić czas na to, by raz w roku zrobić

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Dorośli nie umieją rozmawiać o dojrzewaniu ze swoimi dziećmi. Młodzi czerpią wiedzę głównie z internetu

Dojrzewanie i to, co w tym okresie dzieje się z ciałem i emocjami, to w wielu polskich domach wciąż temat tabu. Nawet jeśli rodzice i opiekunowie podejmują temat, to często się okazuje, że nie za bardzo wiedzą, jak mają o tym rozmawiać ze swoimi dziećmi. Młodzi najczęściej szukają odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości w internecie, jednak nie zawsze są to jakościowe treści, zgodne z aktualną wiedzą i pochodzące od wykwalifikowanych ekspertów. – Chcieliśmy stworzyć miejsce, gdzie znajdą bezpieczną wiedzę na temat wszystkiego, co się dzieje w ich ciele, głowie i duszy w tak ważnym momencie w ich życiu – mówi Olga Kwiecińska, założycielka i pomysłodawczyni Cześć Ciało.

Media

Robert El Gendy: Z Klaudią Carlos jesteśmy różni charakterologicznie, ale doskonale się uzupełniamy. Jak mam słabszy dzień, to ona przejmuje kontrolę nad rozmową lub odwrotnie

Nowi gospodarze TVP2 nie mogą się nachwalić zarówno atmosfery, jaka panuje w TVP, jak i siebie nawzajem. Robert El Gendy bardzo się cieszy z tego, że może prowadzić „Pytanie na śniadanie” z Klaudią Carlos i przekonuje, że ich duet ma duży potencjał. Na wizji doskonale się dogadują i uzupełniają, a poza kamerami  mają wiele wspólnych tematów do rozmów.

Prawo

Świadomość społeczna na temat ryzyka publikowania wizerunków dzieci w internecie nadal bardzo niska. UODO apeluje o ostrożność

Kilkaset milionów zdjęć codziennie jest publikowanych w internecie, wśród nich wiele z udziałem dzieci. Zdjęcia i wideo zamieszczają zarówno rodzice, jak i placówki oświatowe, do których dzieci uczęszczają. Materiały te, bez względu na to, z jaką intencją są publikowane, mogą trafić w niepowołane ręce i posłużyć do ataku hejterskiego na dzieci, kradzieży ich cyfrowej tożsamości, a nawet zostać wykorzystane przez osoby o skłonnościach pedofilskich. Podkreślają to eksperci UODO i Fundacji Orange w poradniku skierowanym do osób pracujących w placówkach i organizacjach działających na rzecz dzieci.